Menu Region

USA: Donald Trump wygrał debatę Republikanów, w której......

USA: Donald Trump wygrał debatę Republikanów, w której... nie brał udziału

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Gersz (AIP)

Prześlij Drukuj
Donald Trump Donald Trump

Donald Trump (© Jae C. Hong)

Nawet mimo swojej nieobecności Donaldowi Trumpowi udało się zdominować czwartkową debatę prezydencką Partii Republikańskiej. Dyskusja była ostatecznym starciem przed prawyborami w stanie Iowa, które odbędą się w poniedziałek i mogą mieć duży wpływ na wyścig Republikanów do Białego Domu.
- Zajmijmy się słoniem, którego nie ma dziś w pokoju - rozpoczeła debatę transmitowaną przez stację Fox News dziennikarka Megyn Kelly, nawiązując do nieobecności w studio kontrowersyjnego miliardera. Podczas trwania dyskusji w Des Moines, stolicy Iowa, Donald Trump brylował na innym spotkaniu, które w tym samym czasie trwało w mieście - zbiórce pieniędzy dla weteranów wojennych transmitowanej przez stację CNN.

Oficjalnie Trump nie wziął udziału w tej decydującej republikańskiej debacie, ponieważ FOX odmówiło mu 5 mln dol., których miliarder zażądał za swoją obecność w dyskusji. Pieniądze miały zostać przeznaczone na cele charytatywne. Jednak powód nieobecności Amerykanina, który ma największe szanse na zdobycie nominacji prezydenckiej Partii Republikańskiej, jest inny. Jak pisze agencja Reuters, Trump zażądał, aby od prowadzenia debaty odsunięto Megyn Kelly, jednak nie zgodziło się na to Fox News. Podczas sierpniowej debaty między kandydatem na prezydenta a dziennikarką doszło bowiem do scysji - Kelly przypomniała Trumpowi, że nazywał kobiety "tłustymi świniami" i wytknęła mu seksizm. W odpowiedzi miliarder powiedział, że reporterka była agresywna, ponieważ miała miesiączkę.

Jednak mimo, że Trumpa nie było na debacie, która odbyła się cztery dni przed prawyborami w Iowa, milioner był obecny na spotkaniu duchem. Wielokrotnie wspominali o nim inni kandydaci, którzy otwarcie drwili ze swojego rywala i krytykowali jego nieobecność w dyskusji. - Jestem maniakiem, każdy na tej scenie jest głupi, tłusty i brzydki, a ty, Ben (kandydat Partii Republikańskiej i lekarz Ben Carson - red.) jesteś okropnym chirurgiem - parodiował obrażającego wszystkich Trumpa Ted Cruz i dodał "teraz mamy porcję Trumpa za sobą". Z kolei Jeb Brush ostro skrytykował plany Trumpa dotyczące zakazu wjazdu muzułmanów do USA. - To tworzy nastroje, które są toksyczne dla naszego kraju - mówił syn i brat byłych prezydentów USA.

Wygląda jednak na to, że nieobecność Trumpa nie zaszkodzi mu w jego prezydenckiej kampanii, a wręcz przeciwnie - może przynieść miliarderowi korzyści. Amerykańscy analitycy zaznaczają, że podczas czwartkowej debaty żaden inny kandydat nie wyrósł na godnego rywala Donalda Trumpa. Jak pisze BBC, bez Trumpa ta debata była nudna, a Reuters zaznacza, że brakowało jej energii. Agencja dodaje, że przez pierwszą godzinę trwania telewizyjnej dyskusji nazwisko kontrowersyjnego kandydata było najcześciej wpisywaną frazą do wyszukiwarki Google. Zaraz za nim uplasował się Marco Rubio, który zdaniem komentatorów także ma ogromne szanse na zdobycie nominacji.

Prawybory w Iowa odbędą się w poniedziałek. To pierwsze prawybory Partii Republikańskiej - kandydat wybrany przez wyborców w tym małym, rolniczym stanie w środkowej części USA ma olbrzymie szanse na zwycięstwo w wewnętrznych wyborach Republikanów. Poniedziałkowe głosowanie rozpocznie serie prawyborów Partii Demokratycznej i Republikańskiej w Stanach Zjednoczonych, które wyłonią kandydatów obu ugrupowań. Zmierzą się oni w ostatecznej rundzie, która bedzie miał swój finał w listopadzie.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się