Menu Region

Tsai Ing-wen prezydentem Tajwanu. Po raz pierwszy w historii...

Tsai Ing-wen prezydentem Tajwanu. Po raz pierwszy w historii tę funkcję obejmie kobieta [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wojciech Rogacin AIP

Prześlij Drukuj
59-letnia Tsai Ing-wen została wybrana na 14 prezydenta Tajwanu. Po raz pierwszy tę funkcję pełnić będzie kobieta w tym kraju. Nowo wybrana prezydent zapowiedziała, że będzie prowadzić politykę podtrzymywania pokoju i stabilności w relacji z Chinami.
Tajwan, państwo nieuznawane przez komunistyczne Chiny oraz - w wyniku nacisków Pekinu - przez większość krajów na świecie, dopiero po raz drugi w ciągu ponad 70 lat będzie miał głowę państwa wywodzącą się z Demokratycznej Partii Postępowej (DPP). Przez większość tego czasu wyspą rządzili politycy Kuomintangu (KMT), którzy doprowadzili do znormalizowanych stosunków z Pekinem.

Nowo wybrana prezydent zapowiedziała jednak tuż po ogłoszeniu wyników wyborów, że zamierza podtrzymać obecne pokojowe i stabilne relacje z Chinami.
- Podczas tych wyborów wiele razy obiecywałam, że będę budować spójne, przewidywalne trwałe relacje w poprzek Cieśniny [Tajwańskiej] - powiedziała prezydent elekt, cytowana przez tajwańską agencję CNA.

Tsai obiecała, że kiedy obejmie urzędowanie w maju tego roku, porządek konstytucyjny Republiki Chińskiej (Tajwanu), wyniki negocjacji i relacje z Pekinem, a także zasady demokracji oraz wola narodu tajwańskiego "staną się fundamentem pod przyszłe relacje w poprzek cieśniny" - dodaje CNA. - Będziemy pracować na rzecz podtrzymania status quo na rzecz pokoju i stabilności - dodała.

To ważne oświadczenie, bowiem - jak przypomina BBC - poprzedni prezydent wywodzący się z DPP, Chen Shui-bian, w latach 2002-2008 doprowadził do wzrostu napięcia w relacjach Tajwanu z Chińską Republiką Ludową prowadząc politykę uniezależnienia się od Pekinu.Obecnie, w odbywających się jednocześnie wyborach parlamentarnych Kuomintang po raz pierwszy w historii może stracić większość w parlamencie.

Jak informuje BBC, po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich, z funkcji szefa KMT zrezygnował Eric Chu, który był rywalem Tsai w wyborach. Do dymisji podał się również premier Mao Chi-kuo.

Tajwan jest niezależny od Pekinu od czasu zwycięstwa komunistów w wojnie domowej, zakończonej w 1949 roku. Ówczesny rząd uciekł na wyspę, gdzie istnieje niezależne państwo, chociaż formalnie nie uznawane przez zdecydowaną większość krajów na świecie. Pekin grozi sankcjami każdemu państwu, które uzna niepodległość Tajwanu. Władze Chińskiej Republiki Ludowej liczą, że w przyszłości zdołają przyłączyć Tajwan, jak wcześniej udało się to z Makao i Hong Kongiem.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się