Menu Region

Gangi przejmują przemyt papierosów

Gangi przejmują przemyt papierosów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Konrad Dulkowski

Prześlij Drukuj
Międzynarodowe gangi znów rządzą na wschodniej granicy. Tym razem wielkie transporty z papierosami nie jadą z Białorusi i Ukrainy, ale z Rosji przez Litwę, której z Polską nie dzieli praktycznie już nic.
- Rośnie zagrożenie przemytem papierosów - przyznaje Witold Lisicki, rzecznik służby celnej. Powód? Wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe w Unii Europejskiej, co oznacza większe zyski bandytów. - Ponadto rynek nie znosi próżni, grupy przestępcze muszą skądś brać papierosy, a odkąd przepisy ukróciły działalność "mrówek", na granicę wracają gangi wiozące jednorazowo wielkie ilości - dodaje Lisicki.

Nielegalny handel wyrobami tytoniowymi to wyjątkowo smaczny kąsek. W ubiegłym roku tylko z powodu niezapłaconej akcyzy do państwowej kasy nie wpłynęło ok. miliarda złotych. To roczny budżet 10 szpitali.

W województwie podlaskim nie ma tygodnia, by nie wpadło w ręce celników kilka tirów z nielegalnym towarem. 2 lutego - 157 tys. paczek papierosów w transporcie mrożonego chleba jadącego do Francji. 16 lutego - 40 tys. w polskiej ciężarówce jadącej z Litwy. W piątek wśród transportu chińskich zupek w proszku kierowca chciał wwieźć 280 tys. paczek.

Dotąd stały dopływ nielegalnych wyrobów tytoniowych zapewniali drobni przemytnicy, którzy po kilka razy dziennie przejeżdżali granicę. Za każdym razem wwozili dozwolone 200 sztuk, czyli 10 paczek. Sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy na początku grudnia 2008 r. limit zmniejszono do jedynie 2 paczek.

Dzisiaj granicę z Ukrainą w ten sposób przekracza miesięcznie zaledwie 3 tys. ludzi, podczas gdy kilka miesięcy temu liczba sięgała 10 tys.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się