Menu Region

Duda po spotkaniu z szefem NATO: Nie można zaniechać dialogu...

Duda po spotkaniu z szefem NATO: Nie można zaniechać dialogu z Rosją, ale... [VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Skłodowski (AIP)/NATO/X-News

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Andrzej Duda i Jens Stoltenberg Andrzej Duda i Jens Stoltenberg

Andrzej Duda i Jens Stoltenberg (© Geert Vanden Wijngaert)

Głównym tematem rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem był lipcowy szczyt Sojuszu w Warszawie. Na wspólnej konferencji prasowej polski prezydent powtórzył, że najważniejszym jego celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa Europy Środkowej i południowej flanki NATO. ZOBACZ VIDEO.
- To są te kierunki, na których wzmocnienie bezpieczeństwa jest dzisiaj szczególnie potrzebne, przy założeniu dwóch podstawowych dla NATO elementów: tego, że NATO jest sojuszem wspólnym, gdzie jest 28 krajów wspólnie odpowiedzialnych za swoje bezpieczeństwo i że jest to bezpieczeństwo niepodzielne, czyli NATO musi być adekwatnie przygotowane do zagrożeń, musi być żywe – mówił prezydent.

- NATO musi reagować na zmieniającą się sytuację i musi patrzeć w przyszłość – przekonywał.NATO/X-News

Zdaniem prezydenta szczyt w Warszawie powinien osiągnąć trzy zasadnicze cele: powinien przynieść decyzje w kwestii bezpieczeństwa Europy Środkowej i południowej flanki NATO; być ukierunkowany w przyszłość i rozważać ewentualny rozwój wypadków; być szczytem decyzyjnym, czyli nieść za sobą decyzje dotyczące wzmocnienia potencjału obronności i odstraszania.

Jak mówił prezydent, nie są to jedyne działania, jakie muszą zostać podjęte, gdyż mamy dziś problemy związane z architekturą bezpieczeństwa w naszej części Europy. – W tym kontekście także jest potrzebny dialog, myślę tutaj przede wszystkim o dialogu z Rosją – wskazywał, dodając, że tego dialogu zaniechać nie można, ale równocześnie nie można udawać, że pewnych kwestii nie ma.

- To m.in. problem przestrzegania prawa międzynarodowego, które jest w moim przekonaniu gwarancją pokoju – zapewnił.

Prezydent przekonywał, że wzmocnienie bezpieczeństwa i adaptacja NATO do nowych warunków oznacza wzmocnienie obecności sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej zarówno pod względem infrastrukturalnym jak i w kwestii obecności wojska. – Zależy mi na tym, by obecność ta była w jak największym stopniu permanentna – chodzi o to, żeby żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego byli na terenie Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej widoczni tak, aby dawać gwarancję przebywania na miejscu i aby stworzyć taką infrastrukturę, żeby obecność tych żołnierzy była dodatkowo zabezpieczona – mówił prezydent.

W kontekście lipcowego szczytu polski prezydent jest zdania, że należy dawać jasny i czytelny sygnał, że drzwi do NATO pozostają otwarte. Jak mówił, to kwestia rozważenia uczestnictwa w szczycie bliskich współpracowników NATO – Szwecji, Finlandii, Australii, Jordanii, Gruzji, a także Mołdawii i Ukrainy.

Prezydent spotkał się także z Naczelnym Dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR).
Rozmowa Andrzeja Dudy i gen. Philipa Breedlove’a dotyczyła warszawskiego szczytu NATO oraz wzmocnienia siły Sojuszu na wschodzie i południu Europy. - Dziękujemy za wsparcie dla realizacji planu wzmocnienia i ochrony wschodniej flanki NATO – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu.

- Zgodziliśmy się z panem generałem, że szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie musi być szczytem, który będzie miał trzy zasadnicze płaszczyzny – poinformował polski prezydent. – Musi być uniwersalny, to znaczy musi patrzeć na wszystkie kwestie bezpieczeństwa, zarówno te w Europie Środkowowschodniej, jak i na południowej flance NATO – zaznaczył.

Podkreślił także, że to musi być szczyt patrzący przyszłość, ze zdolnością do przewidywania przyszłych scenariuszy wydarzeń w kwestii bezpieczeństwa. – Po trzecie, musi być szczytem decyzyjnym, który zapewni członkom NATO bezpieczeństwo – dodał Andrzej Duda.

- Zgodziliśmy się z panem generałem, że ten szczyt to tylko droga do bezpieczeństwa. Sam szczyt nie jest celem. Celem jest to, byśmy osiągnęli bezpieczeństwo, które będzie nam gwarantowało pokój i spokój na przyszłość, bo to jest najważniejsze – powiedział prezydent.

Zdaniem Andrzeja Dudy perspektywa zarówno rozwoju korpusu wielonarodowego Północ-Wschód i jego roli w przyszłym systemie bezpieczeństwa, jak również współpracy nie tylko z siłami NATO, a przede wszystkim naszego największego sojusznika Stanów Zjednoczonych rysuje się bardzo dobrze.

- Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego spotkania z panem generałem – powiedział prezydent. Podziękował za „dobrą atmosferę i zarysowanie elementów, które faktycznie będą prowadziły do zapewnienia bezpieczeństwa, a zarazem spokoju Polakom, bo – jak podkreślił – z jego punktu widzenia to jest najważniejsze.

8 i 9 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego.
7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

KURA NIE PTICA A POlszcza NIET ZaGRANICA

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 (gość)  •

CaRAT I RUSYFIKACJA SIWUCHOM i KIBITKAMI NA WOLNY URAL.RUSY TAK SAMO UZNAJOM WOLNO POLSZA =JAK P0paPRańce PRZEgraNE wyPOry.

odpowiedzi (0)

skomentuj

PAN MALINIAK SŁUCHA KACZORA wbrEW POlackim WARHOŁOM =przeCIW DOBRU PRywATY

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 (gość)  •

A WSZYsKIE POpaPRańcE NA SMYCZY DONKa BOSSKIGO uBUUSTFA eU I LEMINGA.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pacynka w delegacji

+5 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maliniak (gość)  •

Co za różnica, co powiedziała pacynka?

skomentuj

juz wyciagnales nochal

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

z POsladkow (gość)  •

petrusia ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

a czy ty pacanie czeresniaku

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wudziales (gość)  •

czy on szoguna wzywal i po stolkach jak manki skakal ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

kamerdyner/ministrant w NATO

+4 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lokios (gość)  •

po co takie coś jedzie do siedziby NATO ? pytam bo kurdupel na razie ogląda tablet i całuje więc żadnych dyspozycji nie miał czasu dać a łon zabrał głos i myślałem, że tow. Gomułka ożył ! Aż mnie kopło w piętę ! pytam czy Polskę stać wyrzucać kasę na wozodupstwo kamerdynera ! Chamastwo obraza Polaków ! Czas z tym skończyć !! To nie pic to konieczność !Polacy głowa do góry pognać sektę na czele z kurduplem i rydzokim ! WON złodziej i złoczyńcy od !

skomentuj

sloikos

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ale cie POgielo (gość)  •

chyba kodziarstwo zaopatrzylo cie jakims srodkiem odurzajacym, musiales sie dobrze nacpac lub dac sobie w zyle i koplo cie w leb albo kon cie kopnal, przestan sie znecac nad bienym zwierzeciem,hahahahahahaha

odpowiedzi (0)

skomentuj