Menu Region

USA: Wschodnie wybrzeże szykuje się na nadejście śnieżycy

USA: Wschodnie wybrzeże szykuje się na nadejście śnieżycy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Gersz AIP

Prześlij Drukuj
USA: Wschodnie wybrzeże szykuje się na nadejście śnieżycy USA: Wschodnie wybrzeże szykuje się na nadejście śnieżycy

(© national oceanic and atmospheric administration via ap)

Ponad 50 milionów Amerykanów przygotowuje się na śnieżycę, która w weekend może sparaliżować życie w Waszyngtonie oraz stanach na wschodnim wybrzeżu USA. Stan wyjątkowy ogłoszono m.in. w Wirginii czy Georgii, a zagrożony jest również Nowy Jork.
Jak przewidują meteorolodzy, śnieżyca, która przyniesie ze sobą niemal rekordowe opady śniegu, zacznie się w piątek późnym popołudniem czasu lokalnego i potrwa do soboty. W ciągu kilka godzin tereny na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych mogą pokryć się nawet 60-centymetrową warstwą śniegu.

Opadom będzie towarzyszyć porywisty wiatr, który może poruszać się z prędkością nawet 50 km/h. - To śnieżyca, która może być bardzo niebezpieczna i dotknie ponad 50 mln ludzi. Ta burza śnieżna możer nas sparaliżować - powiedział Louis Uccellini, dyrektor Krajowego Serwisu Pogodowego w USA.

Śnieżyca opanuje wschodnią część kraju - od Arkansas przez Tennessee i Kentucky aż do Nowego Jorku na północy. Władze stanów: Maryland, Karoliny Północnej, Georgii, Pensylwanii oraz Wirginii ogłosiły stan wyjątkowy. Podobną decyzję podjęła burmistrz Dystryktu Kolumbii (Waszyngtonu) Muriel Bowser. W amerykańskiej stolicy przewidywane są największe opady śniegu - w weekend w mieście nie będzie funkcjonować komunikacja miejska.

W zagrożonych stanach w piątek będą nieczynne szkoły i urzędy, odwołano także 3 tys. lotów. Prawie puste sa półki w supermarketach, w których ustawiały się olbrzymie kolejki - ludzie zrobili bowiem zapasy wody i żywności nawet na kilka dni. Już w czwartek opady śniegu sparaliżowały ruch komunikacyjny w Waszyngtonie - w drodze do Białego Domu utknęła m.in. kolumna samochodów prezydenta Baracka Obamy, który wrócił do posiadłości z ponad godzinnym opóźnieniem.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się