Menu Region

Policja wymuszała zeznania na kibicach Legii? MSWiA żąda...

Policja wymuszała zeznania na kibicach Legii? MSWiA żąda wyjaśnień ws. akcji "Widelec" z 2008 roku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Damian Witek (AIP)

8Komentarzy Prześlij Drukuj
Policja wymuszała zeznania na kibicach Legii? MSWiA żąda wyjaśnień ws. akcji "Widelec" z 2008 roku Policja wymuszała zeznania na kibicach Legii? MSWiA żąda wyjaśnień ws. akcji "Widelec" z 2008 roku

(© Szymon Starnawski)

Wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński polecił komendantowi głównemu policji inspektorowi Zbigniewowi Majowi, przedstawienie wyjaśnień w sprawie działań policji wobec kibiców po meczu derbowym w Warszawie w 2008 r.
W KOMISARIATACH POLICJANCI ZNĘCAJĄ SIĘ NAD KIBICAMI


Po meczu Legii Warszawa z Polonią Warszawa, policja zatrzymała dużą grupę kibiców Legii Warszawa, którzy kierowali się na stadion klubu Polonii. Zdaniem policjantów akcja miała zapobiec zdemolowaniu miasta. Działania policji nazwane zostały później przez opinię publiczną akcją „Widelec”, bo jedynym niebezpiecznym narzędziem zabezpieczonym wtedy przez funkcjonariuszy był widelec. Zatrzymano wtedy ponad 750 osób, większości, bo 688 zatrzymanych przedstawiano zarzuty dotyczące czynów chuligańskich.

Do tej pory jednak sądy skazały tylko kilku kibiców oskarżonych o rzucanie rac i petard, zapadło za to ponad sto wyroków uniewinniających. Kilkaset spraw nadal jest w sądzie. Tymczasem wielu zatrzymanych kibiców złożyło zażalenia na funkcjonariuszy policji. Jak poinformował portal niezalezna.pl, byli oni po zatrzymaniu bici i zmuszani do przyznania się do winy. - Kibicom mówiono: przyznaj się, to cię wypuścimy. A jak nie, trafisz do aresztu – powiedział dziennikarzowi portalu adwokat oskarżonych kibiców z Sochaczewa Norbert Lenkiewicz.

W 2008 r. obszernie sprawę relacjonował dziennik "Polska the Times". - Dostałam pałką, a kilku dosłownie przebiegło po mnie. "Na ziemię, kur...!", krzyczeli – opowiadała roztrzęsiona Agnieszka, 20-letnia studentka polonistyki. - Kopali nas i bili po twarzach, rzucali bluzgi. Mówili, że wreszcie się do nas dobrali- – relacjonował 23-letni student Kamil.

Pawła z Ożarowa, studenta technologii żywności w SGGW, przesłuchiwano w komisariacie przy ul. Raginisa. - Policjant kazał mi zdjąć spodenki i majtki. Musiałem nago robić przysiady. Wyzywał mnie od spaślaków. Każdy, kto wszedł na przesłuchanie, dostawał otwartą dłonią w twarz, zanim jeszcze cokolwiek powiedział. Na krześle stawiali pałkę na sztorc i kazali mi na niej siadać. Podpisałem oświadczenie, bo jeden policjant powiedział, że za godzinę może mnie tu już nie być. A tak trafię na trzy miesiące do aresztu - opowiadał.

Brutalność policji potwierdzały wypowiedzi funkcjonariuszy, do których dotarli dziennikarze „Polski The Times”. - Szef powiedział mi wprost: masz wszystkich zmusić, by podpisali przyznanie się do winy. Wciskałem więc tym dzieciakom kit, że je zamkniemy, jeśli nie podpiszą oświadczenia. Gdy nie skutkowało, koledzy z kryminalnego brali delikwenta do siebie i tam bicie było – mówił dziennikarzom tej gazety wywiadowca z jednej z komend w Warszawie.

- Sama nie wiedziałam, jak się zachować – opowiadała policjantka spod Warszawy. - Komendant powiedział, że przywożą kiboli po zamieszkach, a do mnie na przesłuchania trafiły jakieś spokojne dzieci. Nie potrafiłam zmusić ich do podpisania tych oświadczeń. Ale zarzuty i tak prokurator kazał postawić-.

W opinii ministra Jarosława Zielińskiego, akcję przeciwko kibicom zrealizowano na polityczne zamówienie ówczesnego szefa MSW Grzegorza Schetyny. Wiceszef MSWiA podkreślił, że oczekuje wyjaśnień ze strony policji na podstawie dokumentów i informacji, którymi aktualnie dysponuje ta służba. - MSWiA zależy na pełnym wyjaśnieniu tej sprawy, nie ma i nie będzie przyzwolenia na łamanie prawa przez policję i inne służby państwa - oświadczył minister Zieliński.

Natomiast Grzegorz Schetyna zaprzecza by był zaangażowany w jakiekolwiek decyzje dotyczące tej akcji. - Była ona realizowana siłami komendy stołecznej policji, nie wymagała zaangażowania kierownictwa resortu spraw wewnętrznych - tłumaczy Schetyna.

Raport komendanta głównego policji w ten sprawie ma być przedstawiony niebawem.
8

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

to nie była ta akcja

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tnt (gość)  •

W której bezpodstawnie zatrzymano grupę kibiców której byli biznesmeni urzędnicy lekarze i prawnicy? Kilku o mało nie zwolniono podobno przez głupotę policjantów.A syna Czarneckiego zatrzymała litewska policja w podobnych okolicznościach,też spokojnie szli w grupie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Barbarzyńca z Historii

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kibol polski (gość)  •

30 czerwca 2010 r. w czasie konwencji PO Donald Tusk. „Kiedy trzeba było poskromić po raz pierwszy, z użyciem policji, chuliganów na ulicach Warszawy – tę decyzję podjął, jak pamiętacie, Grzegorz Schetyna
no coment is barbaren.....pokicaj

odpowiedzi (0)

skomentuj

Od KIBOLA do Posła

+2 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sitek (gość)  •

Czyżby wśród tych kibiców był wtedy zatrzymany obecny POSEŁ CZARNIECKI i dlatego ta nagonka

odpowiedzi (0)

skomentuj

Reżim ciemniaków PO-PSL dał policji przyzwolenie na brutalne traktowanie

+20 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zatrzymanych. (gość)  •

Nagonka Tuska na niesfornych kibiców została zorganizowana celowo.
Celem było zniszczenie w zarodku odradzającego się ruchu patriotycznego i zdławienie
protestów przeciwko władzy ciemniaków.

skomentuj

re

+3 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Agatha (gość)  •

Reżim PIS z pewnością będzie niezawodny. PUK PUK ! - Kto tam? Dzień Ziobry ;-)

odpowiedzi (0)

skomentuj

świat stanął na głowie

+5 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Janina z Ożarowa (gość)  •

No żeby jeszcze tej chuliganeri bronić? Panie Boże, widzisz i nie grzmisz?

skomentuj

Chuliganeria to PO

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zubenelgubenupi (gość)  •

i jej przystawki. Schetyna do więzienia za nadużycie władzy i stosowanie tortur. To podpada pod Trybunał Praw Człowieka.

odpowiedzi (0)

skomentuj

powinna być kara

+18 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kibic też człowiek (gość)  •

Może pani powinna trochę więcej poczytać również o tym że tam były również kobiety i dzieci które również były zabrane na komisariat

odpowiedzi (0)

skomentuj