Menu Region

Rada Europy nie będzie debatować o sytuacji w Polsce

Rada Europy nie będzie debatować o sytuacji w Polsce

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Deja (AIP)

3Komentarze Prześlij Drukuj
Rada Europy nie będzie debatować o sytuacji w Polsce Rada Europy nie będzie debatować o sytuacji w Polsce

(© Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 pl)

Na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Europy zdecydowano o nieprzeprowadzaniu debaty o sytuacji w Polsce. Za tym rozwiązaniem opowiedziało się jednak aż 98 spośród 201 głosujących delegatów, w tym posłowie PO Agnieszka Pomaska i Andrzej Halicki. – To dowód na to, że ci ludzie nie mają najmniejszych hamulców – krytykuje poseł PiS, Marek Suski. – Używanie takich argumentów to kompromitacja Polski – ripostuje eurodeputowana PO Julia Pitera.
Rada Europy mogła stać się trzecią europejską instytucją po unijnym Parlamencie i Komisji Europejskiej, zajmującą się tematem praworządności w Polsce po objęciu władzy przez PiS. W głosowaniu Zgromadzenia Parlamentarnego za takim rozwiązaniem opowiedziało się 98 deputowanych, i mimo że głosujących przeciw było mniej (89, zaś 14 wstrzymało się od głosu), do debaty nie dojdzie: konieczne było bowiem uzyskanie większości 2/3.
Za głosowaniem nad rezolucją o funkcjonowaniu instytucji demokratycznych w Polsce opowiedziały się największe frakcje polityczne: chadecy, socjaliści, liberałowie i grupa zjednoczonej lewicy. Głosy polskiej delegacji, liczącej 12 członków również nie były jednomyślne: parlamentarzyści z ugrupowań PiS i Kukiz’15 wystąpili przeciw debacie, od głosu wstrzymał się Krzysztof Truskolaski z .Nowoczesnej, a za debatą zagłosowali posłowie PO: Agnieszka Pomaska i Andrzej Halicki.

– To dowód na to, że ci ludzie nie mają najmniejszych hamulców. Przez osiem lat przekonywaliśmy się na każdym kroku że PO to partia kłamczuchów. Ujawnione taśmy pokazały, że z jednej strony deklarowali, co innego, a z drugiej wyzywali ludzi od frajerów i pełnymi garściami korzystali z władzy, sprowadzając drogie alkohole i cygara kosztem biednych ludzi czy rencistów. To kolejny dowód na demoralizację tej formacji. To sfrustrowani ludzie, którzy przynoszą wstyd Polsce – powiedział Marek Suski, poseł PiS. Parlamentarzysta ma nadzieję, że decyzja Rady powstrzyma opozycję przed dalszymi działaniami na arenie międzynarodowej. – Opozycja zapowiedziała, że będzie robić wszystko, żeby obalić rząd, który się jej nie podoba. To jednak, co robią teraz, po prostu szkodzi Polsce. To wewnętrzny spór polityczny, który opozycja w nieuprawniony sposób próbuje ukazać za granicą jako zagrożenie demokracji. O czymś takim nie może być mowy – krytykuje.

Eurodeputowana PO Julia Pitera odpiera historyczne porównania do Targowiczan i tłumaczy, że decyzja podjęta przez jej partyjnych kolegów (którzy po głosowaniu zapowiadali, że debaty nie da się uniknąć i odbędzie się ona prawdopodobnie w kwietniu) wynikała z odgórnego zarządzenia. – Mimo że nie jestem przekonana, czy debata na forum Rady Europy jest potrzebna, zagłosowałabym tak, jak zdecydowałby lub. To jest jednak pewna strategia. Trzeba przestać się dawać szantażować, bo niezależnie od tego, co zrobimy, będziemy odsądzani od czci i wiary. Bo tak PiS ma i nie przejmuje się, czy oskarżenia są prawdziwe – powiedziała Pitera. – Bardzo chciałabym, żeby ludzie, którzy mówią o donosach przestali kompromitować Polskę. Przepływ informacji w dzisiejszym świecie jest oparty na agencjach, ambasadach, konsulatach, jest dostęp do newsów. Gdy ja słyszę o donosach, jest mi wstyd. Poseł Suski zatrzymał się w latach 70-tych. To jest obciach, pan Suski jest obciachowy – powiedziała eurodeputowana PO.
- Nie bardzo rozumiem dlaczego PiS i zwolennicy tak bardzo boją się debaty o Polsce na forum Rady Europy - skomentowała w poniedziałek całą sytuację posłanka Agnieszka Pomaska na Twitterze.

Rada Europy to międzynarodowa organizacja rządowa skupiająca prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza tego kontynentu. Powstała 5 maja 1949 r. w wyniku podpisania przez 10 państw (Belgię, Danię, Francję, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Włochy) Traktatu Londyńskiego. Obecnie liczy 47 członków. Siedzibą Rady Europy jest Strasburg.
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Zaprzańcy z PO

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Fox (gość)  •

Pomaska i Halicki mendy nad mendami. Wrogowie Polski

odpowiedzi (0)

skomentuj

spokojnie - to tylko euro-lewacy

+10 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jak zwykle w pocie czoła (gość)  •

rozwiązują problemy,
które sami stwarzają.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Europa czy dyktatura ciemniaków...

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

abcd (gość)  •

Wyszukaj w sieci: "Europa czy dyktatura ciemniaków"

odpowiedzi (0)

skomentuj