Menu Region

Sąd w Warszawie zdecydował, że odbędzie się proces...

Sąd w Warszawie zdecydował, że odbędzie się proces organizatorów tragicznego lotu do Smoleńska

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Plaskota AIP

48Komentarzy Prześlij Drukuj
Sąd w Warszawie zdecydował, że odbędzie się proces organizatorów tragicznego lotu do Smoleńska Sąd w Warszawie zdecydował, że odbędzie się proces organizatorów tragicznego lotu do Smoleńska

(© Mikhail Metzel/AP Photo)

Sąd Okręgowy w Warszawie podjął prawomocną decyzję, że odbędzie się proces pięciu osób oskarżonych o niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska w 2010 r. Wśród oskarżonych jest Tomasz Arabski, były szef Kancelarii Premiera.

TVN24/x-news


W akcie oskarżono pięć osób. Jedną z nich jest Tomasz Arabski, były szef kancelarii premiera Donalda Tusk, który odpowiadała za organizację wizyty, ale przekazał powierzone mu obowiązki innym osobom. Oprócz niego w akcie oskarżenia wymieniono urzędników kancelarii premiera, Monikę B. i Mirosława K. oraz pracowników polskiej ambasady w Moskwie, Justynę G. i Grzegorza C.

SPOTKANIE WICEMINISTRÓW SPRAW ZAGRANICZNYCH POLSKI I ROSJI. ROZMAWIANO M. IN. O WRAKU TU-154


Prywatny akt oskarżenia wobec tych osób trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie w grudniu. Oskarżycielami są m. in. rodziny Anny Walentynowicz, Stefana Melaka, Zbigniewa Wassermanna, Sławomira Skrzypka, Janusza Kochanowskiego, Tomasza Merty. - Mam nadzieję, że sąd podejmie decyzję o postawieniu w stan oskarżenia organizatorów lotu – powiedział jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy Agencji Informacyjnej Polska Press, Andrzej Melak, brat Stefana Melaka, który zginął w Smoleńsku.

Oskarżyciele zarzucają Arabskiemu i urzędnikom niedopełnienie obowiązków podczas organizacji lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. Niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego jest zagrożone karą więzienia do lat trzech.

Podczas środowej rozprawy przedstawiciel oskarżycieli, mecenas Stefan Hambura złożył wniosek, o wyłączenie ze sprawy sędziego Huberta Gąsiora. Wniosek uzasadnił stronniczością sędziego, który podczas referowania sprawy nie uwzględnił stanowiska oskarżycieli ani ich wniosku o odroczenie postępowania z powodu zmiany pełnomocnika oskarżycieli. Mecenas Hambura zarzucał sędziemu, że przedstawia jedynie racje obrony, która domagała się umorzenia postępowania. Sąd nie przychylił się do wniosku Hambury i nie wyłączył sędziego z postępowania.

BOR ZBADA PRZYGOTOWANIA I ZABEZPIECZENIE WIZYTY PREZYDENTA LECHA KACZYŃSKIEGO W KATYNIU W 2010 R.


Obrońcy oskarżonych domagali się umorzenia postępowania z powodu braku znamion przestępstwa. - Obrona wnosi, by sąd umorzył postępowanie z braku znamion przestępstwa, jak w 2014 r. uznała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która prawomocnie umorzyła śledztwo w sprawie. Oskarżyciele prywatni są przeciwni umorzeniu. Wysyłając akta śledztwa do sądu, prokuratura przedstawiła mu takie stanowisko, jak przy umorzeniu swego postępowania - komentowała wcześniej rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, Renata Mazur.

Śledztwo w sprawie organizacji lotów do Smoleńska prowadziła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Mimo, że prokuratura je umorzyła w 2014 r. oceniła, że podczas organizacji wizyty prezydenta Kaczyńskiego w Smoleńsku doszło do nieprawidłowości, urzędnicy kancelarii premiera Tuska złamali m. in. przepisy dotyczące dysponowania wojskowym specjalnym transportem lotniczym, wynikające z Instrukcji HEAD. Prokuratura uznała, że „Nie miały one bezpośredniego związku z przygotowaniem wizyt z 7 i 10 kwietnia 2010 r., natomiast dotyczyły szeregu czynności podejmowanych w okresie poprzedzającym katastrofę”.

W ujawnionym uzasadnieniu umorzenia, prokuratura zarzuciła urzędnikom nieznajomość przepisów: „Brak wiedzy urzędników w zakresie przepisów, będących przedmiotem ich codziennej pracy, musi zostać oceniony negatywnie. Dotyczy to przede wszystkim osób odpowiedzialnych za zapewnienie wojskowego specjalnego transportu lotniczego, tj. zastępcy dyrektora biura dyrektora generalnego Moniki Bonieckiej i radcy szefa KPRM w biurze dyrektora generalnego Mirosława Kuśmirka”. W uzasadnieniu wskazano również, że obowiązek nadzoru nad organizacją przelotu spoczywał na „szefie KPRM Tomaszu Arabskim, który – jak wykazano – scedował na te osoby nałożone na niego obowiązki”.

POWSTANIE KOLEJNA KOMISJA DS. KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ. "BOJĘ SIĘ, ŻE PIS PÓJDZIE O KROK ZA DALEKO"


Prokuratura zwróciła uwagę na działania ambasady polskiej w Moskwie, w których „występowały liczne nieprawidłowości, sprowadzające się z jednej strony do zbyt późnego i niestarannego przekazywania informacji, albo wręcz nieprzekazywania informacji, pomiędzy zaangażowanymi w przygotowania instytucjami i podmiotami, w tym rosyjskimi, a z drugiej do braku właściwej i natychmiastowej reakcji na nieudzielanie informacji przez stronę rosyjską”.

Głównym przykładem nieprawidłowości w ocenie prokuratury była zwłoka pracowników MSZ w powiadomieniu strony rosyjskiej o wizycie prezydenta Kaczyńskiego oraz opieszałość w uzyskaniu przez pracowników ambasady zgód dyplomatycznych na przelot samolotów specjalnych 7 i 10 kwietnia 2010 r. W pierwszym terminie z Warszawy do Smoleńska poleciały cztery samoloty, 10 kwietnia dwa.

Wylot delegacji państwowej do Smoleńska zakończył się katastrofą. Obok prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, zginęło w niej 94 osób, w tym ministrowie, parlamentarzyści i generalicja.

Zobacz także! Kiedy zakończy się sprawa smoleńska? Powstanie kolejna komisja, opozycja przeciwna

AIP/x-news
48

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

niezależna.pl

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wpolityce.pl (gość)  •

aferyPO

odpowiedzi (0)

skomentuj

wpolityce.pl

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

niezależna.pl (gość)  •

aferyPO

odpowiedzi (0)

skomentuj

szarpali się o ten samolot

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pink ponk (gość)  •

Lech z Donaldem...to było do przewidzenia, że będzie z tego nieszczęście...ja jestem za jak najszybszym wyjaśnieniem katastrofy ponieważ gdy była katastrofa lotu Malaysia Airlines 17 to zrobili międzynarodowe śledztwo...a wyjaśnianie śledztwa polskiego to był skandal...z jednej strony Rosjanie "związali ręce" poprzedniej ekipie rządzącej nieoddaniem wraku samolotu i in. utrudnieniami...a z drugiej strony poprzednia ekipa rządząca po macoszemu potraktowała to śledztwo jakby niewyjaśniona śmierć prezydenta Polski była mało istotna dla Polaków...stąd urodziły się różnorakie pomysły, wyobrażenia o katastrofie czasami graniczące z szaleństwem...co przysporzyło tylko ogromnego cierpienia rodzinom ofiar oraz ośmieszyło nieskuteczność władz polskich na arenie międzynarodowej!

odpowiedzi (0)

skomentuj

$$$ https://www.facebook.com/Kz-Nszz-Solidarnosc-Organistow-3-1535481450098872/?fref=ts $$

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

$$$ ASC $$$ (gość)  •

$$$

https://www.facebook.com/Kz-Nszz-Solidarnosc-Organistow-3-1535481450098872/?fref=ts

$$$

odpowiedzi (0)

skomentuj

$$$ https://www.facebook.com/Kz-Nszz-Solidarnosc-Organistow-3-1535481450098872/?fref=ts $$

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

$$$ ASC $$$ (gość)  •

$$$

https://www.facebook.com/Kz-Nszz-Solidarnosc-Organistow-3-1535481450098872/?fref=ts

$$$

odpowiedzi (0)

skomentuj

Powództwo cywilne

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

neron13 (gość)  •

O ile dobrze rozumiem artykuł - sąd dopuścił możliwość przeprowadzenia procesu z powództwa cywilnego. Jeśli tak to tylko znaczy, że składający wniosek muszą udowodnić, że w katastrofie była jakakolwiek wina strony pozwanej. No i sąd będzie miał szansę ocenić kompetencje tzw. ekspertów w tym zakresie. Oczywiście "dobra zmiana" może do czasu procesu tak wyczyścić sądy, że zostaną tam tylko sprzątaczki ferujące wyroki, które uznają każdego "eksperta" za wiarygodnego, ale przecież takie awanse społeczne przeżywała już Europa w swoich dziejach - w latach 20-tych w czerwonej Rosji, a po 2-giej wojnie światowej w naszej części Europy. Od czasu rewolucji francuskiej tak już jest w demokracji, że najbardziej ją odświeża (i cofa w rozwoju) solidny upływ krwi i wymiana kadr na dorobkiewiczów.

skomentuj

do nerona13

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

takich głupot w obronie UB-wa (gość)  •

nie da się czytać. W III RP powstałej w Magdalence sądy i prokuratura przeszła prosto z okresu stalinizmu w tzw okrągłostołowa demokrację całym aparatem represji. W dodatku chcą sądzić do śmierci wciąz tych samych, czyli Polaków walczących o Niepodległa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wreszcie po 5 latach wstydu

+11 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

za matactwa w śledztwie (gość)  •

jest szansa na wyjasnienie spraw, które można wyjasnić tutaj w Polsce.
69 miesięcy czekalismy na prawdę, przyjdzie jeszcze poczekać, ale mgła zaczyna się unosić.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wyjasnic moze tylko nagranie telefoniczne jakie maja USA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

+5 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

............................................................................................ (gość)  •

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

odpowiedzi (0)

skomentuj

Damy Rade! Spokojnie tylko spokojnie !

+2 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ziemniak (kartofel) (gość)  •

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1648306,1,kuchcinski-terlecki-od-hipisow-do-pis-u.read

skomentuj

burak

+5 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jestes (gość)  •

glupcze, od malarza kominowego do premiera , to dopiero kariera

odpowiedzi (0)

skomentuj

Żadna praca nie hańbi

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

x (gość)  •

natomiast ćpanie i łajdaczenie się owszem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Robi się bardzo ciekawie.

+14 / -5

Zdjęcie autora komentarza

31 węzłowy Burke  •

Pod dywan już się nie da bo Bronek dywan podprowadził. Sekta wyznawców pancernej brzozy pod imamem Aaronem Szechterem właśnie POdła na pysk i kwiczy. Nie jestem w stanie ocenić prawdziwej przyczyny zbrodni ale jedno jest pewne : towarzyszka Anodina rozpłynęła się we mgle...I to zagranicznej mgle..Trzęsą się Donki, Bronki , Tomki ...i "niezależni eksperci i prokuratorzy" . Będzie mocno. 31

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »