Menu Region

Londyn może nałożyć sankcje na wielu ludzi z kręgu Putina

Londyn może nałożyć sankcje na wielu ludzi z kręgu Putina

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dominic Lawson

Prześlij Drukuj
Brytyjscy politycy uważają, że dopóki Putin pozostaje głową państwa, nie sposób podjąć działań przeciwko niemu Brytyjscy politycy uważają, że dopóki Putin pozostaje głową państwa, nie sposób podjąć działań przeciwko niemu

Brytyjscy politycy uważają, że dopóki Putin pozostaje głową państwa, nie sposób podjąć działań przeciwko niemu (© Alexei Druzhinin/AP Photo)

Rząd brytyjski zatwierdził sankcje wobec Andrieja Ługowoja i Dmitrija Kowtuna, podejrzanych o zamordowanie Aleksandra Litwinienki. Teraz Londyn zastanawia się nad sankcjami m.in. dla ludzi z otoczenia Putina.
Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Theresa May ma rozważyć wprowadzenie zakazu wjazdu do kraju i zamrożenie aktywów 22 osób i pięciu organizacji, które znalazły się na liście przekazanej rządowi przez wdowę po Aleksandrze Litwinience Marinę Litwinienko. Są na niej nazwiska „kumpli” Władimra Putina, którzy mają być zaangażowani w działalność grup przestępczych, oraz innych osób publicznie wspierających zabójstwo byłego oficera KGB.


Wczoraj „The Sunday Times” miał ujawnić 10 najważniejszych pozycji z tej listy. Znajduje się na niej szef Federacyjnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB) w latach 1999-2008 Nikołaj Petruszew. To jego wymienił sędzia Robert Owen jako tego, który „prawdopodobnie wyraził zgodę” na zabicie Litwinienki.

W ubiegłym tygodniu rząd brytyjski zatwierdził sankcje wobec deputowanego do Dumy Andrieja Ługowoja i biznesmena Dmitrija Kowtuna. Przedtem publiczne dochodzenie w sprawie śmierci Litwinienki wykazało, że to właśnie oni dziesięć lat temu w Londynie zamordowali byłego oficera KGB, dodając mu do herbaty radioaktywny polon-210.

Gdy raport sędziego jako winnych wskazał FSB i Kreml, rząd brytyjski znalazł się pod ostrzałem. Zarzucono mu, że nie wprowadza sankcji przeciw kolejnym osobom.

Jednak w sobotę wieczorem jeden z wyższych przedstawicieli gabinetu poinformował, że zapewne będzie on dalej działał w tej sprawie. - Rząd przegląda listę osób i sprawdza, czy może podjąć jakiekolwiek inne działania.

ZACHÓD POWINIEN STAĆ MUREM ZA UKRAINĄ, BY DAĆ ODPÓR WŁADIMIROWI PUTINOWI [ANALIZA]


Sankcje mogą objąć Wiktora Iwanowa, szefa rosyjskiej Federalnej Służby do spraw Kontroli nad Obrotem Narkotykami. Litwinienko twierdził, że Iwanow, w czasie, gdy służył w petersburskim oddziale KGB, miał bliskie powiązania z gangiem Tambowskaja.

Napisał nawet raport na temat działań Iwanowa, który miał przez to doznać „znacznych strat finansowych”, co stanowiłoby „dodatkowy motyw” dla wszczęcia przygotowań do zabicia jego autora.

Na liście znajduje się także zastępca Iwanowa Nikołaj Aułow, który miał pozostawać w kontakcie z jednym z rosyjskich bossów mafijnych mieszkających w Hiszpanii. Litwinienko pomagał hiszpańskim śledczym w dochodzeniu w sprawie Aułowa.

Kolejną osobą zagrożoną sankcjami jest Aleksiej Gordiejew, były rosyjski minister rolnictwa. Aleksander Litwinienko badał jego rolę w sprzedaży marki wódki Stolicznaja.

Marina Litwinienko domaga się też, by brytyjski rząd wprowadził sankcje przeciw Władimirowi Żyrynowskiemu. Ten rosyjski nacjonalista pomagał Ługowojowi dostać się z listy jego Partii Liberalno-Demokratycznej do Dumy. Dzięki temu obecnie chroni go immunitet. Wdowa po Litwinience żąda także sankcji dla deputowanego z tego samego ugrupowania Siergieja Abełcewa. Publicznie nazywał on Litwinienkę zasługującym na karę zdrajcą.

Komu jeszcze mogą grozić brytyjskie sankcje? Redaktor naczelnej prokremlowskiej anglojęzycznej stacji telewizyjnej Russia Today Margaricie Simonyan. Publicznie potępiała ona Litwinienkę. Zakładom Awangard w rosyjskim ośrodku nuklearnym w Sarowie. Według raportu Owena bez wątpienia mogły one wyprodukować użyty do otrucia Litwinienki polon-210. A także Rosatomowi - Rosyjskiej Państwowej Korporacji Energii Jądrowej.
1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się