Menu Region

"Obsceniczna sztuka" ma promować Szczecin? Prezydent...

"Obsceniczna sztuka" ma promować Szczecin? Prezydent odpowiada

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Szczeciński

Małgorzata Klimczak

6Komentarzy Prześlij Drukuj
„Wytwory sztuki wywołują zachwyt, wzruszenie czy też wstrząs” - słowa W. Tatarkiewicza cytuje Krzysztof Soska „Wytwory sztuki wywołują zachwyt, wzruszenie czy też wstrząs” - słowa W. Tatarkiewicza cytuje Krzysztof Soska

„Wytwory sztuki wywołują zachwyt, wzruszenie czy też wstrząs” - słowa W. Tatarkiewicza cytuje Krzysztof Soska (© Prace Aleksandy Ska/Zacheta Szczecin)

Zastępca prezydenta, Krzysztof Soska, odpowiada na zarzuty radnego, że miasto przeznacza pieniądze na sztukę, która nie promuje miasta.
Kilkanaście dni temu pisaliśmy o fotografiach Aleksandry Ska „OWO”, które trafiły do kolekcji Zachęty Sztuki Współczesnej.

Radny PiS Marek Duklanowski złożył interpelację, w której wyraził oburzenie, że sztuka, która przedstawia męskie narządy, ma służyć, zgodnie z umową promocji miasta.

Czytaj więcej: Męskie narządy mają promować Szczecin. Radny oburzony

- W jaki sposób obsceniczne fotografie częściowo zakrytych męskich narządów płciowych mają promować Miasto Szczecin? W jaki sposób, za definicją słownikową, mają zwiększać popularność Miasta Szczecin? Czy wizerunek częściowo zasłoniętych męskich narządów płciowych stanowić może zachętę do odwiedzenia Szczecina? - pytał radny w interpelacji. - Czy dzięki dofinansowywaniu tego typu kolekcji mieszkańcom żyć będzie się lepiej? Czy Szczecin poprzez tego typu działania stanie się bardziej atrakcyjny?

Na interpelację odpowiedział Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.

- Zawarta umowa promocyjna dotyczyła całości projektu pn. ”Rozbudowa i promocja Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w roku 2015”, a nie jednostkowej usługi promocyjnej wykonywanej na rzecz GMS w odniesieniu do pojedynczego zakupionego przez Stowarzyszenie dzieła pn. „OWO” Aleksandry Ska.

W latach ubiegłych również Miasto Szczecin wspierało tę inicjatywę. Do chwili obecnej Stowarzyszenie zakupiło ok. 300 prac powstałych po roku 1989. Kolekcja prezentowana była w uznanych polskich instytucjach kultury.

- Na koniec odpowiedzi przytaczam słowa prof. Władysława Tatarkiewicza, który w swoim dziele pt. „Wstęp do historii sztuki” przedstawia następującą definicję: „Sztuka to zbiór świadomych wytworów człowieka powstających w wyniku odtwarzania, tworzenia lub też wyrażania uczuć tylko wtedy, kiedy wytwory te wywołują zachwyt, wzruszenie czy też wstrząs” - czytamy w odpowiedzi Krzysztofa Soski.

Sprawa - jak to bywa przy okazji nagości, sztuki i pieniędzy - wywołuje emocje.O co w ogóle ten spór, opowiedziała nam nasza redakcyjna koleżanka, Małgorzata Klimczak, zajmująca się w redakcji kulturą. Oto jej relacja:

Radny PiS, Marek Duklanowski, jest oburzony zdjęciami artystki Aleksandry Ska pt. „OWO”, które mają promować miasto.

Na zdjęciach wyraźnie widać męskie penisy pokryte jakąś masą. Zdjęcia te zostały kupione do kolekcji Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Rozbudowa tej kolekcji w 2015 roku została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Szczecin. 6 listopada 2015 r. Gmina Miasto Szczecin zawarła umowę z Zachętą Sztuki Współczesnej o prowadzenie działań promocyjnych na portalu społecznościowym.

20 grudnia 2015 r. na profilu Zachęty umieszczono łącznie pięć fotografii prac Aleksandry Ska pt. OWO. Albumowi zdjęć towarzyszył opis jednoznacznie wskazujący, że praca ta została kupiona w ramach zadania pn. „Program rozbudowy i promocji kolekcji regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie”. To oburzyło radnego Duklanowskiego, który złożył w tej sprawie interpelację, w której domaga się odpowiedzi w jaki sposób obsceniczne fotografie częściowo zakrytych męskich narządów płciowych mają promować Miasto Szczecin.

Radnego interesowała też umowa jaką miasto podpisało z „Zachętą Sztuki Współczesnej”.

- Jakie są kryteria obejmowania mecenatem przez Gminę Miasto Szczecin artystów? Czy kontrowersyjność prac jest jednym z głównych kryteriów, które powodują, że Gmina obejmuje swym mecenatem chętniej? Czy jednak nie należałoby postępować nieco ostrożniej przy tego typu sprawach, zwłaszcza w kontekście wydatkowania publicznych pieniędzy na obsceniczne, w przekonaniu wielu, kolekcje? - pytał Marek Duklanowski.

A komentarze internautów.

A oto niektóre z komentarzy Internautów:

T.L.: Ale czy to znaczy, że z naszych podatków mamy dotować ekshibicjonistów? Ani to sztuka, ani nawet estetyka. Te pomarszczone jaja to ma być sztuka? To bardzo żałosne.

Goście: To jakaś żenująca prowokacja (...). Penisy ogląda się w domu, publicznie robią to tylko zboczeńcy. Pan Gliński musi zrobić porządek. Może to podtekst do nowo wybranej władzy.

Zainteresowana: Autorka prac powinna Duklanowskiemu podziękować. Zrobił jej niezłą reklamę bo teraz cały Szczecin o niej usłyszy i ludzie chętnie się na wystawę wybiorą. Zawsze warto popatrzeć na obłe kształty, które są dziełem sztuki a co niektórym kojarzą się z męskim przyrodzeniem. No, no panie Duklanowski. Co tam w siwej główce świta???

art-b: To bardziej mi wygląda na jakieś woskowiny po zabawie andrzejkowej. Jeśli to ma promować Szczecin to współczuję jej mieszkańcom, którzy teraz będą bohaterami memów w internecie. To już ta wasza „Fryga” jest o niebo lepsza od tego czegoś, bo przynajmniej kojarzy się z szaszłykiem...

KRY: Kto wydał zgodę na promowanie naszego miasta takimi zdjęciami?! No chorzy ludzie w tym mieście żyją. Wpierw FRYGA, teraz takie coś - boże drogi. Toż to trzeba zawiadomienie do prokuratury złożyć! Świat dziecka jak zobaczy takie zdjęcie ulegnie w ruinie, tego chcemy?! Wystarczy spojrzeć co dzieje się we Francji z takimi wernisażami dla dzieci - boże drogi!

Z tego miasta trzeba uciekać, tu nie ma przyszłości

Iwo: To znowu tzw. temat zastępczy!!! PiS-ie, daj szczecinianom pracę, godziwą płacę i...więcej zieleni/bez pomników!!

szczecin: Brawo! Miasto Szczecin sławiło/i się z burdeli, banków i telefonii komórkowych. Adekwatna promocja miasta i tego co w nim tworzą: filharmonia, fryga czy ten szybki tramwaj no i taras widokowy na zamku z tą aleją. To to co komu przeszkadza, artystka penisa w sam raz do tego co mamy.

Komentarz red. Małgorzaty Klimaczak:

- Nie mam nic przeciwko sztuce, która wzbudza kontrowersje, dyskusje. Taka jest rola sztuki, żeby poruszać. Sztuki nie można oceniać jednoznacznie. Jednym się będzie podobać, innym nie. To bardzo indywidualna sprawa. Narządy damskie czy męskie oglądaliśmy już w dziełach antycznych i nie są w sztuce niczym odkrywczym. Natomiast jeżeli sztuka ma promować miasto, to należy się zastanowić w jaki sposób i czy każde dzieło nadaje się do takiej promocji.

Polecamy na gs24.pl:Zobacz także: Miss Studniówek 2016. Dodaj zdjęcie!6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

26 procent głosujących i poczucie zdrowego rozsądku .

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

max wyborca PIS (gość)  •

daje upust swej głupocie - Dlaczego ja mam płacić za oglądanie czyiś zboków ! Natomiast do Redaktora który wlepił sondę mam pytanie kto układał pytania ?To jest szczyt DEBILIZMU aby sugerować ze Urzędnicy ,Radni , Posłowie mają mniejsze poczucie piękna i estetyki niż nawet najlepszy krytyk sztuki bo niby dlaczego ?Tak sobie myślę że takowe (dzieła sztuki ) mogą być skupywane przez prywatnych dobrodziejów takich jak Grodzka czy też prezydenta Słupska oni kochają takie klimaty i na pewno po zakupie podzielą się takim( dziełem) -zwłaszcza ona-ono-to Grodzka lubi takie klimaty a i prezydent Słupska ogarnęła by chętka !PS. szkoda że dzieło nie zostało stworzone w technologi 3D było by bardzie po-nowoczesne .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Artysta może publicznie „wstrząsać się” nawet swoimi organami

+7 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

# (gość)  •

ale tylko i wyłącznie za swoje, a nie publiczne pieniądze.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie ma pieniędzy dla twórczej nędzy...

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

abcd (gość)  •

Lewactwo - ciemniactwo zrozumiało?

odpowiedzi (0)

skomentuj

...

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jamci (gość)  •

Ile pieniędzy przeznacza się rocznie w Polsce na taki KAŁ? Z naszych podatków niektórzy "twórcy" uczynili sobie stałe pensje. Obciąć wszystkie dotacje, niech się utrzymują z tego co sprzedadzą, 99% z nich zacznie się po 3 miesiącach trudnić prostytucją, bo do tego też nie potrzeba kwalifikacji a niczego innego nie potrafią.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Odlot pajdy z syrem PEŁO!

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

św.NH (gość)  •

Kto gorszy i szpetotą karnmi Polaków ten gorszy niż Szwab i Rus!

odpowiedzi (0)

skomentuj

vaginy nie ma i nie będzie

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

facet, przedmiot powszechnego użytku (gość)  •

Jak widać w przestrzeni publicznej dostępnej dla każdego, tylko faceta traktuje się w taki sposób. Facet to przedmiot do bicia, zabawy, ośmieszania, poniżania. Przy całkowitej bierności RPO, KRRiTV i innych. Nos komuś rośnie , oczywiście facetowi ale nie ten organ.

odpowiedzi (0)

skomentuj