Menu Region

Kamiński: Ewa Kopacz nie powiedziała ostatniego słowa....

Kamiński: Ewa Kopacz nie powiedziała ostatniego słowa. Usunięcie jej na boczny tor było błędem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dorota Kowalska

17Komentarzy Prześlij Drukuj
Michał Kamiński: Żałuję, że Siemoniak zrezygnował z walki o przywództwo w PO Michał Kamiński: Żałuję, że Siemoniak zrezygnował z walki o przywództwo w PO

Michał Kamiński: Żałuję, że Siemoniak zrezygnował z walki o przywództwo w PO (© Fot. Piotr Smoliński)

O sytuacji na polskiej scenie politycznej, nastrojach w Platformie Obywatelskiej i o tym, jak zmieni się nasza pozycja w Unii Europejskiej – mówi Michał Kamiński, polityk PO w rozmowie z Dorotą Kowalską.
Gdzie Pan był, jak Pana nie było?
W jakim sensie: nie było?

Nagle, po przegranych wyborach, jakoś Pan zniknął?
Nie, byłem kilka razy w mediach, pracowałem w Sejmie. Nigdzie nie zniknąłem.

Ale chyba mocno Pan przeżył przegraną Platformy w wyborach parlamentarnych?
Na pewno przeżyłem, ponieważ uważam, że źle się stało dla Polski, iż wygrał PiS i na dodatek wygrał w takim wymiarze.
Po raz pierwszy w historii wolnej Polski jedna partia ma samodzielną większość: ma swojego prezydenta, większość w Sejmie i w Senacie. Biorąc pod uwagę charakter tej partii, to nie jest dla Polski dobre rozwiązanie. Zresztą każda partia, gdyby miała samodzielną większość stałaby przed pokusą, w przypadku Prawa i Sprawiedliwości, ta pokusa jest oczywiście większa i większe skłonności do wykorzystania tej większości.

W czym Pan upatruje porażkę Platformy?
Taka analiza by się, szczerze mówiąc, przydała. Z całą pewnością wielkim tąpnięciem dla Platformy była przegrana w wyborach prezydenckich. Do tej kampanii prezydenckiej Bronisław Komorowski ruszał, jako zdecydowany faworyt. Jego porażka wiele zmieniła. To widać po sondażach. Do maja Platforma była przed PiS-em, czasami na równi z PiS-em, w każdym razie miała gwarantowane pierwsze miejsce w wyborach, albo drugie, szła łeb w łeb z Prawem i Sprawiedliwością. Tąpnięcie nastąpiło po wyborach prezydenckich, kiedy Platforma spadła w sondażach na trzecie miejsce, za Kukiza, a jej notowanie wahały się w granicach 17 procent. W oczywisty sposób ta porażka wpłynęła źle na morale wyborców Platformy. Z Platformą jest trochę tak, jak z armią - armia jest dopóty niezwyciężona dopóki jest niezwyciężona. Platforma przyzwyczaiła ludzi do zwyciężania. Te zwycięstwa były dla wielu wyborców PO istotną legitymacją, to znaczy głosowano na PO, jako na tę partie, która stanowimy zaporę dla Prawa i Sprawiedliwości. Niestety część publicystów, także ludzi związanych z Platformą już w kampanii prezydenckiej przyjęła tezę, którą historia zweryfikowała nader boleśnie, że nie wolno straszyć PiS-em, że mówienie, iż w Prawie i Sprawiedliwości panują inne standardy niż w pozostałych partiach jest przesadą i że PO powinna od tych tematów odejść. To oczywiście była narracja, która PiS-owi bardzo odpowiadała. Bo, przypomnę, cały pomysł na zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości polegał na tym, że PiS musiał udawać, iż jest inną partią, niż jest nią w istocie.

KTO POWINIEN SIĘ BAĆ GRZEGORZA SCHETYNY?


To prawda, Prawo i Sprawiedliwość w kampanii pokazało dość pokojową, zrównoważoną i racjonalną twarz.
Dlatego kandydatura Dudy na prezydenta, dlatego kandydatura Szydło na premiera, dlatego schowanie, wyciszenie radykałów i radykalnej retoryki, łącznie z tym, że w ostatnich dniach przed wyborami zniknął ze strony Prawa i Sprawiedliwości bardzo radykalny i dzisiaj realizowany projekt konstytucji. Wtedy PiS go wycofał. Znamy inne fakty z tej kampanii: chociażby historię z kandydaturą Antoniego Macierewicza. Prawo i Sprawiedliwość chciało udowodnić podczas kampanii, że jest taką samą partią, jak każda inna. Bo problemem PiS-u było to, że wielu wyborców tak nie uważało. Ja to nazywałem „efektem Dosi”, reklamy słynnego proszku do prania.

Efektem Dosi?
Tak, zadaniem Prawa i Sprawiedliwości było powiedzenie, jak w reklamie Dosi: „Nie ma różnicy, to po co przepłacać?” Wyborcy mieli wrażenie, że po ośmiu latach rządzenia jakoś tam przepłacają za Platformę. Uważali, że PO ma wiele wad, ale te wady nie były tak ważne biorąc pod uwagę, że alternatywą był PiS. Prawo i Sprawiedliwość udawał, że radykalny nie jest, a część PO się w tę retorykę wpisała już w kampanii prezydenckiej. Inna sprawa, że trudno się robi kampanię po ósmym roku rządzenia. Nawet w dojrzałych demokracjach, rządząca partia może przeżywać jakiś kryzys. Uważam, że biorąc pod uwagę, z jakiego punktu stratowała kampania PO, przypomnę, z trzeciego miejsca za Kukizem, wynik wyborczy nie był spektakularną porażką. Pani premier Kopacz zdołała wyciągnąć tę partię na wynik ponad 24 procent poparcia, trzy razy więcej zdobyła PO w tych wyborach, niż Nowoczesna, dzisiaj te proporcje się nieco zmieniły.
1 3 4 »
17

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Oby PiS tak rządził

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

amen (gość)  •

by te zakichane - antypolskie partie, dostały w następnych wyborach takiego kopa, żeby wraz z tym grubasem musiały lizać rany !

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czyżby szykował się nam sequel filmu

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

January (gość)  •

"Mumia powraca"?

odpowiedzi (0)

skomentuj

POdzIF Za ssPOrzyWANIE LODUF PO OSMIORNICY PEŁLO

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

GŁOWONOGI I MAFIA KOruPOcji PRusun 777 (gość)  •

JAK BY JOM MERCKELKA NIY ZATRZIMAŁA TO BY PRzEz POt W BERLINIE PRzessKOczYŁA jak twBOLLEK=WYGRYZŁABY TUSKa I ZOOstaŁABY PIER WSZOM AFOM JEWRIOPY.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ocena b. Premier Pani Kopac z jest niesprawiedliwa

+1 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gabriel (gość)  •

Uważam zdecydowanie i nie dam się przekonać, że ocena b. Premier Pani Kopacz
jest głęboko krzywdząca. Najbliższy okres będzie tej tezy sprawdzianem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie dacie rady

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wyobrazić sobie (gość)  •

co myślę patrząc na tego uśmiechniętego pucka

odpowiedzi (0)

skomentuj

KOPACZ z PO jest za RADOMIEM, czy WARSZAWĄ ?

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ALA43 (gość)  •

Kopacz POwinna w końcu powiedzieć mieszkańcom RADOMIA i przeprosić , jak to się stało , że jej niby to jej rodzinne miasto ,które ją wykreowało ,gdzie skończyła tam tylko liceum , dostał przez 10 lat tylko 60 mln. pomocy z U. E. , KIELCE 4 500 MLN.ZŁ WARSZAWA 90% POMOCOWYCH ŚRODKÓW Z U.E. Przecież piastowała najwyższe funkcje w tej znikającej wreszcie wraz z PSL-em ze sceny politycznej partii, godziła się na niegodziwy podział środków z U. E. Była udziałowcem ze swoimi poplecznikami z za biurka takiej sytuacji , że RADOM i OKOLICE PRZEZ TE LATA ZUOBOŻONO PONAD DWA I PÓŁ RAZA !!!!Przecież z pełną świadomością była działaczką w polityce co najmniej 26 lat , teraz nagle misio sonduje , czy można ją jeszcze reaktywować.

odpowiedzi (0)

skomentuj

taki idiota tylko w sitwie peło

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aron (gość)  •

zadaniem tego zaprzańca jest oddanie stolca na Polskę i Polaków

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kamiński, nie pij tyle.

+9 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jack NH (gość)  •

Kamiński, nie pij tyle. Alkohol zlasował ci już mózg. "Mało co rozśmieszyło mnie w ostatnim czasie jak to, że Platforma stawia ultimatum prezydentowi. Mają chłopaki poczucie humoru. Platforma dziś krzyknęła: „Przestańcie, bo popełnimy seppuku!”. Trzeba być kompletnym idiotą, by grozić dziś czymś, co oznaczałoby kompletne pognębienie tej formacji. Platforma została już nagrodzona sondażem na wysokości 12 procent".

odpowiedzi (0)

skomentuj

nie macie szans na wygranie z PiS-em

+8 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny  •

Kopacz czy Schetyna. Dajcie spokój ze starymi garniturami i zgranymi kartami.
Potrzeba nowego rozdania z nowej talii. Proponuję dla PO: zróbcie fuzję o nazwie Nowoczesna Platforma i pod wodzą Petru idźcie dalej zjednoczonym blokiem centrowym.
Inaczej, pojedynczo, nie macie szans na wygranie z PiS-em, który tak właśnie zjednoczył prawicę.

odpowiedzi (0)

skomentuj

a co mnie to k.... obchodzi

+11 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

robert (gość)  •

j.w.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »