Menu Region

Sąd Najwyższy orzekł ważność wyborów parlamentarnych z 2015...

Sąd Najwyższy orzekł ważność wyborów parlamentarnych z 2015 r.

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Krzysztof Marczyk (AIP)

4Komentarze Prześlij Drukuj
Najwięcej niejasności było wokół zarzutu, że obecnie rządzący przedstawiali się jako Zjednoczona Prawica, podczas gdy wszyscy kandydaci koalicji startowali z list komitetu wyborczego PiS. Sąd Najwyższy rozwiał wątpliwości i orzekł o ważności wyborów z dn. 25 października 2015 r.
1/2

(© Fot. Szymon Starnawski/Polska Press)- Na podstawie posiadanych dokumentów i informacji stwierdzam, że nie doszło do naruszeń prawa wyborczego, które miałyby wpływ na wynik wyborów - przedstawił stanowisko Sądu Najwyższego sędzia sprawozdawca. Poinformował, że rozpatrzonych zostało 77 protestów wyborczych.

27 z nich Sąd uznał za uzasadnione w części lub w całości, ale wskazane naruszenia nie miały wpływu na wynik wyborów. Przykładowo, w 19 przypadkach stwierdzono błędne ustalenia wyników głosowania w obwodowych komisjach wyborczych. Wynosiły one jednak od 1 do 77 głosów i właśnie ze względu na niską ich liczbę stwierdzono, że nie mogło dojść do zmian w podziale mandatów w okręgach.

Najwięcej kontrowersji wzbudzał protest wyborczy, zarzucający PiS "reklamowanie" się jako Zjednoczona Prawica, podczas gdy kandydaci koalicji do Sejmu i Senatu startowali z list komitetu wyborczego PiS. - Zdaniem protestującego wprowadziło to w błąd wyborców i miało wpływ na wynik wyborów - mówił sędzia sprawozdawca i dodał, że wpłynął analogiczny zarzut, lecz został złożony po terminie i nie brano go pod uwagę.

Sąd Najwyższy potwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro i Polska Razem Jarosława Gowina zawarły w dn. 19 lipca 2014 r. porozumienie, w którym "zdecydowały się wystawić swoich kandydatów z list PiS". - Następnie publicznie deklarowały współpracę, popierały się w kampanii wyborczej, a na listach kandydatów do Sejmu i Senatu komitetu wyborczego PiS znaleźli się członkowie partii Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro i partii Polska Razem Zjednoczona Prawica - usłyszeliśmy od sędziego sprawozdawcy.

Sąd uznał jednak, że wymienione partie "nie utworzyły komitetu wyborczego koalicji wyborczej". Zawarto porozumienie, ale "wyrażenie woli wspólnego zgłaszania kandydatów jest niewystarczające".

Chodzi o to, że komitet wyborczy koalicji wyborczej Zjednoczona Prawica nie został zarejestrowany w Państwowej Komisji Wyborczej. Właśnie dlatego nie można go uznać za umowę koalicyjną, w rozumieniu kodeksu wyborczego. Sędzia sprawozdawca kilkukrotnie podkreślał, że wymienione partie nie utworzyły koalicyjnego komitetu wyborczego.

Podano przykłady, że w ostatnich latach w wyborach parlamentarnych zdarzało się, że z list wyborczych danej partii kandydowały osoby należące do innych partii. Nie reguluje tego kodeks wyborczy. Chociaż karty nie zawierają informacji o przynależności partyjnej, to jest ona wywieszona w dniu wyborów w lokalach wyborczych, takie obwieszczenia są roplakatowywane i dostępne dla wszystkich wyborców, więc Sąd Najwyższy uznał, że nie zostali oni wprowadzeni w błąd.

- Dopuszczalne jest zgłoszenie i rejestracja list kandydatów na posłów i senatorów partii politycznej, które zawierają kandydatury osób należących do innych partii politycznych - podsumował sędzia sprawozdawca.
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

na WyPOry StRATciło SIE DUPO kratycznie KILKASET TYSIENCY GŁOSÓW A W WAŁBRZYCHU GŁOS za 10zł

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 WIERZA BABEL A PRafo JAK SMOLYNSKO MGŁA PO PÓTINIE I FUN AFIE DONKOBRUNKU (gość)  •

MENDIA BYŁY POcioCIE I LIBERALNE A SprZONTACZKA DOSTAŁA Prace TYLKO Z ŻÓLTYMI POpieRAMI PEŁO.POlska sPRzeDALI ZADŁURZYLI MAJONTKI UUL KOwali NA FLORYDZIE A POpaGEYAMI SONDY I TRYBUNAŁY OBSADZILI I WSZYSKIM SWOIM AFEROM I AFEEERAŁOM ŁEB UKRYNCILI POd DYWAN AMORallNoOŚĆ I aNORMALNOŚĆ POLACKIH UJEBUF I AF. PRyWATA SRAMACTFA WARHOŁUF I PAWUW Z GOŁOM RZICIOM I PIÓREM W PAWIM odBYCIE.

odpowiedzi (0)

skomentuj

To prawda, PiS oszukał, ale i tak wygrał!

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nie-PiS (gość)  •

Nie głosowałem na PiS i kocham ich jak rzeżączkę, ale to oni wygrali wybory.
Oszukali z koalicją, ale to oszustwo nie miało wpływu na wynik!
Owszem, mogłoby mieć wpływ, gdyby wzorem SLD ocierali się o granicę progu wyborczego. I tylko wtedy. A, że się nie ocierali, to w/w matactwo nie miało wpływu na wynik i koniec.
Jeszcze raz: PiS WYGRAŁ TE WYBORY. Wybory nie były sfałszowane. KONIEC.

Tak, też mi to nie pasuje, ale taka jest rzeczywistość i nie należy jej zakłamywać.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Przepraszam, a kiedy te wybory były?

0 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

teoretyczne sądy ..... i (gość)  •

Żenada !!! W cywilizowanym państwie orzeczenie powinno zapaść zanim nowo wybrani złożyli przysięgę.

skomentuj

Nie pleć bzdur

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

teoretyk od miotły się znalazł (gość)  •

Nie masz pojęcia o czym piszesz.

odpowiedzi (0)

skomentuj