Menu Region

Inteligentne roboty zabiorą pracę milionom

Inteligentne roboty zabiorą pracę milionom

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Sylwia Arlak

4Komentarze Prześlij Drukuj
Inteligentne roboty zabiorą pracę milionom Inteligentne roboty zabiorą pracę milionom

(© Eric Risberg)

Super inteligentne roboty mieszkają już w twoim domu, są obecne w szpitalach, sklepach i restauracjach. Niebawem mogą zastąpić cię w pracy i to już za najbliższe dziesięć lat - ostrzegają eksperci. A to oznacza, że bez zajęcia i środków do życia może zostać nawet pięć milionów pracowników.
Wszczepialne telefony komórkowe, drukowane narządy do przeszczepu w technologii 3D, okulary i ubrania podłączone do Internetu. Te wszystkie gadżety, które wydają się pochodzić ze świata science-fiction już w 2025 roku mogą stać się częścią naszego życia. Świat wkracza w erę zaawansowanej robotyki, sztucznej inteligencji i edycji genomu. Tak przynajmniej przekonują eksperci na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos.
Rozwój technologiczny i związana z nimi tzw. „czwarta rewolucja przemysłowa” to temat przewodni tegorocznego spotkania w Davos. Do Szwajcarii przybyło 2,500 tys. liderów politycznych, przedstawicieli biznesu, organizacji międzynarodowych, społeczeństwa obywatelskiego, środowisk akademickich, mediów i sztuki. Jak co roku omawiają najpilniejsze kwestie współczesnego świata.

Skupili się przede wszystkim na tym co mogą nam zgotować automaty. Ostrzegają, że już niedługo roboty zastąpią kilka milionów pracowników, wówczas w najgorszej sytuacji znajdą się kobiety. To właśnie obowiązki wykonywane głównie przez panie w przyszłości przejąć mają maszyny. Według opublikowanego w Davos raportu mowa o ponad siedmiu milionach stanowiskach pracy, głównie w branży administracyjnej. Straty te zostaną częściowo skompensowane przez utworzenie dwóch milionów nowych miejsc pracy, przede wszystkim w wyspecjalizowanych sektorach, takich jak informatyka, matematyka, architektura i inżynieria. Rachunek jest prosty - pracę straci mniej więcej pięć milionów pracowników.

Nieciekawe wnioski płyną z osobnego raportu Infosys. Ten pokazuje, że 40 proc. brytyjskich nastolatków w wieku od 16-25 jest zdania, że obecny rozwój technologiczny wyeliminuje ich z rynku pracy w ciągu następnej dekady. Ich zdaniem brytyjski system edukacji w ogóle nie przygotowuje do przyszłych obowiązków.

Roboty już są obecne w naszym życiu. Przenoszą się z fabryk do domów, szpitali, sklepów, restauracji, a nawet - do stref wojennych. Postęp technologiczny zaciera niekiedy barierę pomiędzy człowiekiem, a maszyną.

Po masowej produkcji i technologii informatycznej, tak zwana “czwarta rewolucja przemysłowa” stworzy ogromne wyzwanie nie tylko dla pracowników i firm, ale też rządów i całych społeczeństw. Plusem robotyki mają być tańsze towary i usługi oraz wzrost gospodarczy. Głównym zagrożeniem jest masowe bezrobocie. Liderzy obawiają się też, że kontrast pomiędzy krajami rozwiniętymi, a rozwijającymi będzie dodatkowo się pogłębiał.

- Pytanie czy ta nadwyżka ekonomiczna, która utworzy się w wyniku czwartej rewolucji przemysłowej zostanie równomiernie rozłożona pomiędzy krajami, pomiędzy ludźmi z różnych warstw społecznych - mówił w Davos szef Microsoftu Satya Nadella. - Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, nierówności społeczne będą się pogłębiać - ostrzega globalny szef rynków wschodzących, Lutfey Siddiqi.

Do uczestników Forum w Davos przemówił też, choć nie osobiście papież Franciszek. Czwarta rewolucja przemysłowa nie powinna być zagrożeniem, a szansą dla wszystkich. Już dziś społeczeństwa borykają się z problemem bezrobocia, powodującym nierówność i biedę. Musimy więc postawić na nowe modele przedsiębiorczości. Powinniśmy kierować rozwojem techniki, ale tak, by nad nami nie zapanował - napisał w liście Ojciec Święty.

Według twórcy i przewodniczącego WEF Klausa Schwaba drukarki 3D, czy inteligentne roboty nie tylko zmienią sposób w jaki funkcjonuje człowiek. Zmienić ma się sam człowiek. Optymistką pozostaje bizneswoman Sheryl Sandberg. - Żyjemy w interesujących czasach. Wszyscy zastanawiamy się, czy zmiany, które przynosi rozwój technologii przyniosą strach czy nadzieję. Osobiście wierzę w triumf nadziei - przekonywała Sandberg. Analiza jednego z banków szwajcarskich pozwala stwierdzić, że najlepiej przystosowanym do zmian krajem jest Szwajcaria. Najmniej gotowa zaś Argentyna.
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Roboty lepsze od ludzi

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

POLAK (gość)  •

To jeszcze pół biedy, jeśli roboty osiągną wygląd i inteligencje ludzi, wtedy będzie dopiero źle dla szarego człowieka, bo roboty będą w stanie same o siebie dbać.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Taaa a kto i za co bedzie kupował rzeczy przez nie wyprodukowane .

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marcos (gość)  •

Praca to nie tylko sposób zarobkowania . Człowiek musi mieć zajęcie .Zwyczajnie musi . I nic tego nie zmieni .Roboty też się psują:)Jeśli są takie super inteligentne to będą musiały zdawać sobie sprawę ze swoich ograniczeń....

odpowiedzi (0)

skomentuj

...

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Iza s. (gość)  •

No ale czym wtedy zajma sie tzw "uchodzcy" zaproszeni przez merkel?! Demografia i brak rak do pracy a tu prosze, roboty...nawet obozow pracy nie potrzeba. A czy robot bedzie utrzymywal te hordy ze swoich podatkow, czy tez takowych nie uisci?!

odpowiedzi (0)

skomentuj

o 5 milionow ludzi mniej do zakupu czegokolwiek w tym konsupcjonistycznym swiecie

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kliop (gość)  •

jak to bylo u forda?
'H. Ford do pracownikow:
-moge zastapic was robotami
pracownicy do Forda
-ale roboty nie kupia twoich samochodow'
...

odpowiedzi (0)

skomentuj