Menu Region

Talib z Guantanamo znów walczy z NATO

Talib z Guantanamo znów walczy z NATO

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Słapek

Prześlij Drukuj
Dowódca afgańskich talibów odpowiedzialny za wiele krwawych ostatnich ataków na żołnierzy NATO to były więzień obozu w Guantanamo na Kubie.
Abdul Ghulam Rasoul był przetrzymywany przez Amerykanów przez sześć lat. Został wypuszczony na wolność w grudniu 2007 roku. Jak doniosła wczoraj brytyjska prasa, amerykańscy wojskowi uznali, że Rasoul nie stanowi już zagrożenia i dlatego go uwolnili.

Doniesienia o powrocie do terroryzmu byłego jeńca z Guantanamo według wielu oznacza, że prezydent USA Barack Obama popełnia poważny błąd, likwidując to więzienie. Poddaje też w wątpliwość skuteczność amerykańskiego wywiadu.

Z danych Pentagonu wynika bowiem, że przesłuchiwany Rasoul zaprzeczył, by kiedykolwiek dowodził jednostką terrorystyczną. Śledczy dali wiary jego słowom i uznali, że można przywrócić mu wolność.

Amerykański wywiad nie pofatygował się nawet, aby zweryfikować te informacje. Co ciekawe, informatorzy dziennika "The Times" z Afganistanu, którzy mają swoje kontakty wśród talibów, przyznali, że Rasoul, nim został pojmany , był bliskim współpracownikiem samego mułły Omara. Ten najważniejszy przywódca talibów uznawany jest również za prawą rękę Osamy bin Ladena.

- W czasie, gdy rządzili krajem talibowie, był on dowódcą sił w prowincji Takhar - twierdzi informator gazety.

Cena, jaką teraz przyszło płacić za niefrasobliwość służb USA, jest wysoka. Abdul Rasoul uznawany jest obecnie za głównego architekta nowej ofensywy przeciwko wojskom sojuszu w Afganistanie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się