Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kładka św. Ducha w Gdańsku ma powstać pod koniec 2018 roku [WIZUALIZACJE]

Maciej Pietrzak
Kładka św. Ducha ma być gotowa pod koniec 2018 roku
Kładka św. Ducha ma być gotowa pod koniec 2018 roku mat. prasowe
Obrotowa kładka połączy pod koniec 2018 roku północny cypel Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem, na wysokości Bramy Świętego Ducha.

Kładka jest elementem publiczno-prywatnej inwestycji Granaria Gdańsk, która do 2023 roku ma zmienić zaniedbaną przez dziesięciolecia Wyspę Spichrzów w reprezentacyjny punkt w centrum miasta.

19 stycznia władze miasta i inwestor Granarii - konsorcjum firm Immobel i Multibud W. Ciurzyński przedstawili rozstrzygnięcie konkursu na projekt kładki. Spośród 7 propozycji wybrano koncepcję Studia Bednarski Ltd. z Londynu.

Kładka będzie miała 57 metrów długości i 4,5 m szerokości. Sama konstrukcja ruchoma będzie ważyła blisko 100 ton, a jej obrót będzie trwał ok. 2 minut. Oparta będzie na znajdującej się w zdecydowanej większości pod wodą „wyspie”, w której będzie znajdował się mechanizm.

Zobacz też: Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów. Jest projekt zabudowy części mieszkaniowej [WIZUALIZACJE]

- Kładka w stanie zamkniętym przypomina nieco łódź podwodną - – mówił Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej. - Obiekt ma ładne, delikatne kształty. Wybrany projekt w najmniejszym stopniu ingeruje w przestrzeń kulturową Starego Miasta. Co bardzo ważne obrotowy charakter kładki pozwala uniknąć budowy wszelkich dodatkowych elementów ingerujących w nabrzeża, które byłyby konieczne w przypadku propozycji „zwodzonych”. Kładka otwierana będzie na każde żądanie bosmanatu czy też kapitanatu naszego portu jachtowego i mariny. Szerokość toru żeglugowego wyniesie 26 metrów i w żaden sposób nie pogorszy obecnych możliwości żeglugowych.

Kładka św. Ducha w Gdańsku

Balustrady kładki będą przeźroczyste, po zmroku będzie ona lekko podświetlona. Prześwit między lustrem wody, przy jej średnim stanie, wyniesie ok. 1,5 m. Granitowo-bazaltowy szczyt konstrukcji podpierającej ma nie wyróżniać się na tle wody.

- Chcieliśmy, by ta kładka była swoistą „biżuterią” miejską, a nie zwykłym obiektem technicznym, jednocześnie jak najmniej ingerując w nabrzeża jakimiś dodatkowymi elementami. Stąd pomysł z konstrukcją-wyspą. Kładka będzie sterowana przez operatora na zdalnie. Jeśli mechanizm zawiedzie, kładka zostanie otwarta manualnie w ciągu maksymalnie 15 minut za pomocą doczepionych do jej końców lin - tłumaczył Stefan Schleifer, reprezentujący zwycięskie Studio Bednarski Ltd.

Czytaj również: Granaria Gdańsk - inwestycja na Wyspie Spichrzów. Powstał punkt informacyjny dla mieszkańców [ZDJĘCIA]

Kładka zostanie wykonana wyłącznie ze środków inwestora - Granarii Gdańsk, szacowny koszt to kilkanaście mln zł.

Na wtorkowym spotkaniu inwestor i władze zapewnili także, że prace na samej Wyspie Spichrzów idą zgodnie z harmonogramem.

- Od jesieni trwają prace archeologiczne. Już w minionym roku wyłoniliśmy też projektantów pierwszego etapu zabudowy mieszkaniowej północnego cypla Wyspy i przebudowy Mostu Stągiewnego i okolicznego układu drogowego – mówił Bartłomiej Hofman, prezes zarządu Immobel Poland sp. z.o.o.

- Myślę, że jeszcze jesienią tego roku będzie pozwolenie na budowę na Wyspie pierwszych kamienic – dodał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki