Menu Region

Posłowie grupy Kukiz '15 chcą uchylenia ustawy o bratniej...

Posłowie grupy Kukiz '15 chcą uchylenia ustawy o bratniej pomocy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Krzysztof Strauchmann

2Komentarze Prześlij Drukuj
Wspólne patrole polskiej i czeskiej policji są organizowane od czasu wejścia obu krajów do strefy Schengen w 2008 roku. Wspólne patrole polskiej i czeskiej policji są organizowane od czasu wejścia obu krajów do strefy Schengen w 2008 roku.

Wspólne patrole polskiej i czeskiej policji są organizowane od czasu wejścia obu krajów do strefy Schengen w 2008 roku. (© fot. Krzysztof Strauchmann)

Ewentualne zniesienie ustawy o bratniej pomocy nie ograniczy wspólnych patroli transgranicznych czy interwencji strażaków.

Grupa posłów Kukiz ’15 złożyła do laski marszałkowskiej projekt ustawy uchylającej, czyli w całości znoszącej tzw. ustawę o bratniej pomocy z 2014 roku. Chodzi o budzącą wcześniej kontrowersje w środowiskach prawicowych ustawę o udziale zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach lub wspólnych działaniach ratowniczych.

Przygotowana przez rząd Donalda Tuska ustawa dała polskim władzom możliwość wzywania do pomocy w operacjach na terenie Polski obcych jednostek (nawet powyżej 90 dni i w siłach powyżej 200 osób). Funkcjonariusze obcych państw uzyskiwali takie same uprawnienia do używania broni czy materiałów pirotechnicznych, co polska policja.

- Ta ustawa nie precyzuje nawet, w jakich sytuacjach taka bratnia pomoc może być wezwana - komentuje poseł Paweł Grabowski z Brzegu, który też podpisał się pod wnioskiem o jej uchylenie. - Dostajemy wiele komentarzy, że to bardzo dobra inicjatywa. Uchylenie ustawy z 2014 roku nie ograniczy natomiast możliwości współpracy służb na wypadek np. klęsk żywiołowych czy zagrożenia pożarowego. To można uregulować w umowach międzypaństwowych.

Policja i straż pożarna potwierdzają, że na terenach przygranicznych bieżąca współpraca np. przy organizacji wspólnych patroli policyjnych czy pomocy w gaszeniu pożarów była organizowana już dużo wcześniej niż w 2014 roku, na podstawie osobnych umów. Możliwość prowadzenia tzw. pościgu transgranicznego wprowadziła zaś umowa z Schengen. W całej Polsce strażacy do tej pory ani razu nie skorzystali z ustawy z 2014 roku, choć w samym powiecie nyskim jeżdżą do pożarów w Czechach 3-4 razy w roku.

- Dotychczasowy system świetnie się sprawdza, także na opolskim odcinku granicy - potwierdza bryg. Adam Janiuk, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. - Ustawa z 2014 nie poprawia jakości naszych działań, a wręcz jest zbędna. Chodzi głównie o proces decyzyjny, który sięga szczebla ministerialnego oraz rządowego, a pożary i poszkodowani nie poczekają.
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Bratnia pomoc "może zostać tylko przy granicy"

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

czyli jak: (gość)  •

owa bratnia pomoc ma zostać u sibie przed swoją granicą, czy u sąsiada za jego granicę?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tutaj należy odwrotnie postąpić: zapytać POPSL-Komorowski, i aby się nie przedawniło, kto im dał

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

upoważnienie na zmianę statusu granic Polski? (gość)  •

Natomiast ustawę "o bratniej pomocy" po prostu wrzucić do niszczarki, gdyż nad czym debatować kiedy ona narusza spokój i suwerenność państwa.
Kukiz15 powinien zainteresować się ustawą o przejściach bezwizowych z rosyjskim obwodem Kaliningrad. Zielonymi ludzikami z powodzeniem mogą być handlarze rosyjskimi babuszka, które w różnych wymiarach i kolorach. Niewątpliwie, kiedy granice się zamknie, powstanie zaraz rwetes od zawodowych przemytników fajek i wódeczności, oraz ze strony tabunów złodziei aut które kradną za Odrą.
Lady dr. Ogórek, wykorzystana i wykiwana przez SLD, doskonale wie które ustawy na rozpałkę do kominka.
A więc, panie Kukiz, damę zapytać i panu wskaże makulaturę do natychmiastowej likwidacji.
Każda ustawa powinna być max. na 4 strony i finito. Jak ustawy będą krótkie, wówczas kombinacje się urwią.
Wniosek: Mr Kukiz wprowadzić na pozycję V-ce premiera, bo chłopak w ławach sejmowych uschnie i zsiwieje!

odpowiedzi (0)

skomentuj