Menu Region

W Krakowie 13-letnia dziewczynka urodziła syna

W Krakowie 13-letnia dziewczynka urodziła syna

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anna Górska, Marian Satała

2Komentarze Prześlij Drukuj
Ma 13 lat, jest uczennicą jednego z krakowskich gimnazjów. Wczoraj została mamą. Na oddział ginekologiczno-położniczy wojewódzkiego szpitala im. Żeromskiego w Nowej Hucie dziewczynka trafiła w towarzystwie swojej mamy, w godzinach porannych.
Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że poród nie był skomplikowany. Synek nastolatki przyszedł na świat przez cesarskie cięcie. Przez cały czas w szpitalnej sali przy porodzie obecna była matka rodzącej. Leszek Gora, rzecznik nowohuckiej lecznicy, poinformował "Polskę", że zarówno nastoletnia mama, jak i noworodek czują się dobrze.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ojcem dziecka jest prawdopodobnie szesnastoletni chłopiec, a ciąża nie była wynikiem gwałtu, tylko młodzieńczej miłości.


Ale obowiązkiem szpitala było zawiadomić policję o porodzie nieletniej dziewczynki. Takie są procedury. Polskie prawo zabrania bowiem kontaktów seksualnych z osobami poniżej 15. roku życia. Za tego typu czyny grozi kara pozbawienia wolności nawet do 12 lat.

Katarzyna Padło z biura prasowego wojewódzkiej komendy policji zaznacza, że przeprowadzone zostaną dokładne testy w celu zbadania ojcostwa noworodka.

Gdyby chłopak 13-latki miał mniej niż 15 lat, mógłby uniknąć odpowiedzialności. Jeśli jednak testy potwierdzą jego ojcostwo, będzie musiał odpowiadać przed sądem za kontakty seksualne z nieletnią. W takich sytuacjach to również sąd będzie decydował o tym, kto zaopiekuje się nowonarodzonym dzieckiem.

Obecnie dziewczynka jest pod stałą obserwacją lekarzy. Ma zapewnioną również opiekę psychologiczną.
Zdaniem Beaty Marzec, doświadczonej położnej ze Szpitala im. Czerwiakowskiego w Krakowie, tak wczesna ciąża może źle wpływać na psychikę młodocianej mamy. - Takie matki to przecież jeszcze dzieci. One nie są świadome macierzyństwa. Nie są też przygotowane do tej ważnej roli w życiu - komentuje.

W swojej praktyce Beata Marzec odebrała tylko jeden taki poród. Kilka lat temu przy jej pomocy dziecko urodziła 14-letnia dziewczynka.

Gdy nieletnia w wieku gimnazjalnym zostaje mamą, rodzi się pytanie, czy to rzadki przypadek, czy też raczej należy zwrócić uwagę na poważne luki w szkolnej edukacji seksualnej?

Andrzej Komorowski, seksuolog kliniczny i doradca rodzinny, uważa, że coraz częstsze przypadki nieletnich ciężarnych są wynikiem tego, że zaniedbane zostało wychowanie seksualne dzieci i młodzieży nie tylko w szkole, ale przede wszystkim w domu rodzinnym.

- Dyrekcja każdego gimnazjum czy też liceum powinna zorganizować solidne zajęcia z edukacji seksualnej - podkreśla Komorowski. I dodaje: - Ale nie łudźmy się, gdyż tak naprawdę żadna placówka nie zastąpi rodziny. Czas najwyższy rozpocząć wielką debatę, jak wychowywać seksualnie nie tylko dzieci, ale też dorosłych.

Współpraca Anita Czupryn

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Małolaty poprawiają statystyki

+5 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Antek (gość)  •

przyrostu naturalnego. Z rozmów z moją córką ( 1 kl. liceum) wynika, ze 20% gimnazjalistek jest już po pierwszym razie gdy zaczyna gimnazjum, a już 60% gdy kończy. Wiec na tyle tysięcy i tak jest mało wpadek.

odpowiedzi (0)

skomentuj

13 letnia mamusia

+4 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Aga Oxon (gość)  •

Nie jestem za tak szybkim wspolzyciem i nie pochwalam tego jednakze,
Chcialabym pogratulowac odwagi i obrony zycia tego malutkiego serduszka, obu pania zarowno mamie 13latki jak i dziewczynce.BRAWO!!!!!!!!!!!
Piszcie co chcecie....
Ja napisze jeszcze jedno,... Wielki uklon i szacunek dla tych ktozy bronia zycia.....

odpowiedzi (0)

skomentuj