Menu Region

Obchody rocznicowe w Tybecie zakończone

Obchody rocznicowe w Tybecie zakończone

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Porannym nauczaniem XIV Dalajlamy oraz wystąpieniem premiera tybetańskich władz na wychodźstwie zakończyły w Dharamsali w Indiach obchody 50. rocznicy antychińskiego powstania w Tybecie.
Obchody w Dharamsali, wygnańczej siedzibie XIV Dalajlamy, zostały zdominowane przez trzy kwestie. Jedną z nich był problem półwiecznej martyrologii narodu tybetańskiego oraz łamania w Tybecie praw człowieka.

Druga kwestia to przyszłość dialogu tybetańsko-chińskiego, który w ostatnich miesiącach przechodzi kryzys. Odnosząc się do impasu w stosunkach tybetańsko-chińskich Dalajlama podkreślił, że niezwykle trudno zrozumieć motywacje Pekinu, który odrzucił tybetańskie memorandum w sprawie przyznania Tybetowi autonomii, ponieważ jej przyznanie byłoby sukcesem nie tylko Tybetańczyków, ale i Chińczyków.

Kwestia trzecia to bardzo dobre relacje tybetańsko-indyjskie, będące pochodną wielowiekowej tradycji oraz trwającego od 50 lat exodusu Tybetańczyków właśnie do Indii.

Wszystkie te trzy kwestie poruszał w swoich rocznicowych wypowiedziach Dalajlama. Sprawie łamania w Tybecie praw człowieka oraz martyrologii narodu tybetańskiego została też poświęcona specjalna wystawa dokumentująca cierpienia Tybetańczyków oraz demonstracja zorganizowana przez tybetańskie organizacje pozarządowe.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się