Menu Region

Szykuje się napięcie na linii Warszawa-Moskwa? Wszystko...

Szykuje się napięcie na linii Warszawa-Moskwa? Wszystko przez pomniki żołnierzy radzieckich

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Damian Witek AIP

4Komentarze Prześlij Drukuj
Pomnik Braterstwa Broni w Warszawie Pomnik Braterstwa Broni w Warszawie

Pomnik Braterstwa Broni w Warszawie (© Cezary Piwowarski / GFDL)

- Nie wyobrażam sobie, żebyśmy warunkowali jakiekolwiek działania na terenie Polski zgodą strony rosyjskiej - jest to dosyć daleko idąca ingerencja w suwerenność Polski - powiedział stacji RMF FM Adam Siwek z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Na terenie Polski znajduje się blisko 300 miejsc mających upamiętniać radzieckich żołnierzy poległych w trakcie walk II wojny światowej. Symbole te od wielu lat są punktem sporów na linii Polska – Rosja, a dwie decyzje, które obecnie wchodzą w życie, mogą ten konflikt zaostrzyć.

ROSJA CIĄGLE UTRUDNIA USUWANIE RADZIECKICH POMNIKÓW


Pierwszą z nich – jak ustalił RMF FM – jest decyzja o przeniesieniu warszawskiego Pomnika Braterstwa Broni ze składów, które obecnie go przechowują, na cmentarz radzieckich żołnierzy.


Sprawa tego pomnika od lat wywołuje kontrowersje i dzieli Warszawiaków. Jedni chcą jego usunięcia na stałe, gdyż ich zdaniem symbolizuje zbrodnie NKWD dokonywane na Polakach tuż po wyzwoleniu spod hitlerowskiego okupanta. Drudzy chcą przywrócenia go w miejsce, gdzie stał przed renowacją argumentując, że jest świadectwem historii.

POMNIK RADZIECKI ZNIKNĄŁ Z MIELCA. ROSYJSKI MSZ WYRAZIŁ ZDECYDOWANY SPRZECIW


Jak dodaje RMF FM prawdziwe kontrowersje mogą powstać jednak wokół postanowienia szczecińskich urzędników o zburzeniu dwóch pomników, a gruntownym przemodelowaniu kolejnego.

ROSYJSKA PROPOZYCJA: POMNIK W SMOLEŃSKU W ZAMIAN ZA POMNIK CZERWONOARMISTÓW W KRAKOWIE


O wszystkich decyzjach polskich urzędników władze rosyjskie są jedynie informowane. Nie oczekuje się od nich jakichkolwiek komentarzy.
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

polska historia

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obserwator z daleka (gość)  •

Nie uwazam zeby pomniki zolnierzy Armii radzieckiej moglyby stanowic obiekt troski i pietyzmu ze strony Polakow . Chyba ten ktory tak pisze , wogole nie ma pojecia o historii lub jest wielkim zwolenikiem "przyjazni polsko-radzieckiej " te czasy juz minely . Kraj nareszcie wydostal sie ze szponow totalitaryzmu i ma prawo oceniac historie zgodnie z prawda . Chyba zapomniali juz ci co sie dzialo w okresie "wladzy radzieckiej "na teranie Lwowa i innych bylych polskich miast podstepnie zaanektowanych przez owczesny ZSRR. Ile zniszczono kosciolow , cmentarzy i wiele objektow kultury polskiej .Jezeli w tym kontekscie Polska rzadzi prostactwo , to jak mozna nazwac tych Rosjan , Ukraincow ktorzy stworzyli Katyn , masakre polskiej ludnosci na Wolyniu itd , itd . Nie jestem faktycznie zwolennikiem niszczenia jakis tam pomnikow radzieckich , ale trzeba usuwac te obiekty z centrum naszych miast i przenosic je ich w jakies "ustonne miejsca ", by nie psuly krajobrazu wolnego kraju i nie przypominaly nam starszemu pokoleniu Polakow o wspanialym "braterstwie polsko - radzieckim ".Mysle ze tak samo mysla Wegrzy za 1956 r , Czesi za 1968 nie mowiac o panstwach baltyckich .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Szykuje się napięcie na linii Warszawa-Moskwa? Wszystko przez pomniki żołnierzy radzieckich

+3 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

&& (gość)  •

Polska rzadzi prostactwo i dzicz, ktora nie szanuje historii. Zachowuja sie jak islamisci niszczac historie. Ta historia miala miejsce, te mlode dzieciaki zginely na froncie. Wstyd , ze Polska tak zdziczala. Jak patrzy sie na to matololstwo to zbiera sie na wymioty.

skomentuj

jawohl!

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jawohl! (gość)  •

Postawmy pomniki SS-manom, których zabiła pplska dzicz, ktora nie szanuje historii. Nie zachowujmy sie jak islamisci niszczac historie. Ta historia miala miejsce, te mlode dzieciaki zginely na froncie. Wstyd , ze Polska tak zdziczala. Jak patrzy sie na to matololstwo to zbiera sie na wymioty.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ty lekcje historii to chyba w Moskwie pobierałeś.

+9 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

łowca bolszewików (gość)  •

Armia sowiecka zajęła w 1939 prawie połowę Polski, dwie trzecie zagarnęła na stałe i tak ci pomników zaborców brakuje?

odpowiedzi (0)

skomentuj