Menu Region

Skutki zmian w ratingu Polski: Ucierpi budżet,...

Skutki zmian w ratingu Polski: Ucierpi budżet, przedsiębiorstwa i obywatele

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Zbigniew Biskupski AIP

41Komentarzy Prześlij Drukuj
Skutki zmian w ratingu Polski: Ucierpi budżet, przedsiębiorstwa i obywatele Skutki zmian w ratingu Polski: Ucierpi budżet, przedsiębiorstwa i obywatele

(© Wojciech Barczyński)

Pogorszenie ratingu Polski to zła wiadomość nie tylko dla polskich finansów publicznych, ale i dla całej gospodarki oraz wszystkich konsumentów. Wczoraj w piątek 15 stycznia rykoszetem najmocniej tą decyzją S&P uderzeni zostali frankowicze. W poniedziałek 18 odczują zapewne oszczędzający poprzez akcje na giełdzie lub jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.
Rating toocena wiarygodności kredytowej będącej miarą ryzyka związanego z inwestycją w, w tym przypadku w kraju, którego rating dotyczy.

Obniżka ratingu to sygnał dla wszystkich inwestorów, że to ryzyko wzrosło. W praktyce oznacza to, że jeśli mają wybór miejsc do zainwestowania, to w pierwszej kolejności wybiorą te, które mają lepszy rating. Ponadto ryzyko ma swoją wymierną cenę. Jego wzrost to wzrost kosztów obsługi długu, w tym przypadku publicznego.
W praktyce oznacza to zwiększenie kosztów obsługi długu publicznego, zwłaszcza zaciąganego na bieżące potrzeby budżetu państwa. Roczne długi pożyczkowe to dziesiątki miliardów złotych, które minister finansów pożycza na sfinansowanie deficytu budżetowego czyli różnicy między przychodami państwa np. z podatków w wydatkami, np. na dofinansowanie emerytur.

Jak wysoka jest cena obniżki ratingu praktycznie przekonamy się już na najbliższej aukcji, na której Ministerstwo Finansów przedstawi ofertę sprzedaży bonów i obligacji skarbowych. By znaleźć na nie dostatecznie dużo chętnych, będzie musiało bowiem przystać na wyższe niż do tej pory odsetki od pożyczanych pieniędzy jakie inwestorzy skłonni będą ulokować w papiery dłużne polskiego państwa. Wcześniej, już w poniedziałek 18 stycznia przekonamy się na ile zmieniły się rentowności (wzrosło oprocentowanie) polskich obligacji, które są obecnie w obrocie.

Dotkliwy jest też spadek z kategorii „A”; wielu inwestorów finansowych (np. zagraniczne fundusze emerytalne ostatnio chętnie kupujące polskie obligacje) ma statutowy zakaz kupowania papierów, które nie mają ratingu „A”.

Ale rating państwa ma wpływ nie tylko na wiarygodność państwa jako dłużnika. Pośrednio dotyczy wszystkich jego instytucji finansowych. W praktyce oznacza to, że drożej zapłacą pożyczając pieniądze samorządy (obligacje samorządowe), banki (pożyczając na rynku międzybankowym) czy firmy – wyższe koszty kredytów, konieczność zwiększenia oprocentowania emitowanych obligacji itp. Wyższe koszty pożyczanych przez banki pieniądze to także wyższe oprocentowanie kredytów udzielanych konsumentom.

Jako konsumenci najmocniej obniżkę ratingu odczujemy jednak poprzez rynek walutowy. Już w chwilę po komunikacie S&P o obniżce ratingu Polski złoty stracił 10-12 groszy do euro i do franka szwajcarskiego. Niemal do końca handlu transakcje on-line zawierane były na następujących poziomach: euro 4,49 zł (w ciągu piątku euro umocniło się względem złotego o 2,2 proc.), a frank szwajcarski 4,10 zł (także ponad 2 proc. na plus franka). Nieco mniej zyskał dolar – transakcje zawierane są na poziomie 4,09 zł (dzienny plus dla USD w wysokości 1,3 proc.).

Wyższe kursy walut to nie tylko zwiększenie kosztów obsługi zadłużenia walutowego, w tym kredytów hipotecznych. To także droższe urlopy za granicą (zbliżają się ferie), wyższe ceny paliw (handel nimi rozliczany jest w dolarach) czy biletów lotniczych (decydują o nich ceny paliw).

Ponadto droższe koszty sektora finansowego skutkują zazwyczaj osłabieniem tempa gospodarki oraz wzrostem inflacji takie skutki pojawiają się jednak ze znacznym, co najmniej kilkumiesięcznym poślizgiem.

Decyzja S&P została podana już po zamknięciu sesji na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, nie zdążyła więc wpłynąć na kursy akcji spółek i indeksy giełdowe. Część analityków spodziewała się złych wieści, ale w postaci obniżenia co najwyżej perspektywy dla Polski, a nie spadku z kategorii „A” do „B”. Ocena Fitsch i czas na ochłonięcie być może więc sprawią, że poniedziałkowa sesja na GPW nie będzie miejscem tak dotkliwych spadków jak Foreksie.

W piątek 15 stycznia agencja ratingowa Standard & Poor's (S&P) obniżyła ocenę wiarygodności dla Polski z poziomu A- do BBB+ a perspektywę z pozytywnej na negatywną. Kilka godzin później agencja ratingowa Fitsch zdecydowała o utrzymaniu ratingu Polski na niezmienionym poziomie "A-”i utrzymała ocenę perspektywy jako stabilną
41

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

to w ruinie czy nie

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bobu (gość)  •

czy mogliby się zdecydować politycy na jakąś wersję?
Ja proszę, nie jestem nikim ważnym, ot, zwyczajny Polak ze stara maturą.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zbawienne skutki kapitalistycznej giełdy i reszty "demokratycznych instytucji"

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

anty (gość)  •

To właśnie umiłowany przez was kapitalizm. Tak chcieliście go mieć i nachapać się. A tymczasem to on się nachapał, chapie i będzie chapał tak długo jak go chcecie mieć.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pan Biskupski ucierpi, bo nie wyjedzie na zagraniczne wakacje.

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MMMM (gość)  •

To się zgadza i nie zgadza. Te wszystkie agencje działają na korzyść jednych i czasami na swoją głupotę. Ktoś za tym stoi. jeśli to decyzja polityczna. My mamy drożej w zagranicznych walutach, ale eksport pewnie się opłaci i turyści będą do nas przyjeżdżać. Po zatym gospodarka przez ostatnie kilkanaście lat dla jednych była w dobrym stanie a dla innych w złym. Kryzysy były przez jednych wywoływane a inni na nich cierpieli.

odpowiedzi (0)

skomentuj

S&P potwierdził diognoże PiS. Teoretyczne państwo w ruinie.

+7 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

econm (gość)  •

Jak to jest, że tow. Błaszczak mówił niedawno o katastrofalnym stanie gospodarki i państwa. A od wczorej mówi, że Polska jest w idealnym stanie. S&P słuchał opozycji przez 8 lat i wydał prawidłową decyzję: Teoretyczne państwo w ruinie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

straSzydło, suko kacza, stryszek już się przygotowuję na twój kłamliwy łeb. :D

+5 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Demokrata (gość)  •

j.w.

skomentuj

Nie ma nic bardziej ohydnego jak zdrajca ojczyzny, hipokryta

+7 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

i PO-spolity cham. (gość)  •

To mieszanka najgorszych instynktów.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie tak dawno ta polityczna dziwka i kacza suka straSzydło bezprzerwy pierd..., że polska gospodarka

+6 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Demokrata (gość)  •

A teraz jej ministerek pieprzy coś odwrotnego.
Pisokomusze prostytutki polityczne - Naród was powywiesz. Ja też będę to robił. Z radością i przyjemnością.

Jak to jest kłamliwe pisokomuchy!? Ten pisokomuszy piesek szefernaker płaci wam dużo za pisanie tych bredni?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Polska

+6 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Dla słowian dobrobyt nie jest ważny, to co tam jakiś rating co od niego jest uzależniony procent kredytu.
Tu podniosą oprocentowanie kredytu o procent i mamy 1 mld zł więcej rocznie do płacenia, tu ratują "polskie" skoki i banki spółdzielcze i 8 mld zł trzeba dokładać z FGB, LOT strata za 2015 r 250 mln zł, górnictwo 2 mld zł itd itd
Co za kraj, dziwnych ludzi.

skomentuj

zamartwiony o Polskę

+11 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gościu (gość)  •

nie rżnij głupka, Nowouczesany po PO. 8 lat rządów koalicji aferałów POPSL nagle zatarły się w krótkiej pamięci POpaprańców.

odpowiedzi (0)

skomentuj

za LOT i górnictwo to od jesieni 2007 do jesieni 2015 roku odpowiadały rządy platformy

+13 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

faktycznie mamy sporo dziwnych ludzi w Polsce (gość)  •

a jacyś dziwni ludzie by chcieli ,żeby PO rządziła kolejna 4 lata i robią zadymy na ulicach

odpowiedzi (0)

skomentuj

Polska

+7 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Na posłów, senatorów, dla osób na wyższych stanowiskach, to powinny być kryteria i to ostre, np brak wyroków, brak schorzeń psychicznych i urojeń itd itd

odpowiedzi (0)

skomentuj

MFW i BŚ w zeszłym tygodniu

+12 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

potwierdziły dobrą kondycję gospodarcza Polski (gość)  •

Czyli jak zresztą piszą sami, to decyzja polityczna. Jak polityczna, to dyktowana czyimiś interesami partyjnymi.

Agencja S & P w obronie fanaberii prezesa TK A.Rzeplińskiego i medialnej „ofiary” prześladowań red. T.Lisa postanowiła przywalić Polsce maczugą, by ta nie ośmielała się wybijać się na suwerenność gospodarczą, wprowadzać podatków od banków i hipermarketów, głównie przecież zagranicznych czy rozwiązać wreszcie aferalną historię z tzw. kredytami frankowymi, a przede wszystkim ograniczyć rabunkowy drenaż polskich pieniędzy w kwocie ok. 100 mld zł corocznie za granicę.

skomentuj

S & P

+9 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Schetyna & Petru (gość)  •

odKODowane :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ile ci płaci sprzedajny pseudopolaczku szefernaker? :D

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Demokrata (gość)  •

Wystarczy na tanie wino? :D

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nasze

+7 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

klik (gość)  •

Nasze k**** spod znaku zdrady narodowej zadowolone?

odpowiedzi (0)

skomentuj

no i co wróżu

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

z fusów? (gość)  •

Dzisiaj ta sama firma S&P podbiła wiarygodność Islandii do 'BBB+' a korona islandzka twardo ani rusz.

skomentuj

"Obiektywne" media w Polsce.

+9 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

w obronie których to S&P obnizył Polsce rating (gość)  •

Tytuły artykułów pochodzą z głównych stron najbardziej poczytnych polskich portali informacyjnych. Wszystkie zostały zrobione jednego dnia tj. 16.01.2016 roku.
https://www.youtube.com/watch?v=J6Q5Uq0z8Jg

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »