Menu Region

Rosyjskie media negują ukraińską wystawę

Rosyjskie media negują ukraińską wystawę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Rosyjskie media nagłaśniają otwarcie w Sewastopolu ekspozycji poświęconej wielkiemu głodowi na Ukrainie. Największe moskiewskie gazety wytykają organizatorom wystawy niekompetencję.
Dziennik "Izwiestia" informuje, że podporządkowana prezydentowi Ukrainy miejscowa Służba Bezpieczeństwa otworzyła 2 marca przy swoim oddziale w Sewastopolu muzeum poświęcone wielkiemu głodowi i Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Gazeta podkreśla, że większość zdjęć z ekspozycji pokazuje nie głód na Ukrainie z lat 1932-33, a wychudzonych Amerykanów z okresu wielkiego kryzysu. Jest też zdjęcie zrobione w rosyjskim Saratowie.


Rządowa "Rossijskaja Gazeta" twierdzi, że skandal z wystawą nie został nagłośniony na samej Ukrainie, a Służba Bezpieczeństwa Ukrainy nie chce komentować zdarzenia.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że sprawa głodu na Ukrainie wywołuje w Rosji irytację. Miejscowi politycy i historycy twierdzą, że nie był on efektem represji Moskwy wobec Ukraińców, lecz konsekwencją głodu panującego wtedy w całym Związku Radzieckim.

Z powodu klęski głodu, wywołanej kolektywizacją rolnictwa i nieurodzajem, zmarło według różnych danych od ponad dwóch do nawet 10 milionów mieszkańców radzieckiej Ukrainy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się