Menu Region

Astronomowie odkryli największy znany układ planetarny

Astronomowie odkryli największy znany układ planetarny

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Gersz AIP

Prześlij Drukuj
Astronomowie odkryli nowy układ planetarny - największy spośród wszystkich znanych do tej pory. Jedno okrążenie olbrzymiej planety wokół jej słońca zajmuje... milion lat.
1/2

(© twitter.com/jmrozada)

Odkrycie zostało opisane w najnowszym numerze "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" - prestiżowego czasopisma naukowego wydawanego w imieniu brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego. Planeta 2MASS J2126-8140 i gwiazda TYC 9486–927–1 zostały odkryte przez astronomów osiem lat temu, jednak z powodu dzielącej ich olbrzymiej odległości, nie podejrzewano, że ciała niebieskie mogą być ze sobą połączone - podaje portal Science Alert. Ostatnio okazało się jednak, że ruch planety i gwiazdy jest skorelowany i oba obiekty tworzą ogromny układ planetarny - planeta okrąża gwiazdę, która jest jej słońcem.

Gazowa planeta jest ok. 12-15 razy większa od Jowisza i jest oddalona od Ziemi o blisko 100 milionów lat świetlnych. 2MASS J2126-8140 jest oddalone od swojego słońca aż o bilion kilometrów - to siedem tysięcy razy więcej niż odległość dzieląca Ziemię od Słońca i 140 razy więcej niż dystans pomiędzy Słońcem i Plutonem (planetą karłowatą). Byliśmy bardzo zaskoczeni, że obiekt jest aż tak daleko od swojej macierzystej gwiazdy - mówił dr Simon Murphy z australijskiej uczelni Australian National University. Jedno okrążenie wokół swojej gwiazdy zajmuje planecie aż milion lat.

- To największy układ planetarny, jaki odkryliśmy do tej pory - powiedzial Niall Deacon z brytyjskiego Uniwersytetu Hertfordshire. - Planeta nie jest tak samotna jak początkowy zakładaliśmy, ale bez wątpienia to związek na bardzo znaczną odległość - dodał naukowiec. Nowy układ jest trzykotnie większy od układu, który dotychczas uznawany był za największy.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się