Menu Region
Przejazd kolejowy. Jak bezpiecznie go pokonać?

Przejazd kolejowy. Jak bezpiecznie go pokonać?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

(mm)

Prześlij Drukuj
Podróżując samochodem często na naszej drodze napotykamy przejazdy kolejowe, czyli skrzyżowania torów kolejowych z drogami publicznymi. O czym w tym przypadku powinniśmy pamiętać?
Archiwum
Samochód osobowy na przejeździe kolejowym i lokomotywa jadąca z prędkością 40 km/h. Co się stanie wskutek zderzenia? Taki crash test zorganizowany pzez PKP obserwowali eksperci z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. „Lokomotywa, która uderzyła w stojący na przejeździe samochód, pchała go kilkadziesiąt metrów. Samochód stawiał opór, zahaczając o kolejowe podkłady i został zmiażdżony od strony kierowcy. Gdyby dokładnie taka sytuacja wydarzyła się naprawdę, kierowca zostałby osobą niepełnosprawną do końca życia - mówi Karol Zielonka - kierownik Laboratorium Bezpieczeństwa Pojazdów PIMOT.

Występujący przed przejazdami czerwono-biały, charakterystyczny znak, tzw. krzyż św. Andrzeja, wskazuje miejsca zatrzymania w przypadku, gdy nadjeżdża pociąg oraz informuje nas czy przejazd jest jedno, czy wielotorowy. Spotkać go można najczęściej tam, gdzie nie ma szlabanów.

Przejazd przez tory nie jest trudnym manewrem, jednak wymaga od kierowcy wyobraźni i uwagi. Podstawowe błędy to lekceważenie znaku stop, przejeżdżanie pod szlabanem albo omijanie półrogatek.

„Zbliżając się do przejazdu pamiętajmy, że na przejeździe pierwszeństwo ma zawsze pociąg. Wynika to z jego masy, prędkości oraz drogi hamowania. Wystarczy wyobrazić sobie, że pociąg jadący z prędkością 100 km/h potrzebuje co najmniej 700 metrów do zatrzymania się. W przypadku gdy maszynista zobaczy przeszkodę na swojej drodze, nie pozostaje mu nic innego jak nacisnąć hamulec i czekać. Nie ma on możliwości wykonania innych manewrów” - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda.

Jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji? Przede wszystkim należy zachować ostrożność i stosować się do znaków oraz sygnalizacji. Pod żadnym pozorem nie wolno wjeżdżać pod opuszczający się szlaban czy wymijać go. Musimy pamiętać również o tym, że urządzenia zabezpieczające przejazdy mogą być uszkodzone, dlatego przy przejeździe przez tory zwiększona uwaga i czujna obserwacja na pewno poprawią nasze bezpieczeństwo.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się