Menu Region

Żądza zysku mąci rozum

Żądza zysku mąci rozum

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anna Gwozdowska

Prześlij Drukuj
Polacy są coraz bardziej uzależnieni od hazardu. Dowody już są. Kolejne firmy przyznają się do milionowych strat spowodowanych niekorzystnymi umowami na opcje walutowe.
Co ciekawe, tym razem chodzi o państwowe molochy. Prezesi spółek Skarbu Państwa już dawno stracili kompleksy prowincjuszy i skuszeni szybkim zyskiem najwyraźniej nie pomyśleli, że mocny złoty może zacząć słabnąć. Opisujemy dziś przypadki co najmniej sześciu takich państwowych firm, m.in. LOT-u i Katowickiego Holdingu Węglowego.

To się musiało źle skończyć. Od spekulacji walutowych są specjalne instytucje. Firmy wydobywające węgiel czy produkujące porcelanę powinny się trzymać swojej podstawowej działalności. Kiedy wicepremier Waldemar Pawlak dość niefrasobliwie proponował unieważnienie umów walutowych, wielu ekspertów zwracało uwagę, że stratne firmy są same sobie winne. Z żądzy zysku zaangażowały się w działalność hazardową, w której od początku były na straconej pozycji.

Resort skarbu zapowiada specjalny audyt, ale mleko się już rozlało. W dodatku nie da się wykluczyć, że sytuacja się nie powtórzy. Bo czy można spodziewać się gospodarności od menedżerów, którzy do państwowych spółek trafiają najczęściej z politycznego nadania, bez biznesowego doświadczenia czy choćby intuicji, dzięki której uniknęliby niebezpieczeństwa?

Na początku lat 90. w Szwecji w znacjonalizowanych czasowo bankach zatrudniono wyłącznie najlepszych specjalistów. Nie było politycznych nominacji. Całe dotychczasowe doświadczenie uczy, że w Polsce to nadal nierealne. Na dodatek trudno zapomnieć o dawnych przyzwyczajeniach. Przecież całymi latami przekonywano Polaków, że "wspólne" to inaczej niczyje i do niczego nie zobowiązuje.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się