Menu Region

Wybrano nowe ośrodki dla cudzoziemców. Łącznie mogą...

Wybrano nowe ośrodki dla cudzoziemców. Łącznie mogą pomieścić 2274 osoby

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Nałęcz AIP

Prześlij Drukuj

(© Radosław Konczyński)

Urząd ds. Cudzoziemców ogłosił wyniki przetargu na pięć komercyjnych ośrodków, w których będą przebywały osoby ubiegające się o status uchodźcy. Jak tłumaczy rzecznik jednostki Ewa Piechota, nie zostaną tam zakwaterowani imigranci, do przyjęcia których zobowiązała Polskę Unia Europejska.
Przetarg na ośrodki, w których będą przebywały osoby ubiegające się w Polsce o status uchodźcy, nie ma nic wspólnego z kryzysem imigracyjnym i liczbą cudzoziemców, którzy mają w związku z nim przyjechać do Polski. - Ci cudzoziemcy zostaną zakwaterowani nie w ośrodkach komercyjnych, lecz tych należących do Skarbu Państwa - powiedziała w rozmowie z dziennikarką Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców Ewa Piechota.

Pięć nowych ośrodków, które zostały wybrane przez jednostkę, to te same, które do tej pory pełniły funkcję domu dla osób ubiegających się o status uchodźcy. Mieszczą się w Białymstoku, Warszawie, Zalesiu, Grotnikach oraz Wohyniu. - Musimy raz na jakiś czas zweryfikować to, co daje rynek, i przetarg ponawiać. Dość często wygląda to w ten sposób, że ci administratorzy, który prowadzą ośrodki, startują ponownie w przetargu i te przetargi te ośrodki wygrywają - stwierdziła Piechota.

Łącznie w Polsce jest jedenaście ośrodków, które obecnie mogą pomieścić 2274 osób. Oprócz pięciu komercyjnych, wybranych właśnie w drodze przetargu, urząd wybrał wcześniej jeszcze dwa. Pozostałe cztery to własność Skarbu Państwa. Jak powiedziała rzecznik, to te ośrodki są rozważane jako miejsce dla uchodźców, którzy mają przyjechać do Polski w związku ze zobowiązaniami wobec Unii Europejskiej. Premier Szydło zapowiedziała, że pod koniec marca do Polski przyjedzie pierwsza setka uchodźców.
- To jest poprawna informacja. W ramach relokacji Polska zgodziła się na przyjęcie w tym roku łącznie 400 osób. W tym momencie analizujemy kandydatury osób, które nam zgłosiły Grecja i Włochy i mamy w tym momencie 72 zgłoszone osoby - powiedziała w rozmowie z AIP Piechota. Cudzoziemcy są weryfikowani najpierw na terenie, w którym obecnie przebywają, przez Straż Graniczną oraz inne organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo, takie jak ABW czy policja.

Zazwyczaj proces nadawania statusu uchodźcy trwa sześć miesięcy. - Osoby, które przyjadą do nas w ramach relokacji, prawdopodobnie będą miały szybsze procedury, ponieważ mają wstępnie skompletowane dokumenty i przechodzą wstępną weryfikację - dodała rzecznik UdSC. Osoby, które otrzymają ochronę międzynarodową, przechodzą pod opiekę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i przez rok mają prawo do indywidualnych programów integracyjnych.

W ich ramach nie otrzymują już zakwaterowania i wyżywienia, lecz pomoc finansową oraz wsparcie pracownika socjalnego. - Jego zadaniem jest pokierowanie taką osobą czy taką rodziną w taki sposób, żeby jak najbardziej sprzyjało to integracji takich osób w naszym raju - powiedziała Piechota. Integracja jest tutaj rozumiana szeroko, bo również jako pomoc w znalezieniu pracy.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się