Menu Region

Śmiertelny wirus zika przeraża już niemal cały świat

Śmiertelny wirus zika przeraża już niemal cały świat

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

James Hider

3Komentarze Prześlij Drukuj
Zakażonych wirusem zika może już być od 400 tys. do półtora miliona ludzi w 20 krajach na kilku kontynentach Zakażonych wirusem zika może już być od 400 tys. do półtora miliona ludzi w 20 krajach na kilku kontynentach

Zakażonych wirusem zika może już być od 400 tys. do półtora miliona ludzi w 20 krajach na kilku kontynentach (© Felipe Dana/AP Photo)

Tylko w Brazylii zagrożonych wirusem zika może być 700 tys. ludzi. A zaraza jest już w Europie. Kobietom zaleca się, by nie zachodziły w ciążę, bo grozi to deformacją lub śmiercią niemowlaków. A skutecznego leku na zika nie ma.
Do milionów kobiet w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach wystosowano zalecenie, by nie planowały zajścia w ciążę dopóki nie uda się uzyskać wszelkich możliwych i pewnych informacji na temat wirusa zika. Zdaniem specjalistów ten przenoszony przez samice komara tygrysiego wirus może wywoływać u niemowląt mikrocefalię, czyli małogłowie. Obecnie rozprzestrzenia się on po całym regionie. Pojawiają się też obawy, że dotrze do Stanów Zjednoczonych. Wiadomo też, ze dotarł on do kilku krajów europejskich.

W Brazylii w ubiegłym roku przyszło na świat niemal 3 tys. niemowląt z nienaturalnie mniejszymi rozmiarami głowy. Obecnie ciężarne Brazylijki z obawy przed wirusem zika zamykają się w domach, gromadzą środki owadobójcze i odmawiają noszenia ciemnych ubrań, które mogą przyciągać komary. Niektóre już teraz udają się do klinik i proszą o zamrażanie swoich komórek jajowych do czasu znalezienia skutecznej szczepionki.

- Skąpe i błędne informacje na temat ziki sprawiły, że wspólnie z mężem zmieniliśmy zdanie w kwestii mojego zajścia a ciążę - powiedziała wychodzącej w Rio de Janeiro gazecie „O Dia” czterdziestoletnia kobieta, która miała rozpocząć procedurę in vitro. Szacuje się, że w samej Brazylii zarażonych wirusem może być 700 tys. osób.

W Salwadorze ich liczbę ocenia się na 5 tys. - Sugerujemy, by wszystkie kobiety w wieku prokreacyjnym przedsięwzięły odpowiednie kroki zaradcze i unikały zajścia w ciążę w okresie między tym rokiem a następnym - oświadczył wiceminister zdrowia tego kraju Eduardo Espinoza.

W Kolumbii zagrożonych zakażeniem jest kilkanaście tys. osób. Kobietom zaleca się tu, by nie zachodziły w ciążę w czasie najbliższego półrocza. Podobne zalecenia wystosowały ministerstwa zdrowia Brazylii, Ekwadoru i Jamajki.

Niedawno szefowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Chan poinformowała komitet wykonawczy, że błyskawiczne przenoszenie się wirusa zika na kolejne obszary geograficzne stanowi przyczynę do niepokoju. Zwłaszcza ze względu na możliwe istnienie związku między infekcją w czasie trwania ciąży a urodzeniem dziecka z mikrocefalią.

Groźny wirus jest na Starym Kontynencie, w Portugalii odnotowano aż pięć przypadków zarażenia wirusem Zika. Do tej pory wirus pojawił się również w Danii i Wielkiej Brytanii.

Ci zarażeni w Portugalii to osoby, które wróciły niedawno z Brazylii - informuje Narodowy Instytut Zdrowia. Nie wymagają one jednak hospitalizacji. Eksperci obawiają się, że zarażonych na naszym kontynencie osób będzie coraz więcej. Skala problemu w Ameryce Południowej jest ogromna, a podróżujących nie brakuje.
1 »
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Więcej turystyki międzykontynentalnej, mniej barier i będzie cud-miód

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pan Demia (gość)  •

Już w średniowieczu wiedzieli co to jest izolatka i kwarantanna.
I co z tego że ktoś się zaszczepi na choroby tropikalne skoro może być nosicielem chorób i zarażać innych?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Śmiertelny wirus zika przeraża już niemal cały świat ......

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

genotyp (gość)  •

Oczywiście z wyjątkiem katolandu, gdzie znaczny odsetek ma już wąskie czoła i nic nikomu nie grozi.

skomentuj

AFO genoTYPIE

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 (gość)  •

ZA LIBER STALINA POcioTUF WINY KARA POnosi HITLERA KoSCÓŁ KATolli ODYNA.?

odpowiedzi (0)

skomentuj