Menu Region

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy ws. połączenia funkcji...

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy ws. połączenia funkcji MS i PG

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Leszek Rudziński (AIP)

Prześlij Drukuj
Sejm w czwartek wieczorem przyjął rządowy projekt ustawy ws. połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, będący częścią ustawy ,, Prawo o prokuraturze’’.
1/2

(© Grzegorz Jakubowski)

Za przyjęciem było 236 posłów, 209 przeciw, a 7 wstrzymało się. Wcześniej Sejm zagłosował przeciwko odrzuceniu w całości nowelizacji ustawy ,,Prawo o prokuraturze’’. Odrzucenia projektu autorstwa PiS domagała się opozycja.

Nowa ustawa o prokuraturze sprawi, że minister sprawiedliwości zostanie prokuratorek generalnym. Znacząco zwiększa możliwości ministra sprawiedliwości, który może mieć możliwość ingerencji w postępowania prowadzone w prokuraturze. Funkcję prokuratora generalnego w rządzie Beaty Szydło pełnić będzie Zbigniew Ziobro.

Zdaniem PiS dzięki proponowanym zmianom prokurator generalny odzyska swoją silną pozycję, wobec prokuratorów i organów zewnętrznych. „Prokurator Generalny uzyskuje prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydając zarządzenia, wytyczne i polecenia” - czytamy w uzasadnieniu.

Kolejną zmianą jest zastąpienie Prokuratury Generalnej przez Prokuraturę Krajową, która zajmie się organizacją pracy prokuratury.

11 prokuratur apelacyjnych ma zostać zastąpionych przez 6 prokuratur regionalnych. Ponadto w prokuraturze mają powstać biura ds. regionalnych, które przejmą od sądów dyscyplinarnych (działających przy prokuratorze generalnym) sprawy dyscyplinarne śledczych. Zlikwidowana ma zostać także prokuratura wojskowa.

Natomiast o uchyleniu immunitetu prokuratorskiego ma decydować minister sprawiedliwości. Nie będzie kadencyjności stanowisk funkcyjnych.

W 2009 roku prokuratura została uniezależniona od Ministerstwa Sprawiedliwości przez Platformę Obywatelską. Z początkiem kwietnia 2010 roku rozpoczął urzędowanie prokurator generalny Andrzej Seremet. Jego kadencja kończy się 31 marca 2016 roku. Decyzji ówczesnego premiera Donalda Tuska od początku sprzeciwiał się PiS. Wskazywał, że minister powinien za pośrednictwem prokuratury móc wpływać na politykę karną.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się