Menu Region

Chiny: Szwedzki aktywista Peter Dahlin został deportowany z...

Chiny: Szwedzki aktywista Peter Dahlin został deportowany z kraju

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Kazimierz Sikorski (AIP)

Prześlij Drukuj
Peter Dahlin Peter Dahlin

Peter Dahlin (© cctv via ap video, file)

Szwedzki aktywista zatrzymany na początku tego roku przez chińskie władze pod zarzutem naruszenia bezpieczeństwa narodowego został zwolniony z aresztu i deportowany z tego kraju.
Chodzi o 35-letniego Petera Dahlina, aresztowanego na początku stycznia w ramach operacji przeciwko aktywistom i prawnikom broniących prawa człowieka w Chinach.

W chińskich mediach przedstawiano Szweda jako aktywistę wspierającego lokalnych prawników. Szwedzka ambasada podała, że Dahlin opuścił już Chiny, nie podano jednak żadnych szczegółów.

Dahlin jest założycielem organizacji Chińskie Działanie, którą opisuje jako legalną. Pomaga ona chińskim prawnikom, którzy walczą o przestrzeganie praw człowieka w Państwie Środka.

To członkowie tej organizacji poinformowali świat o zatrzymaniu Szweda. Stało się to 4 stycznia tego roku, kiedy Dahlin był w drodze na lotnisku skąd miał odlecieć do Tajlandii.

W ubiegłym tygodniu Dahlin pojawił się w chińskiej telewizji. Przyznał się, że udzielał pomocy prawniczej firmie Fengrui. Dahlin dodał, iż swoim działaniem naruszył chińskie prawo, czym spowodował określone szkody dla chińskiego rządu i społeczeństwa tego kraju.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się