Menu Region

Po 43 latach Francja wraca do wojskowych struktur NATO

Po 43 latach Francja wraca do wojskowych struktur NATO

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Charles Bremner, "The Times"

2Komentarze Prześlij Drukuj
Prezydent Francji nie przejmuje się krytyką przeciwników i chce wprowadzić Francję z powrotem do NATO. 43 lata temu generał Charles de Gaulle nakazał USA wycofanie wojsk z terytorium swojego kraju.
Wczoraj jego polityczny spadkobierca Nicolas Sarkozy wyjaśniał Francuzom, dlaczego pragnie, by Paryż z powrotem dysponował znaczącym głosem w dowództwie kierowanego przez USA sojuszu.

W przyszłym miesiącu NATO będzie obchodzić 60. rocznicę powstania. Wtedy ma dojść do ostatecznego przypieczętowania decyzji. Przywróci ona głos Francji w natowskim dowództwie. W 1966 de Gaulle wyrzucił ówczesne dowództwo sojuszu z jego paryskiej kwatery i kraj opuścił 100-tysięczny kontyngent wojsk i personelu cywilnego NATO.

Francuscy wojskowi są w siódmym niebie. Będzie ich nie 100, ale 800 osób w dowództwie sojuszu i obejmą stanowiska szefa Sojuszniczego Dowództwa Transformacji oraz dowództwa odpowiedzialnego za siły szybkiego reagowania.

Krytycy twierdzą, iż Sarkozy odrzuca niezależny status Francji. Od czasów de Gaulle'a stanowił on świętość dla kolejnych prezydentów. Nawet własny gaullistowski obóz oskarża Sarkozy'ego o handel narodowym dziedzictwem.

- Dołączenie do struktur militarnych NATO to utrata "elementu naszej tożsamości" - mówi Francis Bayrou, czołowy centrowy polityk.

- Zamykanie się w kręgu "zachodniej rodziny" oznaczałoby kurczenie się kraju i naszego wpływu. Fakt udanego dowodzenia przez Francję międzynarodową opozycją wobec kierowanej przez Amerykanów inwazji na Irak nie mógłby mieć miejsca, gdybyśmy byli pełnym członkiem NATO - zaznacza Dominique de Villepin, b. gaullistowski premier, przeciwnik Sarkozy'ego.

Młodszym Francuzom trudno sobie to wyobrazić, ale od 1944 do 1967 r. widok wojsk amerykańskich był stałym elementem pejzażu ich kraju. Amerykanów - szczególnie gdy chodzi o mieszkańców 29 miast, gdzie stacjonowały siły USA - podziwiano i nienawidzono. Żołnierze jeździli wielkimi samochodami, prowadzili luksusowe życie i tańczyli z Francuzkami w rytm rock and rolla. 10 procent małżeństw zawartych w latach 1951-1967 w Châteauroux stanowiły małżeństwa mieszane - pomiędzy amerykańskimi żołnierzami i francuskimi kobietami. Aktor Gerard Depardieu do dziś z lubością wspomina swoją czarnoskórą sympatię z tamtych młodzieńczych czasów.

W utrzymanym w szorstkim tonie liście do prezydenta Lyndona Johnsona z 2 marca 1966 de Gaulle pisze, iż nie tylko przywraca władzę zwierzchnią nad siłami obronnymi Francji, ale - poprzez usunięcie amerykańskich wojsk i samolotów - także nad ziemią i przestrzenią powietrzną kraju.
Nie pomogła demonstracja 20 tysięcy francuskich pracowników, których przyszłość zależała od utrzymania baz wojskowych USA.

Amerykanie raczej nie wrócą do Francji. Sarkozy jednak chce przekonać Obamę, by ten uczcił okazję odnowienia sojuszu symbolicznym spotkaniem 2 kwietnia - w rocznicę lądowania aliantów w Normandii.

Tłum. Zbigniew Mach

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Jaki tłumacz, taki artykuł

+12 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

partyzant (gość)  •

Oryginalny artykuł dostępny tu: http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/europe/article5883928.ece

"The Americans are not about to come back, although a detachment will turn up if Mr Sarkozy persuades President Obama to celebrate the restored alliance with a symbolic meeting at a D-Day landing beach in Normandy on April 2." Czy zdanie to znaczy, że 2 kwietnia to rocznica lądowania aliantów w Normandii? NIE! Na miłość Boga Ojca, czy w tym pięknym kraju nikt już nie uczy się historii?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Lądowanie w Normadii 2 kwietnia?

+4 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

partyzant (gość)  •

Rocznica lądowania aliantów w Normandii przypada 6 czerwca. Autorowi artykułu może chodziło o 4 kwietnia, który jest rocznicą podpisania w Waszyngtonie Traktatu Północnoatlantyckiego...

odpowiedzi (0)

skomentuj