Menu Region

Francja: Szefowa MSW podała się do dymisji. Była przeciwna...

Francja: Szefowa MSW podała się do dymisji. Była przeciwna zaostrzeniu polityki bezpieczeństwa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Gersz (AIP)

Prześlij Drukuj
Po listopadowych atakach terrorystycznych w Paryżu francuski rząd chce na stałe wprowadzić nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Jednak Francois Hollande napotyka opór ze strony swoich ministrów. W środę ze stanowiska zrezygnowała minister sprawiedliwości Christiane Taubira.
1/2

Christiane Taubira

(© Jacques Brinon)

Taubira, znana ze swoich lewicowych poglądów i otwartego wyrażania swoich opinii, zrezygnowała z szefostwa w ministerstwie sprawiedliwości z powodu nowego planu rządu, jakim jest pozbawienie obywatelstwa skazanych terrorystów, którzy urodzili się we Francji. Nowa zasada, znana jako "utrata narodowości", będzie dotyczyć osób, które mają podwójne obywatelstwo i zostanie wpisana do francuskiej konstytucji w lutym - podaje "The Guardian".
W ten sposób rząd premiera Manuela Vallsa chce karać ekstremistów i uniemożliwić powtórzenie ataków z Paryża, w których zginęło 130 osób. Większość zamachowców miała właśnie podwójne obywatelstwo. Od listopada ub.r. we Francji obowiązuje stan wyjątkowy.

Jednak przeciwko tej kontrowersyjnej propozycji, określanej przez Hollande'a jako "wyłącznie symboliczna", są lewicowy politycy, w tym Taubira. Ich zdaniem, ta zasada będzie dyskryminować ludzi, którzy nie są "czystymi" Francuzami i czynić z nich obywateli drugiej kategorii. - Opuściłam rząd z powodu poważnej politycznej różnicy zdań - powiedziała w środę była minister sprawiedliwości. Zdaniem pochodzącej z Gujany Francuskiej, czarnoskórej Christiane Taubiry zasada utraty narodowości będzie "z całą pewnością żałośnie nieefektywna" i jest ona zamachem na "ważny filar" francuskiej tożsamości i obywatelstwa.

63-letnia Taubira złożyła dymisję, mimo że wcześniej twierdziła, że zostanie w rządzie Vallsa pomimo braku zgody na wprowadzenie nowych antyterrorystycznych zasad. Jak zaznacza "The Guardian", polityk zrobiła to, ponieważ, gdyby pozostała we francuskiej administracji, oczekiwano by od niej, że w parlamencie będzie głosować za przyjęciem ustawy. - Chcę być w zgodzie z samą sobą, być wierna moim zobowiązaniom, moim walkom i relacjom z innymi ludźmi - mówiła Taubira. W ministerstwie sprawiedliwości zastąpił ją Jean-Jacques Urvoas. Jak przypomina BBC, Taubira często była obiektem rasistowskich uwag ze strony przedstawicieli prawicy.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się