Menu Region

Jaką drogą pójdzie dziś kultowa, radiowa „Trójka”. Paweł...

Jaką drogą pójdzie dziś kultowa, radiowa „Trójka”. Paweł Sito nowym dyrektorem?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anita Czupryn

13Komentarzy Prześlij Drukuj
Radiowa „Trójka” wciąż czeka na nowego dyrektora. Pogłoski, że ma nim być Paweł Sito sprawiły, że stracił pracę w TOK FM. Jaka powinna być ta stacja w nowych czasach i na czym w istocie polega jej legenda.
1/9

Magdalena Jethon, dwukrotnie była dyrektorką „Trójki”. Pracę tu zaczęła w 1977 r.

(© Fot. Anna Kaczmarz)

  • Na zdjęciu dziennikarze
  • Wojciech Mann z „Trójką” związał się już pod koniec lat 60.
  • Piotr Metz jest autorem audycji
  • Krzysztof Skowroński był dyrektorem radiowej
Dotychczasowa szefowa „Trójki” Magdalena Jethon została odwołana przez prezes Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk. Zaraz też w mediach pojawiła się lista nazwisk ewentualnych kandydatów do tego stanowiska. A wśród nich właśnie nazwisko Pawła Sito. Dziennikarz sam niejako sprowokował te spekulacje, pisząc na Twitterze: „W oczekiwaniu na szefa Trójki popiszmy, jaka powinna być? To się mu/jej da tę ściągawkę później”.


Ruszyła machina komentarzy publicystów z prawa, lewa i ze środka, którzy nie ukrywali, że możliwość objęcia stanowiska szefa Trójki przez Pawła Sito to byłaby „dobra zmiana” w mediach publicznych. Po pierwsze, Paweł Sito w Polskim Radiu pracuje od lat 80., był współtwórcą „Listy Przebojów Programu III”, rozkręcił Rozgłośnię Harcerską, był szefem Radia BIS - a to przecież tylko niewielki wycinek jego dziennikarskich zasług.

Ale owe pogłoski spowodowały też, że redaktor naczelna Radia TOK FM, już w piątek wieczorem, tydzień temu, pożegnała się z Pawłem Sito. On sam nie chce komentować informacji, jakie się pojawiły na jego temat odnośnie jego kandydatury. Na Facebooku napisał ostatnio: „Dzięki za niezwykle sympatyczne opinie na temat mojego warsztatu radiowego. W sprawie obsady szefa Trójki jak nie komentowałem, tak nie komentuję”. Poproszony o rozmowę - odmówił.

REWOLUCJA KADROWA W TVP | ZOBACZ, KTO STRACIŁ PRACĘ W TELEWIZJI I KTO POJAWIŁ SIĘ W MIEJSCE ZWOLNIONYCH DZIENNIKARZY


Przy okazji spekulowania, kto zostanie nowym szefem, było nie było, kultowego Programu Trzeciego Polskiego Radia, rozgorzała dyskusja, jaka ta nowa „Trójka” być powinna. A to prowokuje też do wspomnień i refleksji, na czym w istocie polega legenda tej stacji. Bo też nie ma chyba innego takiego radia w Polsce, którego dobro tak by leżało na sercu ogromnym, dziś już wielopokoleniowym rzeszom słuchaczy. „Trójka” zawsze była inna, „Trójka” miała swoje święte pory słuchania i swoich - patrząc z perspektywy czasu - niemal mitycznych prowadzących. No, ale też z tego powodu była też anteną kontrowersyjną, głównie ze względu na swój wolnościowy charakter, jaki krzewili właśnie prowadzący, za nic mając propagandowe założenia, jakie realizować musiały pozostałe media w czasach PRL. Nie inaczej było i w nowych czasach. Dziś mało już kto pamięta, że swoje nadawanie radio rozpoczęło 1 kwietnia 1962 roku, bardziej jesteśmy skłonni uważać, że złote czasy „Trójki” z pewnością przypadają na lata 80., okres stanu wojennego, a następnie lata kruszenia się komuny, do czego zresztą „Trójka” poprzez swoje osobowości również walnie się przyczyniała, w końcu okresu transformacji, kiedy to, za kadencji dyrektora Witolda Laskowskiego, nasiliły się protesty słuchaczy - obrońców pod hasłem „Łapy precz od Trójki”, a potem za Jacka Sobali, kiedy obawiano się, że „Trójka” zatraci swój oryginalny, indywidualny charakter.W sprawie „Trójki” wrzało zresztą kilka razy w czasie wolnej Polski, kiedy przy okazji zmiany rządów, zmieniało się też kierownictwo w „Trójce”. W 2009 roku głośno było, kiedy stanowisko dyrektora „Trójki” stracił Krzysztof Skowroński, w jego obronie listy protestacyjne podpisywali czołowi dziennikarze. Skowroński doprowadził do tego, że „Trójka” miała rekordowo wysokie wyniki słuchalności. - To on przywrócił „Trójce” tchnienie dawnego ducha radia autorskiego, zaskakującego w każdej godzinie - mówił mi wówczas Piotr Baron, chwaląc Skowrońskiego za to, że dał dziennikarzom nieprawdopodobną wolność w doborze zarówno tematów, jakie pojawiały się na antenie, jak i muzyki. Jego następczynią została Magda Jethon, o której decydenci mówili wówczas, że po pierwsze jest osobą, która w „Trójce” zna własny kąt, a po drugie nie jest kojarzona z żadną partią polityczną.

Tyle, że rok później Magda Jethon traci stanowisko i „Trójka” znów staje się gorącym tematem. Związkowcy żądali odwołania dyrektora Jacka Sobali, przywrócenia do pracy poprzedniej dyrektorki Magdy Jethon. Grozili strajkiem. W odpowiedzi na to dyrektor Sobala groził zwolnieniami. To wtedy Krzysztof Skowroński mówił mi, że dyrektor, który pójdzie na kompromis, nie będzie mógł skutecznie zarządzać stacją. „Trójka” już wtedy stała się radiem, które obudziło się z letargu, a prócz wiernych starych słuchaczy radia zaczęli słuchać nowi, zauważając, jak stacja otworzyła się na świat, muzykę, stając się mocną alternatywą dla komercyjnych mediów.
1 3 4 »
13

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Paweł Sito jest OK

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rumburak (gość)  •

Paweł Sito to byłby dobry wybór. Współtworzył znakomitą "Radiostację", więc mogłaby się pod jego kierownictwem połączyć dobra jakość "Trójki" i świeżość "Radiostacji".

odpowiedzi (0)

skomentuj

drobna uwaga

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stary (gość)  •

Dla dużej części słuchaczy trójka przestała istnieć w grudniu 1981r Dla tego istnieje podział na prawdziwych trójkowiczów tj tych którzy przstali jej słuchać w wyniku listy przebojów ze stopniowo coraz bardzie popowo-komercyjną muzyczką. Myślę że już 1985r w wyniku zmiany grupy słuchaczy trójka utraciła popularność gdyż zainteresowanie tej nowej grupy było powerzchowne co pokazały lata 90 i utrata słuchaczy na rzecz radiostacji komercyjnych.

odpowiedzi (0)

skomentuj

kandydat

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obiektywny (gość)  •

Wymarzonym szefem Trójki mógłby zostać Grzegorz Wasowski. Po usunięciu Skowrońskiego - który przywrócił dawny blask programowi- był konsekwentny w swoim proteście. Panie Grzegorzu pora na powrót.

odpowiedzi (0)

skomentuj

"kultowa" trójka

+4 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

krzysztof (gość)  •

Kultowa (nie znoszę tego głupawego określenie) to trójka była ostatnio może kilkanaście lat temu; w ostatnich latach ideowo skręcała coraz bardziej w lewacką stronę a muzycznie (poza "Siestą" i "Listą przebojów" ale tylko w wykonaniu MN) w kierunku takiego samego łomotu jaki nadają stacje komercyjne. To ważne: słuchałem jej od początku!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jaką drogą? Drogą wstydu i służalstwa

+7 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Goebbels (gość)  •

Drogą wszelkiej maści Kurwskich, Targalskich i innych takich.

odpowiedzi (0)

skomentuj

"Orzeł może" zamierzamy rozprawić się ze stereotypem Polaka

+9 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Organizatorzy akcji: "Gazeta Wyborcza", Program III Polskiego Radia (gość)  •

Na wniosek Pani Magdaleny Jethon – Dyrektor Programu 3 Polskiego Radia Komorowski objął oficjalnie patronatem honorowym Kampanię społeczną „Orzeł może” w dniach 2 maja – 4 czerwca 2013 roku . Na czele pochodu - do którego dołączy prezydent - jechać będzie orzeł z białej wedlowskiej czekolady. Będzie też masa innych atrakcji. Zakończymy kampanię 4 czerwca toastem za wolność. Więcej o akcji można się będzie dowiedzieć, słuchając Trójki i czytając "Gazetę".

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jak przeprowadzano czystki w "radiowej trójce" w 2009.

+12 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Na przykładzie Krzysztofa Skowrońskiego. (gość)  •

Link 1: 25 lutego 2009
Skowroński wyleciał z Trójki (http://www.tvn24.pl)
Link 2:
Anita Czupryn 29 lutego 2009
Krzysztof Skowroński stracił fotel szefa Trójki

Aby jakoś uzasadnić czystki, Krzysztofa Skowrońskiego oskarżono (Anita Czupryn)
"o nieprawidłowości w finansach spółki i wypłacanie honorariów autorskich niezgodnie z zasadami firmy.
Ale już Robert Wijas, p.o. prezes Polskiego Radia, ani słowem nie chce komentować wyników audytu ani nie przedstawia konkretnych zarzutów wobec Skowrońskiego".[...]

Oczywiście niczego K. Skowrońskiemu nie udowodniono, chodziło jedynie o pozbycie się ludzi niezależnie myślących i nie poddających się lewackiej ideologii.

skomentuj

Wtedy wyrzucili tylko pisiorów

+5 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

:-) (gość)  •

Ludzi wsadzonych przez Jarka.
Teraz wyrzucają dziennikarzy. Ponownie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Magdalena Jethon, jeszcze jedna genderowa męczennica.

+11 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wkrótce pojawi się (gość)  •

na spędach zaKODowanych umysłowo lewaków, gdzie stanie w pierwszym szeregu w walce
o genderową dupokrację i oczywiście własne koryto.

skomentuj

KOD cię broni KOD ci radzi , KOD ci kase podprowadzi

+14 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rymowanka kodowanka (gość)  •

w trakcie protestu zbierane były pieniądze do puszek.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nareszcie wywalono na pysk to lewackie genderowe straszydło.

+14 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wystarczyło kilka lat, a lewacka dzicz doprowadziła (gość)  •

w mediach do sytuacji jak za komuny. Propaganda na niespotykana skalę, kult jednostki.
Tylko Tusk, później tylko Tusk i Komorowski, PO i oczywiście ten "wstrętny PiS, Kaczyński,
którzy tylko przeszkadzają, bo gdyby nie przeszkadzali, to w Polsce panowałaby powszechna szczęśliwość i jedynie słuszna ideologia gender".
Aby posłuchać dobrej muzyki, kupiłem kilka lat temu zestaw głośników z wzmacniaczem
i słuchałem muzyki z Internetu, by nie zatruwali mi przyjemności słuchania zasraną lewacką propagandą.
Mam nadzieję, że po tych zmianach wszystko wróci do normy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Na pewno nie drogą

+12 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Możeła z czekolady (gość)  •

i Magdy, co chciała zmieniać obraz Polaka na kształt KOMOROWSKIEGO SKRZYZOWANEGO Z MICHNIKIEM

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »