Menu Region

W jakich bankach deweloperzy mają najlepsze warunki...

W jakich bankach deweloperzy mają najlepsze warunki kredytowe? [RANKING]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Artur Osak

6Komentarzy Prześlij Drukuj
W jakich bankach deweloperzy mają najlepsze warunki kredytowe? [RANKING] W jakich bankach deweloperzy mają najlepsze warunki kredytowe? [RANKING]

(© Shutterstock)

Polski Związek Firm Deweloperskich przeprowadził już ósmy raz edycję Rankingu Banków kredytujących deweloperskie przedsięwzięcia mieszkaniowe. Firmy deweloperskie należące do PZFD oceniały banki pod kątem współpracy w zakresie finansowania i obsługi deweloperskich inwestycji mieszkaniowych.
Wyniki najnowszego rankingu, z uwagi na wejście w życie w kwietniu 2012 r. tzw. ustawy deweloperskiej i związanych z nią rachunków powierniczych, są szczególnie ciekawe. Ankiety przygotowane przez ekspertów Związku rozesłano do 100 firm członkowskich – każda firma mogła przysłać jedną ankietę na temat każdego banku, w którym jest kredytowana. W sumie otrzymano 78 ankiet, które dotyczyły opinii o 21 bankach.

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Getin Noble Bank SA, który jednocześnie najbardziej zyskał w oczach oceniających w porównaniu z ostatnim rankingiem – w poprzedniej edycji w ogóle się nie liczył. Kolejne miejsca zajęły PKO BP SA oraz PEKAO SA.


- W Getin Noble Bank SA najszybciej podejmowane ostatnio są decyzje kredytowe – około 2 tygodnie – a także współpraca z kredytobiorcami w trakcie realizacji inwestycji przebiega na najwyższym poziomie, i to właśnie te czynniki spowodowały, że ten bank zajął pierwsze miejsce – powiedziała Iwona Załuska, Prezes Upper Finance. – Getin Noble Bank SA nie proponuje wprawdzie najkorzystniejszej oferty rynkowej, jednak podczas negocjacji można wynegocjować lepsza. Ważni są także ludzie pracujący w tym banku, którzy doskonale rozumieją potrzeby deweloperów – dodała Załuska.

Na drugim miejscu znalazł się bank PKO BP. Tutaj udzielono aż 27 proc. wszystkich kredytów firmom należących do PZFD w 2012 roku. – Ten bank wygrał ceną, dostępnością w mniejszych miejscowościach i wyczuciem wśród klientów – powiedziała Iwona Załuska. Jednak czas rozpatrywania wniosków kredytowych jest tutaj zbyt długi i dlatego druga pozycja w rankingu.
W banku Pekao SA zauważono spadek cen kredytów, jednak również jak w przypadku PKO BP czas rozpatrywania wniosków jest również zbyt długi.

Podczas ogłaszania wyników tegorocznego rankingu zasugerowano, że w kolejnych edycjach większą rolę mogą odegrać Alior Bank i Banki Spółdzielcze. Banki te udzielają chętniej niż pozostałe kredytów obrotowych, a w przypadku Alior Banku deweloperzy mogą również kredytować koszty miękkie inwestycji. Banki Spółdzielcze mogą w przyszłości zwiększyć konkurencyjność dzięki swojej lokalności.

Wyniki rankingu pokazują także, że które instytucje znalazły się u dołu stawki. Kiedyś popularny wśród inwestorów BZ WBK, dzisiaj ze względu na największą liczbę odmów w kredytowaniu budowanych mieszkań jest najgorzej oceniany. Najmniej decyzji odmownych pochodziło z banków: BGŻ, BGK i ING.

- Ranking Banków przeprowadzono z pewnym opóźnieniem z uwagi na fakt wejścia w życie ustawy deweloperskiej, co poskutkowało drastycznym ograniczeniem akcji kredytowej w 2012 r. Dopiero początek 2013 r. przyniósł zmianę nastawienia banków. Negatywnie wpłynęła także kondycja branży budowlanej, zwłaszcza części infrastrukturalnej. Wiele banków początkowo niesłusznie „wrzuciło do jednego worka” firmy budowlane i deweloperskie, zakręcając kurek kredytowy — mówił Konrad Płochocki, Zastępca Dyrektora Generalnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

pomoc

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

patka (gość)  •

kredyt hipoteczny jest na tyle poważną sprawą, że ja bym proponowała nie szukać go na własną rękę, bo możemy stracić wszystko przez niezrozumiałą umowę. Mnie w znalezieniu kredytu pomogła firma IPM Kredyty i to oni wynegocjowali za mnie warunki w banku. Znajomi mówią, że w tym samym miejscu mają dużo gorsze umowy, więc warto :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Porównywarka

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bartłomiej z Confrontera (gość)  •

I właśnie temu służą wszelakie rankingi kredytowe, bo jeżeli ktos potrzebuje wziąć kredyt, to już na wstępie ma rozeznanie, którego banku oferta jest warta przejrzenia, a co z góry można odrzucić.

Pozdrawiamy i zapraszamy, Bartłomiej z Confrontera, http://confronter.pl

odpowiedzi (0)

skomentuj

gotowkowe takze

+13 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

piotr (gość)  •

patrze na rate, i oczywiscie na dostepnosc, aktualnie przymierzam sie do gotowkowego w skoku chmielewskiego, obecnie to tam wydaje sie byc najtaniej

odpowiedzi (0)

skomentuj

...

+23 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Daniel (gość)  •

Raczej tak się na to nie patrzy gdy bierzemy kredyt na mieszkanie. Sprawdzamy oferty i dopasowujemy pod siebie najlepszą opcje. Każdy przypadek jest inny mi odpowiadały warunki w skoku Chmielewskiego nie żałuję mieszkanie na swoim jest warte wszystkiego.

odpowiedzi (0)

skomentuj

z kredytami hipotecznymi nie jest łatwo.

+38 / -73

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

iwka (gość)  •

sama to przerabiałam. udało się nam trafić do open finance i tam doradca znalazł nam kredyt hipoteczny w takim banku jaki nam pasował.

skomentuj

tom

+20 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

A jaki kredyt polecalibyście dla firm, niekoniecznie deweloperskich...?

odpowiedzi (0)

skomentuj