Menu Region

Czy Warszawa znajdzie się poza Mazowszem? "To zemsta PiS"

Czy Warszawa znajdzie się poza Mazowszem? "To zemsta PiS"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Paula Radwanowicz, Leszek Rudziński (AIP)

15Komentarzy Prześlij Drukuj
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz i Piotr Zgorzelski z PSL przekonywali w czwartek, że Warszawa nie powinna być wydzielana z Mazowsza, jako oddzielne województwo. Takie rozwiązanie rozważa Prawo i Sprawiedliwość.
1/2

Panorama Warszawy

(© Piotr Smolinski)

- Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza - z odrębną Warszawą. Mamy świadomość, że w wielu jego miejscach poziom życia jest niezwykle niski - napisał kilka dni temu na swoim Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wywołując debatę na temat zapowiadanego przez PiS wyłączenia Warszawy z województwa mazowieckiego. Opozycja odniosła się do tych planów podczas czwartkowej konferencji.

- To bardzo poważny i bolesny cios w finanse Mazowsza oraz wszystkich powiatów, które są poza Warszawą beneficjentami bardzo dynamicznego rozwoju Warszawy.
Źródłem podatkowym dla całego Mazowsza w ponad 80 proc. jest - jeśli chodzi o CIT i PIT - Warszawa. W związku z tym pozbawienie Mazowsza tych wpływów to jest tak naprawdę bankructwo wielu powiatów i gmin – powiedział w rozmowie z AIP Andrzej Halicki z PO. - To tak jakby od długiego składu wagonów odłączyć lokomotywę i powiedzieć - ten skład teraz pojedzie szybciej. No nie - jest dokładnie odwrotnie. Taki skład utknie w szczerym polu – tłumaczył Halicki.

Z kolei Hanna Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z AIP stwierdziła: - W tym wypadku wystarczyłby podział na jednostki statystyczne. Dodała, że mogłoby się to odbyć bez tworzenia nowych urzędów, dwóch wojewodów, dwóch komendantów policji, straży pożarnej itd. - Myśmy już podpisali większość kontraktów, zaplanowaliśmy wszystkie. To by stworzyło tylko zamęt i zamieszanie. Tak naprawdę to jest zemsta na tym, że PiS nie wygrał na Mazowszu i w Warszawie.

Wojewoda mazowiecki Adam Struzik pomysł Prawa i Sprawiedliwości nazwał kolejnym etapem zawłaszczania państwa. - Wybory były rok temu. Każda kulturalna opcja polityczna powinna oczywiście dążyć by wygrać wybory w terminie, zgodnie z konstytucją, ze standardami europejskimi, za trzy lata. Nikt nie broni PiS-owi walczyć o zwycięstwo w następnych wyborach natomiast manipulowanie podziałem administracyjnym czy wynajdywanie jakichś innych pretekstów do tego żeby robić przedterminowe wybory – oni wyznaczyli już terminy tych wyborów - jest dla mnie absurdalne z jednej strony a z drugiej strony bardzo niebezpieczne dla demokratycznego państwa prawa.
15

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Polska Centralna i "opozycja"

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Chris (gość)  •

Wielu z Nas odwiedzilo Warszawe przynajmniej raz. Tempo rozwoju Stolicy jest fantastyczne. Mozemy byc wszyscy dumni ze najwiekszy osrodek urbanistyczny Polski coraz bardziej przypomina metropolie Zachodu. ALE Warszawa to nie Mazowsze. Bialystok i Lomza bardziej pasuja do tego woj. Tymczasem "opozycja" w mysl zasady ze wszystko co PiS-owskie to zle krytykuje propozycje POMOCY Mazowszu. Przeciez gospodarka tego regionu to Warszawa. Samo Mazowsze jest zacofane i nie korzysta z pomocy UE. Bo wszystko zabiera Stolica. Malo tego. Mazowsze nie kwalifikuje sie do dotacji bo Warszawa w sposob asymetryczny generuje taki dochod ze biedne Mazowsze wyglada na bogate. Nic to. Dla "opozycji" nawet 2 i 2 to nie 4 jezeli tak uzna Kaczynski.

odpowiedzi (0)

skomentuj

mmmmmmmmm

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mmmmmmmm (gość)  •

czego się spodziewacie po facecie który mieszka w PRL-owskim bloku i drugim co mieszka w klocku, w bogacze USA, którzy już maja rezydencje ......... Zawsze chodzi o kasę.....

odpowiedzi (0)

skomentuj

WIeNKSZY POdaTEK Do ENKLAWY LEMINGRADU PO CARacie

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 (gość)  •

CZYLI JAK OKRAŚĆ ZŁODZIEJI Z POdatku NA KAYMANACH. A WSIAWKA JEST DLa WSZAFKI I JEJ ELYT BO SZYCH POKROFCUF SZAŁBUSNESU I CIELEBRYT.

odpowiedzi (0)

skomentuj

tylko o to chodzi

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mściwemu karłowi (gość)  •

Dla postawienia pomnika temu drugiemu nieudacznikowi na Krakowskim Przedmieściu , ten żoliborski szkodnik gotów jest z Warszawy zrobić województwo.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jeszcze Polska nie , jak nas Orban..

+8 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zawsze nieinternowany (gość)  •

Czy Warszawa znajdzie się poza Mazowszem? czy Polska znajdzie się poza Unią Europejską? czy Polska po tajnych nocnych decyzjach dołączy do nowego RWPG? i tak dalej.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Hahahaha

+8 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

:) (gość)  •

Kiedy działacz PSL martwi się o demokrację - prześmieszne.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Odpowiem klasykiem od szczawiu i ulęgałek.

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Karolina (gość)  •

"Trzeba było wygrać wybory". Żadne miasto na świecie nie ma i nie jest siedzibą tylu samorządowców. A i w historii Polski były już miasta wydzielone z zamkniętą na zasiedlanie Warszawą.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jedna strona, a druga?

+8 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Łatwo jest krytykować tego, kto nie ma głosu. Prawda zawsze jest pośrodku.

PiS zawłaszcza, czy PRÓBUJE WYWŁASZCZYĆ tych, którzy zawłaszczyli i osiedli, a tu NAGLE ktoś ich rusza? Kto by się na to nie wściekał, oprócz PiS-u, który całe 8 lat nie miał nic do gadania w żadnych "mediach publicznych"?

A teraz, co w "mediach publicznych" miał do powiedzenia PiS, że cała Europa wie tylko tyle, ile KŁAMSTW NATRĄBIŁY "media publiczne"? Na czyje to "życzenie"?

Co wspólnego z Konstytucją ma i ten "Trybunał Konstytucyjny", i JEGO ustawa, oprócz nazwy: "Konstytucyjny" i o "Konstytucyjnym"?

A może to dobrze, że Warszawa będzie należała do całej Polski, a nie tylko do Mazowsza?

WSZYSCY chcą poznać opinię i UZASADNIENIE PiS-u!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Decyzja polityczna

+3 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Utworzenie nowego województwa w postaci Warszawy nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego jest to tylko decyzja polityczna. Równie dobrze można wyodrębnić Kraków z Małopolski czy Poznań z Wielkopolski czego efektem będą województwa składające się z małych miast i wsi czyli słabe gospodarczo. Tylko to chodzi aby dokopać PO i zmienić władze stolicy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

mściwy

+8 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

karzeł (gość)  •

Pis może wszystko - Warszawa stolicą Kamczatki. Razem z Żoliborzem.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »