Menu Region

Jens Stoltenberg: Zwiększamy obecność wojskową na wschodzie...

Jens Stoltenberg: Zwiększamy obecność wojskową na wschodzie Europy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Sylwia Arlak AIP

Prześlij Drukuj
Jens Stoltenberg Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg (© Virginia Mayo/AP Photo)

- Omawiamy wzmocnienie obecności wojskowej na wschodnich granicach Sojuszu, ale rozmieszczenie tam setek tysięcy żołnierzy, jak w czasach zimnej wojny, jest wykluczone – oznajmił w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Słowa Stoltenberga padły podczas przedstawienia raportu za 2015 rok. Sekretarz generalny NATO podkreślał, że pakt omawia sprawę zwiększenie obecności swoich żołnierzy i rozmieszczenie sprzętu na wschodnich granicach NATO. Przyznał on, że nie ma mowy o powrocie do sytuacji okresu z zimnej wojny, kiedy to setki tysięcy gotowych do walki żołnierzy znajdowało sie w pobliżu ZSRR. - Mówimy raczej o pewnym wzroście naszej obecności wojskowej i gotowości sił paktu do ich rozmieszczenia na wschodnich rubieżach – mówił Stoltenberg cytowany przez agencję Reutersa.


Stoltenberg, że Sojusz już wzmocnił swoją obecność na wschodzie prowadząc ćwiczenia, patrole powietrzne, czy też kierując swoje okręty wojenne na Morze Bałtyckie i Morze Czarne.

Szef Sojuszu przyznał też, że w połowie lutego rozpoczną się rozmowy na temat przystąpienia do NATO Czarnogóry. - W 2015 roku podjęliśmy kolejną ważną decyzję, która może zaowocować poprawą sytuacji na Bałkanach. Oficjalnie zapraszamy Czarnogórę do rozpoczęcia rozmów. Kraj ten ma szansę stać się 29. członkiem NATO, a negocjacje rozpoczną się już w połowie lutego –uściślał Stoltenberg.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się