Menu Region

Podatek od marketów. Ministerstwo Finansów podało szczegóły....

Podatek od marketów. Ministerstwo Finansów podało szczegóły. Będą trzy stawki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Badowski AIP

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Podatek od marketów. Ministerstwo Finansów podało szczegóły. Będą trzy stawki Podatek od marketów. Ministerstwo Finansów podało szczegóły. Będą trzy stawki

(© Łukasz Kasprzak)

Markety będą płacić trzy stawki podatku od obrotów. Ponadto podatek będzie zawierać kwotę wolną, wynoszącą 18 mln zł rocznego obrotu.
Podatek od sklepów? Najrozsądniej wprowadzić podatek obrotowy

AIP/x-news


Minister finansów przekazał do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.
Podatnikami nowej daniny będą wszystkie sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni. Przedmiotem opodatkowania będzie miesięczny przychód ze sprzedaży towarów. Kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln zł netto miesięcznie. Podatnicy, którzy nie przekroczą tej kwoty będą zwolnieni z podatku i nie będą obowiązani do składania deklaracji podatkowych.

AGENCJA RATINGOWA S&P OBNIŻYŁA RANKING POLSKI DO POZIOMU B. ZŁOTY MOCNO SŁABNIE


Sklepy będą zobowiązane do płacenia trzech stawek podatku od obrotów. Stawka podstawowa będzie wynosić 0,7 proc., a pozostałe – 1,3 proc. i 1,9 proc. Podatek będzie też zawierać kwotę wolną, wynoszącą 18 mln zł rocznego obrotu – wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów.

Stawka 0,7 proc. będzie dotyczyła przychodu nieprzekraczającego w danym miesiącu kwoty 300 mln zł. Z kolei stawka 1,3 proc. będzie płacona od nadwyżki przychodu przekraczającej 300 mln zł w tym miesiącu. Natomiast najwyższa stawka, wynosząca 1,9 proc. ma obowiązywać od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy. Ostatnie kryterium odnosić się będzie do sprzedawców detalicznych, którzy na mocy przepisów będą prowadzili sprzedaż w takie dni.

Jak podaje MF, spodziewane dochody budżetu państwa z tytułu nowej daniny to około 2 mld zł w perspektywie 2016 roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wpływy z tytułu podatku będą jednym ze źródeł finansowania programu „500 plus”, który przewiduje wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko.

BUNT PROFESORÓW. STANISZKIS, BUGAJ I ŚPIEWAK KRYTYKUJĄ STYL RZĄDÓW PIS


MF przewiduje także, że wprowadzenie podatku spowoduje wzrost konkurencji na rynku handlu detalicznego. Odrzuca tym samym hipotezy o możliwości przerzucenia kosztów podatku na klientów sklepu. – Rynek handlu detalicznego jest tak nasycony, że podniesienie cen przez jednego przedsiębiorcę spowodowałby odpływ klientów do drugiego. Nie spodziewamy się zatem zbiorowego podniesienia cen – tłumaczy minister finansów Paweł Szałamacha.
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Opodatkować jak najbardziej

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nie będziemy murzynami Europy (gość)  •

Czy gdziekolwiek w Europie ktoś widział polskie sklepy ? Tak jak w Polsce mamy zatrzesienie Carrefour ,Tesco ,Kaufland, Lidl itp i itd .Wyprowadzają pieniądze z Polski ,to samo banki ,korporacje . Opodatkować i to wyższymi stawkami ,ale tak ,żeby nie przeniosły kosztów na Polaków

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ucieczka

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tomasz (gość)  •

Najlepiej to przenieść swoje interesy za granicę, do krajów które mają przyjazniejsze podejście do podatników i przedsiębiorców. Najblizszym rozwiazniem są Niemcy, nie dość że kwota wolna od podatku dochodowego to prawie 10 tysięcy euro, stawka podatku VAT wynosi 19% a nie 23% i nie ma mowy o jakimś podatku od obrotu. Mam sklep internetowy i prowadzę sprzedaż właśnie przez niemiecką firmę, jest to o wiele przyjemniejsze... jeżeli byłby ktoś zainteresowany to polecam firmę jbgermany.pl zajmująca się doradztwem, rejestracja i sprzedażą firm niemieckich.

odpowiedzi (0)

skomentuj

podatek

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

leser (gość)  •

Jeszcze nie słyszałem o właścicielu firmy który na wiadomość o tym że ma większe płacić podatki stwierdził : trudno nie kupię sobie nowego Lexusa a żonie futra z norek a zapłacę dodatkowy podatek. Jeśli podatek obrotowy czy jak go tam nazwać ma w wyraźny sposób obniżyć zysk w firmie to co zrobi? Podpowiem albo odbierze go pracownikom lub klientom ot co i to wbrew zapewnieniom rządzących

odpowiedzi (0)

skomentuj

styropianowa rewolta z podtekstem

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

fan kapitalizmu (gość)  •

Państwo w którym przewodnia jedyna właściwa zapewnia obywatelom wszelkie wygody na miarę możliwości konkurowania z kapitalistycznym niewolnictwem? Czy Państwo mafijne zajmujące się sobą, żyjące wyłacznie ze ściągania od obywateli haraczu za "ochronę" i konsumowania ośmiorniczek w wybranym wąskim gronie ?
Państwo gdzie władza spuszcza łomot warchołom pragnacym zgniłego zachodu, czy prywata nade wszystko, patologia neokolonializmu na dopalaczach i całkowitego sponiewierania, pogardy dla zwykłych ludzi ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Hmm

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bmiara (gość)  •

Nie spodziewamy się zatem zbiorowego podniesienia cen – tłumaczy minister finansów Paweł Szałamacha.

Banki (w tym PKO BP) też miały nie podnosić opłat dla klientów.

odpowiedzi (0)

skomentuj