Menu Region

Już zaczyna się bałagan z nowym becikowym

Już zaczyna się bałagan z nowym becikowym

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Heler

Prześlij Drukuj
Choć od 1 listopada becikowe będzie wypłacane tylko kobietom, które w okresie ciąży pozostawały pod opieką ginekologa, Ministerstwo Zdrowia wciąż nie opracowało szczegółowych przepisów wykonawczych
Do miejskich ośrodków pomocy społecznej już zgłaszają się kobiety z konkretnymi pytaniami i odsyłane są z kwitkiem. Na razie wiadomo tylko tyle: ciężarne muszą poddawać się badaniom lekarskim, a następnie przedstawić na to dowód, ubiegając się o tysiąc złotych becikowego.

Dokument od ginekologa ma stwierdzać, że kobieta od 10 tygodnia ciąży do porodu znajdowała się pod opieką specjalisty. Ustawa nie precyzuje jednak, czy wymóg będzie dotyczyć pań, które urodzą po 1 listopada, czy też tych, które w listopadzie będą już w 10 tygodniu ciąży.

Sytuację komplikuje fakt, że wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka można złożyć w ciągu dwunastu miesięcy od jego narodzin. Kolejną niewiadomą jest to, czy honorowane będą zaświadczenia od lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, powiedział nam, że na razie za wcześnie, by odpowiedzieć na tak szczegółowe pytania. Resort pracuje dopiero nad wzorem zaświadczenia potwierdzającego przebywania ciężarnych pod opieką lekarza.

Prof. Anita Olejek, wojewódzki konsultant ds. ginekologii na Górnym Śląsku i położnictwa, już miała pacjentki proszące o wystawienie zaświadczenia.

Mimo braku rzeczowej informacji eksperci dobrze oceniają zmianę zasad przyznawania becikowego. Urszula Kubicka-Kraszyńska z Fundacji "Rodzić po ludzku" uważa, że przepis może zmniejszyć liczbę porodów wcześniaczych, w których Polska jest na czele niechlubnej statystyki. Anna Trepka, dyrektor MOPS w Katowicach, mówi, że regularne wizyty ciężarnych u lekarza mogą też pomóc w identyfikacji kobiet nadużywających w ciąży alkoholu. - Jeśli będziemy wiedzieć, że przyszła mama ma takie problemy, 1000 zł możemy zamienić na pomoc rzeczową - podkreśla.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się