Menu Region

Jason Rezaian z „Washington Post” i trzech innych więźniów...

Jason Rezaian z „Washington Post” i trzech innych więźniów opuszczą Iran

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Sylwia Arlak AIP

Prześlij Drukuj
Jason Rezaian Jason Rezaian

Jason Rezaian (© Vahid Salemi/AP Photo)

Władze w Iranie uwolniły dziennikarza „Washington Post” Jasona Rezaiana oraz trzech innych więźniów posiadających amerykańsko – irańskie obywatelstwo. Jeszcze w sobotę USA zgodziły się w zamian zwolnić ze swych więzień siedmiu Irańczyków – podaje BBC.
39- letni dziennikarz Jason Rezaian skazany w Iranie w zeszłym roku za szpiegostwo, były żołnierz piechoty morskiej USA Amir Hekmati, pastor Said Abedini i Nosratollah Chosravie są wolni – donieśli w sobotę przedstawiciele USA i Iranu. Mężczyźni polecą do Szwajcarii, stamtąd zaś zostaną przetransportowani na leczenie do amerykańskiej bazy w Niemczech.

Przedstawiciele władz USA przyznały, że w ramiach wymiany uwolnią siedmiu Irańczyków.
Kolejnych 14 poszukiwanych Irańczyków zostanie usuniętych z listy Interpol.- Iran zobowiązany jest też do kontynuowania współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w celu ustalenia miejsca pobytu amerykańskiego szpiega Roberta Levinsona – przyznał jeden z anonimowych oficjeli. Agencja prasowa Associated Press podaje, że ten były agent FBI zniknął w Iranie w 2007 roku, gdy pracował dla CIA na tajnej misji wywiadowczej.

Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif przebywa aktualnie wraz sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym w stolicy Austrii, Wiedniu. Jeszcze dziś może zostać ogłoszony raport, od którego będzie zależeć przyszłość porozumienia nuklearnego pomiędzy Iranem a zachodnimi mocarstwami. Dokument ten ma wykazać czy irańskie władze dotrzymują zobowiązań ustalonych w lipcu po długich i burzliwych negocjacjach.

Porozumienie zakłada rezygnację Iranu z planów budowy bomby atomowej. W zamian Zachód zobowiązał się do stopniowego zniesienia sankcji gospodarczych wobec tego kraju.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się