Menu Region

Duda: Ważne wystąpienie Waszczykowskiego. Schetyna: Będziemy...

Duda: Ważne wystąpienie Waszczykowskiego. Schetyna: Będziemy wspierać sensowe kroki PiS [VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Krzysztof Marczyk AIP

1Komentarz Prześlij Drukuj
Grzegorz Schetyna Grzegorz Schetyna

Grzegorz Schetyna (© Grzegorz Jakubowski)

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski określił priorytety polityki zagranicznej na najbliższy rok. Zadowolony z wystąpienia ministra jest prezydent Andrzej Duda. O dobrym sygnale mówił lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

TVN24/x-news


- To dobre i ważne wystąpienie, polska polityka zagraniczna powinna być inna od tej, która była prowadzona do tej pory- ocenił słowa szefa MSZ prezydent Andrzej Duda.
- To właśnie poprzedni rząd likwidował polskie placówki dyplomatyczne w szeregu krajów i teraz ofensywa polityczna polega na tym, żeby tam wrócić - mówił prezydent. Podkreślił, że powinniśmy mieć dobre relacje z sąsiadami, ale podstawowy jest prymat prawa międzynarodowego. - Oczekujemy, że Rosja prawa będzie przestrzegał. Chciałbym, żeby Polska była państwem silnym - stwierdził prezydent Duda.

WITOLD WASZCZYKOWSKI: RZECZOWY KONTAKT Z ROSJĄ, SUWERENNOŚĆ UKRAINY, EROZJA STAREGO PORZĄDKU [VIDEO]


Natomiast Grzegorz Schetyna, nowy przewodniczący Platformy Obywatelskiej, był pełen obaw, że pojawią się akcenty, którymi szef polskiej dyplomacji zasłynął w wywiadach prasowych. - Więcej było o kontynuacji i pomysłach, które mogą pokazywać ciągłość polskiej polityki zagranicznej. To ważne i to jest dobry sygnał - zaznaczył Schetyna. Dodał jednak, że nie wszystkie rzeczy są kontynuowane. Mówił o sojusznikach i przyjaciołach w Europie, których Polska miała wielu. - Zabrakło mi szukania tych przyjaciół bliżej, takich którzy mają wpływ na Europę. Oczywiście trudno jest przyznać się rządowi PiS do kontynuacji dobrych pomysłów. Proszę się więc nie przyznawać, ale po prostu to robić - wskazał Schetyna, sugerując że polityka zagraniczna w wykonaniu rządu PO-PSL była dobra i należy ją kontynuować. Dlatego skrytykował PiS za "odwracanie się tyłem do Unii Europejskiej. - Skuteczna wschodnia polityka to polityka całej UE, która słucha naszego głosu. Szukanie przyjaciół w Budapeszcie nie buduje jednak dobrej pozycji Polski - tłumaczył były minister spraw zagranicznych. Na koniec Schetyna zapewnił, że wszystkie "sensowne" kroki PiS będą wspierane przez PO.

Piotr Apel z klubu Kukiz'15 wyraził zaniepokojenie tym, że na zainteresowanie Europy sytuacją w Polsce odpowiadał listem otwartym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Czy ten list był konsultowany? Zakładam, że nie, bo nie powinien taki przejść. Moim zdaniem nie jest słuszne, aby polską polityką zagraniczną zajmował się minister sprawiedliwości - wytknął poseł. Wskazał na wagę kontaktów z Rosją, która dla Polski powinna być istotna ze względu na sytuację rolników i eksport towarów na wschód. - Chciałbym przypomnieć obietnicę przedwyborczą o ograniczeniu liczby uchodźców, bo rozumiem, że nic się z tym nie dzieje - zakończył Apel.

Przewodniczący .Nowoczesnej Ryszard Petru był zaskoczony, że w wystąpieniu szef polskiej dyplomacji wskazał na bardzo ważną rolę Wielkiej Brytanii jako partnera Polski. - Zaskoczyło mnie, że naszym partnerem ma być Wielka Brytania, gdzie ma się odbyć referendum w sprawie wyjścia z UE. Czy rząd polski też chce takiego referendum? - pytał retorycznie Petru i dodał, że dawno nie było tak eurosceptycznego wystąpienia w wykonaniu polskiego ministra spraw zagranicznych. Skrytykował ideę by Grupa Wyszehradzka była osią współpracy. Petru wytknął też Waszczykowskiemu, że ten nie poruszył tematów: konfliktu w Syrii, konsekwencji eskalacji konfliktu na Ukrainie oraz ewentualnej wojny hybrydowej na Estonii. Niedawną debatę na forum Parlamentu Europejskiego o sytuacji w Polsce określił jako upokorzenie Polski. Mówił, że najważniejszym problemem UE są uchodźcy i ten problem, według lidera .Nowoczesnej, musi być rozwiązany wspólnie z UE. - Polska będzie szanowna jeśli będzie konstruktywna, a nie obrażona. Jeśli będzie silna, a nie na kolanach. Dzięki wam jest właśnie na kolanach - podsumował Petru.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Cytat: „Czy rząd polski też chce takiego referendum? - pytał retorycznie Petru”

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kaya (gość)  •

I ja zapytam retorycznie: kim jegomość Petru jest... Jest fachowcem ekonomii czy apostołem lewicowej unijnej religii?
Odpowiedź znam, ale forum Timesa upchane jest jednostkami inteligentnymi więc i odpowiedź znają!
Nadto, polityka UK jest wyłącznie polityką UK! Ona nie jest w gestii jakiegoś wrzaskliwego i nachalnego znad Wisły!
Jeśli ktoś ma się za doświadczonego bankowca czy ekonoma, albo wokół tak trąbi, wówczas taki doświadczony pyta:

• Ile zarabiamy czy tracimy w Unii będąc?
• Ile zarobimy i nie stracimy w Unii nie będąc?

Z kolei proboszcz parafialny zaufanego plebana i tak pyta: czy ta niedziela była w koszyku udaną?
A może i nieco inaczej, w MinFin wolałabym nawet na stałe ekonoma wprost lewicowego, miast na chwilę połowę Petru.
I na szczęście wszystkich, lewicowych i prawicowych, że przy finansach jest akurat PiS. Więc nowoczesny Petru z PO przynajmniej przez najbliższe 4 lata nie dorwie się do finansów państwa.
PiS da sobie również radę i z unijną religią,a krzewioną od leciwej UW! Czyli, de facto, idzie na lepsze a nie gorsze!

odpowiedzi (0)

skomentuj