Menu Region

Śrem: Nazwa mostu solą w oku narodowców

Śrem: Nazwa mostu solą w oku narodowców

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Michał Jędrkowiak

9Komentarzy Prześlij Drukuj
W śremskim marszu narodowców udział wzięli głównie młodzi mężczyźni. Nieśli oni flagi, transparenty oraz portrety osób, które padły ofiarą komunizmu. W śremskim marszu narodowców udział wzięli głównie młodzi mężczyźni. Nieśli oni flagi, transparenty oraz portrety osób, które padły ofiarą komunizmu.

W śremskim marszu narodowców udział wzięli głównie młodzi mężczyźni. Nieśli oni flagi, transparenty oraz portrety osób, które padły ofiarą komunizmu. Marsz zakończył się na Rynku (© Michał Jędrkowiak)

Przygotowujemy petycję - zapowiadają członkowie śremskiego ONR-u. Most 23 Stycznia uważają za symbol minionego ustroju.
Trzeba natychmiast zmienić nazwę śremskiego mostu - przekonują członkowie i sympatycy lokalnych struktur Obozu Narodowo-Radykalnego. I manifestują. - Mamy zamiar zacząć zbierać podpisy, mieliśmy robić to podczas marszu, ale nie zdążyliśmy z przygotowaniami - tłumaczy Szymon Woźniak ze śremskiego ONR-u.

Wkrótce członkowie organizacji mają pojawić się w pobliżu marketów i targowiska, aby nakłaniać mieszkańców Śremu do podpisania się pod ich wnioskiem.
- Nie ma co krążyć po domach jak jacyś „jehowy”, bo wiadomo jak ludzie reagują - wyjaśnia lider śremskiego ONR. Petycja ma później trafić na ręce Katarzyny Sarnowskiej, przewodniczącej Rady Miejskiej w Śremie.

Datę przekazania radzie petycji, inicjatorzy uzależniają od czasu, w którym zbiorą odpowiednią liczbę podpisów.

Most 23 Stycznia ma rzeczywiście dość kontrowersyjną nazwę. Upamiętnia bowiem datę „zmiany warty” w Śremie. Tego dnia w 1945 roku do miasta weszła Armia Czerwona, a z jego ulic wynieśli się Niemcy. Jedni uważają, że właśnie wtedy nastąpiło wyzwolenie Śremu, upamiętnione w nazwie mostu.

Ich przeciwnicy uważają, że tego dnia do miasta wkroczył kolejny, wieloletni okupant. - Moim zdaniem most powinien się nazywać tak jak się nazywa. To jest upamiętnienie przepędzenia hitlerowców, a nie przyjścia Rosjan. Trzeba to zrozumieć - przekonuje pan Jan, starszy mieszkaniec Śremu.

Swoją nazwę budowla otrzymała ponad 40 lat temu, kiedy to Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych oddało ją do użytku. Przy wejściu na most znajduje się tablica, na której czytamy: „23 stycznia jest historyczną datą wyzwolenia miasta przez wojska radzieckie spod okupacji hitlerowskiej 1945”.

Plany śremskiego ONR wpisują się w głośne zapowiedzi rządu, który szykuje się do tzw. dekomunizacji nazw ulic, placów i innych miejsc zlokalizowanych na terenie całego kraju. Co jeśli władze krajowe ubiegną śremskich narodowców w walce z komunistycznymi symbolami? - Będziemy się cieszyć. Nie zawsze się zgadzamy z rządem, ale należy współpracować na tych polach, gdzie mamy podobne zdanie i coś do zrobienia - przekonuje Szymon Woźniak.
9

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Brawo

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Edek (gość)  •

Świetna inicjatywa! Mam nadzieję, że kiedyś wszystkie Świerczewskie i inne nazwiska czerwonych śmieci znikną z polskich ulic.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Najwyższy czas!

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PDA (gość)  •

Najwyższy czas zburzyć tą ohydną, wstrętną, bezwstydną "pamiątkę" haniebnej przeszłości. Nie należy też zapomnieć o wymazaniu z mapy całej zachodniej części Śremu. Przecież wszystko tam wybudowano wbrew jedynym prawdziwym ideom ONR. Koniecznie trzeba przywrócić tam prawdziwe oblicze tej ziemi i zasiać zboże tak jak to było za "słusznych" przedkomunistycznych czasów!

odpowiedzi (0)

skomentuj

żenująca żenada !

+6 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

olek (gość)  •

faktycznie działalność wręcz niesamowita - nazwa mostu to największy problem
społeczny w Śremie...puknijcie się w te puste nacjonalistyczne łby dzieciaki !

odpowiedzi (0)

skomentuj

Na plus

+7 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wielkopolanin (gość)  •

Dobry pomysł. Chłopaki z ONR ożywiają to miasteczko. To już chyba kolejny ich marsz w Śremie. Do tego teraz ta walka o zmianę nazwy mostu. Ciekawe jak to się potoczy dalej...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ból komuchów

+5 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

michał Jurga (gość)  •

boli was konsomolce, że zmieniamy nazwy z waszych pseudobohaterów na naszych prawdziwych Polaków. WON DO MOSKWY

odpowiedzi (0)

skomentuj

xd

+15 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

as z klas (gość)  •

To niech wykresla jeszcze date 23 stycznia z kalendarza... DEBILE

odpowiedzi (0)

skomentuj

won

+15 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

www (gość)  •

Won FASZYŚCI !!

skomentuj

yyyyyuyi

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

iwan (gość)  •

PISowskie ścierwo

odpowiedzi (0)

skomentuj

......

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aaa (gość)  •

Fetyszyści ????

odpowiedzi (0)

skomentuj