Menu Region

Syryjska opozycja weźmie udział w rokowaniach pokojowych w...

Syryjska opozycja weźmie udział w rokowaniach pokojowych w Genewie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Sylwia Arlak AIP

1Komentarz Prześlij Drukuj
Syryjska opozycja weźmie udział w rokowaniach pokojowych w Genewie Syryjska opozycja weźmie udział w rokowaniach pokojowych w Genewie

(© Martial Trezzini/AP Photo)

Syryjska opozycja – ugrupowanie Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) postanowiło wziąć udział w rozmowach pokojowych z rządem dotyczących wojny domowej w tym kraju. Pięcioletni konflikt w Syrii kosztował życie już ponad 250 tys. ludzi.
Rozmowy pokojowe w sprawie Syrii pod przewodnictwem ONZ rozpoczęły się w piątek w Szwajcarii. Członkini grupy, znanej jako Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC), Farah Atassi, nie chciała ujawnić jak wielu przedstawicieli wybierze się w podróż. Przyznała jedynie, że znajdą się w Szwajcarii już w sobotę.

Do tej pory członkowie opozycji konsekwentnie odmawiali udziału w rokowaniach. - Nie będziemy uczestniczyć w rozmowach, dopóki nie zostaną spełnione nasze wymagania.
Apeluje o zakończenie bombardowań, nie chcemy patrzeć na głodującą i cierpiącą ludność cywilną. Należy pomóc Syryjczykom, którzy żyją na terenach oblężonych lub bombardowanych. To nasze warunki – stwierdził rzecznik HNC Monzer Makhous. Ugrupowanie ostatecznie zmieniło zdanie, kiedy otrzymało od ONZ gwarancję omówieniu tych kwestii w Genewie. - Nie zaakceptujemy innego rozwiązania – podkreślał rzecznik.

Wojna w Syrii rozpoczęła się w 2011 r.. Walczą ze sobą rebelianci, syryjskie siły rządowe oraz ekstremiści, m.in. Państwa Islamskiego. Podczas konfliktu życie straciło 250 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków musiało opuścić swoje domy. W niektórych syryjskich miastach można już mówić o kryzysie humanitarnym.Ostatnie rozmowy pokojowe pomiędzy stronami syryjskiego konfliktu zostały przerwane w lutym 2014 r. - ONZ oskarża o niepowodzenie rząd al-Assada, który odrzucił żądania opozycji. Opozycjoniści domagali się bowiem natychmiastowego odsunięcia dyktatora od władzy i przeprowadzenia wyborów.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Syryjska opozycja weźmie udział w rokowaniach pokojowych w Genewie......

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

a mocodawcy? (gość)  •

Łaaaał ale łaskawcy. Za forsę od cia wywołali wojnę domową, w której zginęło kilkaset tysięcy rodaków modlących się do innych bogów a całe kwartały miast zostały zrównane z ziemią. Zamiast w rokowaniach powinni zasiąść na ławach trybunału.

odpowiedzi (0)

skomentuj