Menu Region

Oscary 2016: Czarnoskórzy aktorzy i reżyserzy bojkotują...

Oscary 2016: Czarnoskórzy aktorzy i reżyserzy bojkotują ceremonię. Powodem są "białe" nominacje

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Gersz (AIP)/Cover Video/X-News

19Komentarzy Prześlij Drukuj
Drugi rok z rzędu Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej stała się obiektem krytyki z powodu nominowania do Oscarów wyłącznie białych aktorów. Reżyser Spike Lee i aktorka Jada Pinkett Smith zapowiedzieli, że w ramach protestu nie pojawią się na tegorocznej gali. Przewodnicząca Akademii Cheryl Boone Isaacs obiecała już wprowadzenie zmian, aby "promować różnorodność" w kinie. ZOBACZ VIDEO.
1/3

Spike Lee

(© Charles Sykes)


Cover Video/X-News

Od czwartku, kiedy ogłoszone zostały nominacje do tegorocznych Oscarów, w internetowych portalach społecznościowych, m.in. na Twitterze, króluje hasztag "oscarssowhite (bardzo białe Oscary).
Drugi rok z rzędu do nagród aktorskich nominowano bowiem wyłącznie białych artystów. Czarnoskórzy aktorzy, wyróżnieni m.in. nominacjami do Złotych Globów (przyznawanymi przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej i uważanymi za prognozy dla późniejszych Oscarów), zostali zupełnie pominięci przez Amerykańską Akademię Filmową.

Zabrakło m.in. Amerykanina Willa Smitha za film "Wstrząs" oraz Brytyjczyka Idrisa Elby za rolę w obrazie "Beasts of No Nation".

Obaj aktorzy otrzymali nominacje do Złotych Globów, które rozdano 10 stycznia. Wśród nominowanych nie ma również czarnoskórej obsady oraz reżyserów chwalonych przez krytykę filmów "Straight Outta Compton" oraz "Creed: Narodziny legendy".

Z kolei w zeszłym roku masowo krytykowano Akademię za brak wśród nominowanych Brytyjczyka Davida Oyelowo, który w filmie "Selma" wcielił się w Martina Luthera Kinga i był powszechnie chwalony przez krytykę. Nominowana nie została także czarnoskóra reżyserka obrazu Ava DuVernay.

Do fali krytyki z powodu samych "białych" nominacji aktorskich dołączyli się czarnoskórzy twórcy. - Jak to możliwe, że drugi rok z rzędu dwudziestu nominowanych w kategoriach aktorskich jest białych? I nie zagłębiajmy się nawet w inne kategorie - napisał na Twitterze reżyser Spike Lee i zapytał prowokacyjnie "Czy nie umiemy grać?". Reżyser powiedział również, że w ramach protestu nie pojawi się na gali 28 lutego. Bojkot ceremonii zapowiedziała także czarnoskóra aktorka Jada Pinkett Smith, żona Willa Smitha. - Błaganie, a nawet pytanie o docenienie, umniejsza godność i siłę. A jesteśmy dumnymi ludźmi i mamy siłę - powiedziała Smith w filmie opublikowanym w poniedziałek na Facebooku.

Głos w tej sprawie, która rozgrzała do czerwoności amerykańską opinię publiczną, zabrała przewodnicząca Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS), Afroamerykanka Cheryl Boone Isaacs. - Zmiana nie następuje tak szybko, jakbyśmy tego chcieli. Musimy robić więcej - powiedziała Isaacs, dodając, że "jest załamana brakiem różnorodności" wśród tegorocznych nominowanych. Szefowa Akademii zapewniła jednak, że nastąpią "wielkie zmiany". - W nadchodzących dniach i tygodniach przyjrzymy się procesowi rekrutacji do Akademii, aby wprowadzić tak bardzo potrzebną różnorodność - powiedziała Isaacs.

W historii Oscarów, nagrody przyznawanej od 1929 r., jest tylko pięciu czarnoskórych aktorów nagrodzonych za pierwszoplanowane role: Sidney Poitier (uhonorowany w 1963 r.), Halle Berry (2001 r. i jedyna nagrodzona czarnoskóra kobieta), Denzel Washington (2001 r.), Jamie Foxx (2004 r.) i Forest Whitaker (2006 r.). Prowadzącym tegorocznej gali będzie czarnoskóry komik Chris Rock. Jak przewidują komentatorzy, w swoim monologu na otwarcie ceremonii aktor poruszy kwestię "białych" Oscarów.
19

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

@

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Robert (gość)  •

@@@

odpowiedzi (0)

skomentuj

Podobni

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Peter (gość)  •

Czarni to tak jak Polacy, wydaje sie im ze sie im wszystko nalezy, niezaleznie od tego czy na to zasluzyli, czy nie

skomentuj

Ehh

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Murzyn (gość)  •

Dokładnie, my wszyscy jesteśmy czarnuchami :D

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rasizm

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ja (gość)  •

Czyli jeśli film z białymi aktorami nakręcony przez białego reżysera podoba mi sie bardziej, ponieważ ma ciekawsza fabułę, montaż i ujęcia oraz ogólny pomysł na siebie jestem z automatu rasistą, szowinistą i homofobem. Proszę by rudzi, muzułmanie i Azjaci również zgłaszali bojkot, ponieważ nie nominowano ich. Panie powinny być złe, że żadna nie otrzymała nominacji w kategorii Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy! Panowie natomiast powinni się ubiegać o miejsce w kategorii "Najlepsza aktorka". A zaraz, oni mają na to wyjebane. Dziękuje, dobranoc.

odpowiedzi (0)

skomentuj

NAJ BARDZIEY WYMYŚLNA METODA SAMOBUJCZY SMIERCI BIAŁEGO

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

JAKI naRAT TAKi K ryj 777 (gość)  •

PRZEJŚĆ NOCĄ PRZEZ MURZYŃSKIE GHETTO W HAMMERyCE.WOLNE GHHETA FAWELLE I i SLUMSY duPOkraCJI KOPYtoGLISSTY.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czarni

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Barti (gość)  •

Należy wprowadzić nową kategorię oscara: dla najlepszego czarnego aktora i po problemie ;)

odpowiedzi (0)

skomentuj

zgoda

+9 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marek popiela (gość)  •

W pełni sie zgadzam, murzyn powinien byc nominowany do Oscara tylko ze wzgledu na kolor swojej skory. Nie ważnym jest czy w jakikolwiek sposob wyróżnił sie w kategoriach za ktore przyznawane sa Oskary, ważna jest jedynie poprawność polityczna oraz murzyńskośc.

odpowiedzi (0)

skomentuj

co

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

iop (gość)  •

ale mu sie w d .. po... ! no tak musi byc zawsze jakis czarnoskory nominowany - nie wazne czy zasluzenie czy ni,musi byc zeby bylo poprawnie politycznie! co za stek bzdur! to wychodzi ze wlasnie rasista jest on sam skoro ocenia to w takim aspekcie!

odpowiedzi (0)

skomentuj

rasizm a jak

+7 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Myślący (gość)  •

No pewnie mocniej opaleni się irytują bo ich tam nie wzięli, ciekawe czy tak samo by wrzeszczeli że rasizm jak by nominowani byli tylko ich czekoladowi koledzy.
Nic nie mam do koloru skóry - ale największymi rasistami są oni sami.

odpowiedzi (0)

skomentuj

A statuetka Oskara dlaczego nie jest czarna!

+12 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pio (gość)  •

To też rasizm!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Parytety w noblu

+13 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

biały antyfeminista (gość)  •

W imię czego mają być przywileje dla niektórych ras i płci ? Pies ich dymał ! Mam gdzieś czarne filmy, filmy z koniecznie czarnymi i koniecznie podlizującymi się im białymi kobietami. Mam gdzieś czarną muzykę i całą nachalnie mi wciskaną czarną kulturę ! Mam już dość pieprzonej afropoprawności i tresowania mnie jak psa przez feministki dla których biały facet to zaraza do wyplenienia.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »