Menu Region

Jest nowa „ustawa frankowa". Frankowicze: „prezydent...

Jest nowa „ustawa frankowa". Frankowicze: „prezydent dotrzymał słowa" [VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Leszek Rudziński AIP

48Komentarzy Prześlij Drukuj
Prezydencki projekt „ustawy frankowej” przewiduje przewalutowanie kredytów walutowych na złote po „kursie sprawiedliwym”. - Propozycja prezydenta jest poprawna, ale i tak złożymy projekt naszej ustawy- zapowiadają szefowie organizacji frankowiczów.
1/17

Manifestacja „frankowiczów" w Warszawie

(© Grzegorz Jakubowski)

 • Manifestacja „frankowiczów
 • Manifestacja „frankowiczów
 • Manifestacja „frankowiczów
 • Manifestacja „frankowiczów
 • Manifestacja „frankowiczów
 • Manifestacja „frankowiczów
 • Manifestacja „frankowiczów
 • Manifestacja „frankowiczów
 • Manifestacja „frankowiczów
 • Manifestacja „frankowiczów
 • Manifestacja „frankowiczów
 • Manifestacja „frankowiczów

AIP


Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński poinformował w piątkowe przedpołudnie, że przekazał projekt prezydenckiej „Ustawy o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki” przedstawicielom stowarzyszeń skupiających osoby, które zaciągnęły kredyty w obcych walutach.
Teraz projekt trafi do Komisji Nadzoru Finansowego. - Kurs sprawiedliwy wynika z porównania kosztów kredytu denominowanego albo indeksowanego do kredytu branego przez konsumentów w złotych. Ten kurs sprawiedliwy jest różny - tłumaczył Łopiński.

Frankowicze zamierzają jednak złożyć w Sejmie własny projekt ustawy. Chcą, żeby rata kredytu była wyliczana nie po ,,sprawiedliwym kursie", tylko po tym, po którym zaciągnęli kredyt - najczęściej kilka lat temu. Chcą także, aby ustawa objęła wszystkich kredytobiorców walutowych, także tych, którzy wzięli kredyt na swoją firmę, co wyklucza prezydencki projekt.

Przychylnie do prezydenckiego projektu odniosła się część opozycji. - Idea, która została przedstawiona, nie jest złym pomysłem. Takim, aby osobie, która wzięła kredyt w 2006 roku na 100 tys. zł, wyliczyć, ile by to było, gdyby wzięła nie we frankach, tylko w złotych, i na bazie tej różnicy wyliczyć kurs sprawiedliwy – mówił Ryszard Petru, lider .Nowoczesnej. - Podoba mi się to, że to dobrowolne, i że koszty nie będą ujęte w podatku bankowym - dodał. Podkreślił, że jest zaskoczony, że prezydent przedstawił projekt ustawy bez wyliczeń, dodając, że on sam jako ekonomista ,,w życiu nie wyszedłby nigdzie oficjalnie z propozycją, której bym nie policzył".

Zaznaczył także, że koncepcja prezydencka jest za mało szczegółowa. - Ważne, żeby zobaczyć, jak wygląda to na przykładzie przeciętnego Kowalskiego, biednego Kowalskiego i bogatego Kowalskiego. Źle by było, gdyby okazało się, że osoby najzamożniejsze, najwięcej na tym zyskały – stwierdził Petru.

Chwilę po zakończeniu konferencji w Pałacu Prezydenckim swoje stanowisko ogłosiły Ruch Społeczny „Stop Bankowemu Bezprawiu” i Stowarzyszenie „Pro Futuris”.
Maciej Pawlicki, szef Ruchu „Stop Bankowemu Bezprawiu” poinformował, że prezydencka regulacja jest obszerna i wymaga dokładnego zapoznania się z nią. Według sekretarza stowarzyszenia, Mariusza Zająca, wstępne analizy pokazują, że jednak sytuacja zadłużonych poprawi się.

- Myślę, że projekt prezydenta spełnia bardzo wiele naszych postulatów. Kilku nie spełnia i będziemy o nie walczyć w Sejmie – powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) Maciej Pawlicki. Szef ruchu społecznego podkreślił, że prezydent Andrzej Duda dotrzymał swojej obietnicy, ale prawdziwy sprawdzian co do intencji rządu będzie dopiero podczas debaty w Sejmie. - Przekonamy się jaka będzie ta ustawa, ale też jaki ustrój był i powinien być w Rzeczypospolitej w stosunku do instytucji finansowych i relacji państwa i obywateli – dodał.

Zaznaczył, że najważniejszym punktem projektu jest to, że kredyty były nieprawidłowe. - Trzeba naprawić to systemowe zło, które od lat się w Polsce działo. Była potworna nierówność między bankami i klientami, którą prezydencka ustawa naprawia – mówił Pawlicki.

W piątek ulicami Warszawy przemaszerowała także „Czarna Procesja Oszukiwanych przez Banki”, w której wzięło udział tysiące osób. Demonstranci przemaszerowali z Placu Trzech Krzyży pod Sejm. - Czarna procesja jest nawiązaniem do procesji z 1789 roku, prowadzonej przez Jana Dekerta. Złożyła ona petycje do króla, która była rozpatrywana przez Sejm Czteroletni, aby przyznać prawa nieobecne w ówczesnej Rzeczpospolitej, a w Polsce obecnie łamane. Chcemy takiego samego przywrócenia praw i takiej samego zrównania przez prawo, także tych którzy się ponad prawo wynoszą – tłumaczył AIP Maciej Pawlicki.
48

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

z pretensjami.. do Petru!

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kasienka (gość)  •

i POzostalej banksterki oszukujacej Polakow.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pytanie ilu posłów i lobbystów ma kredyt we frankach.

+10 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Funt (gość)  •

To jest skandaliczne faworyzowanie jednej grupy cwaniaków, która korzystała przez lata z niskich rat a teraz krzyczy, że krzywda się jej dzieje bo wzrosły. A co mają powiedzieć ci, którzy spłacają kredyty w złotówkach a banki podnoszą im co rusz jakieś opłaty, prowizje itp ? I nikt też nie ma gwarantowanego oprocentowania , które wskutek polityki obecnej pisiorskiej ekipy pewno wzrośnie. Tych ludzi jest zdecydowanie więcej niż ten ułamek procenta. Tylko , że we frankach umoczyłem wielu posłów i polityków. W tym z PISiorstwa w większości bo to gołodupce. I teraz próbują państwowymi rękami rozwiązać swój prywatny problem. Na to nie może być zgody !!! Niech ponoszą odpowiedzialność za podpisy złożone na umowach. Nikt ich nie zmuszał, oprócz własnego cwaniactwa.

skomentuj

Ma być sprawiedliwy.

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mam w złotówkach (gość)  •

Człowieku co się spinasz. Czytaj że zrozumieniem. Przecież dlatego ma być to kurs sprawiedliwy by nie dyskryminowac kredytobiorców którzy brali kredyty w złotówkach by nie było sytuacji jaka opisujesz. Pienisz się do lustra.....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dlaczego

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

cwaniaków ? (gość)  •

Bo chcieli mieszkać u siebie zamiast kątem u mamy ?
Ciekawe, że tylu jest obrońców banków u nas. Bo przewalutowanie kredytów oznacza tylko i wyłącznie mniejsze zyski banków zagranicznych, które w systemie rezerwy cząstkowej pożyczają pieniądze których nie posiadają. Najsmutniejsze jest to, że ci wszyscy krzykacze nie rozumieją nadal że banki w tym układzie oszukują nas wszystkich, a nie tylko frankowiczów czy złotówkowiczów. Udzielenie nowego kredytu ze środków stworzonych z powietrza to wprowadzenie dodatkowego pieniądza do systemu co powoduje wzrost inflacji i wszyscy na tym tracimy. A wy plujecie na siebie nawzajem i wyzywacie się od cwaniaków zamiast zrobić porządek z tymi prawdziwymi cwaniakami

odpowiedzi (0)

skomentuj

A ktoś z nich na tym stracił?

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Cav (gość)  •

Bo jeśli nie zrozumiałeś artykułu, to clou propozycji jest takie, żeby frankowicze zapłacili w efekcie TYLE SAMO co złotówkowicze.
Czyli niższych rat w przeszłości nie uratują, będą musieli do nich dopłacić.

Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, to tylko na zasadzie "oby sąsiadowi krowa zdechła:, czyli żeby sąsiad miał gorzej niż on, tylko dlatego, że dał się nabrać (bez swojej winy) w manipulowanie kursem franka przez międzynarodową finansjerę.

odpowiedzi (0)

skomentuj

czarna procesja obali rząd bandytów

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dekert (gość)  •

prezydent łamie Konstytucje,pozwolicie mu na to?

odpowiedzi (0)

skomentuj

DŻISUS Z PEŁO BOSKI TUSSAK MORZNA KRAJ SPRZEDAĆ UŁE LUB POtinOWI PO PET.ru

+1 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KOsherNY POlaK 777 (gość)  •


Nie ma już żadnych wątpliwości, to atak żydowskich bangsterów na Polaków.

Zgadzasz się z opinią. +8 / -1
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Chodzi o to by nas złamać, rzucić na glebę i przeczołgać w błocie. (gość) • 16.01.16, 10:19:45

Nie dał rady bangster Petru wygrać wyborów, nie dali rady zdrajcy z PO, no to zabrali się
za niszczenie Polski żydowskie środowiska finansowe z Sorosem na czele.
W G..e Wyborczym i Fundacji Batorego już strzelają szampany.

skomentuj

prezydent jest z domu żydowskiego,atakujecie,patriotoci?

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kl auschwitz 7527 (gość)  •

czy to źle, antysemici?

odpowiedzi (0)

skomentuj

komuniści z pis atakują

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polak (gość)  •

trzeba się bronić przed pisowsko-putinowskimi rządami. oni szkodzą Polsce.

odpowiedzi (0)

skomentuj

zwolennicy pisu będą osądzeni przed sądem ostatecznym

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jezus (gość)  •

za to, że niszczą nasz dom Polskę. czy to prawda, że Putin popiera skrycie PiS w celu zniszczenia Polski? wielu to potwierdza.

odpowiedzi (0)

skomentuj

jakie dopłaty?

+5 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

milo (gość)  •

to straszne, że ustawa,która nie wejdzie w życie, forsowana przez politycznego manekina jest tematem medialnym. wiadomo,że to polityczna ściema. Duduś, skocz po pizze.

odpowiedzi (0)

skomentuj

szanowni frankowicze,

+20 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jak byście wystawiali kinole z grajdoła to widzielibyście bum budowlany w Ameryce (gość)  •

Tam też udzielano kredytów na budowę domów ciemnoskórym bezrobotnym, bez "zdolności kredytowej".
Nakręcono koniunkturę w budownictwie
na bezwartościowych wirtualnych pieniądzach w postaci cyferek w komputerach.
W ten sposób zamieniono "wirtualne nic" na namacalną wartość jaką są budynki, działki.
A następnie na tych konkretnych budynkach i działkach położono łapę zabierając je niewypłacalnym.
Wielka krzywda im się nie stała.
Przed pobraniem kredytu nie mieli nic, nacieszyli się i znowu nie mają nic.

skomentuj

napisz

+8 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

całą prawdę (gość)  •

a nie tylko to co pasuje do Twojej teorii - jest kilka zasadniczych różnic pomiędzy rynkiem nieruchomości w USA i w Polsce:
1. W USA kredyty składają się z marży i STAŁEJ stopy procentowej, więc to nie jest zakład na wysokość stóp jak w PL, tylko obciążenie w całym okresie spłaty jest znane z góry
2. W USA nie udziela się kredytów w obcych walutach bo nie ma takiej potrzeby skoro waluta lokalna jest zarazem walutą rezerwową Świata
3. Bańka w nieruchomościach została napompowana przez spekulację a nie z powodu zaspokajania swoich podstawowych potrzeb mieszkaniowych jak w PL
4. Najważniejsze - w USA kredytobiorca odpowiada do wysokości zabezpieczenia. Nie dasz rady dalej spłacać kredytu to oddajesz klucze bankowi i jesteście kwita. U nas możesz zostać bez nieruchomości i długiem kilkaset tysięcy, więc całe ryzyko jest przeniesione na zwykłych ludzi a banki kreujące walutę z powietrza nie mogą na tym stracić.
Tak więc porównywanie tych dwóch sytuacji jest delikatnie mówiąc bez sensu

odpowiedzi (0)

skomentuj

"napisz całą prawdę"

+7 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

i nie nazywaj ewidentnych, lecz skrzętnie skrywanych faktów "teorią". (gość)  •

Pod tym co nazywam "bumem budowlanym" tkwi to,
co nazywasz "bańką w nieruchomościach napompowaną przez spekulację".
"jest kilka zasadniczych różnic pomiędzy rynkiem nieruchomości w USA i w Polsce".
Wśród nich chyba jest jedna najważniejsza różnica.
1000 wirtualnych dolarów w rękach amerykańskiego kredytobiorcy materializuje się,
przeistacza się w nieruchomość o wartości 1000 "papierowych" dolarów.
Czyli w Ameryce "przebicie" na wirtualnym pieniądzu wynosi sto procent.
Zgodnie z Twoja "teorią" "U nas możesz zostać bez nieruchomości i długiem kilkaset tysięcy".
Czy to oznacza, że w Polsce na wirtualnym pieniądzu "przebicie" wynosi dwieście procent?
Jeśli to prawda, zrozumiałe staje się rozrzucanie jakiś drobnych przez Pet.ru - "strażnika świetnych interesów"
wśród uczestników Komitetów Otumanionych Durniów kreowanych na "strażników konstytucji"?

odpowiedzi (0)

skomentuj

"a teraz drogie dzieci Propagandy i Franka całujcie misia w nos"

+14 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

i pod wodzą "banksterskiego naganiacza" Petru (gość)  •

udajcie się na manifestację "Komitetu Otumanionych Durniów".

odpowiedzi (0)

skomentuj

niech lepiej słuchaja pisowskich kretynów

+3 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obywatel (gość)  •

pis to nowa kategoria choroby, umysłowa durnota

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rany Boskie euro po 4,50 z dendencją negatywną

+9 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tytus (gość)  •

duduś dotrzymał słowa i pomógł frankowiczom zbankrutować po "sprawiedliwym kursie " przy okazji oskubał społeczeństwo wg wymienionej wyżej reguły .

skomentuj

Nie używaj słów

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

których nie rozumiesz (gość)  •

Trend, przewidywany kierunek zmian to jest TENDENCJA.
Jaki Duda ma wpływ na kurs waluty i jaki ma zysk z umocnienia Euro ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kogo to obchodzi

+11 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Brali, mogli czytać umowy i kalkulować ryzyko (gość)  •

a teraz płakać i płacić. A co się stanie jeśli frank spadnie do poziomu 2 zł? znów będą żądać przewalutowania, z powrotem na franki? Co chcieli to mają, a państwo nie powinno wspierać grupy ludzi, którzy zwyczajnie brali tańszy kredyt, bo wówczas się to opłacało. No, chyba że byli nieświadomi, ale wówczas należy ich ubezwłasnowolnić

skomentuj

Wiekszosc tych ludzi

+3 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kasienka (gość)  •

zostala PO prostu ordynarnie oszukana. 8 samobojstw z powodu niemoznosci splaty "spiranych" kredytow mowi samo za siebie. Poza tym na terenie Polski obowiazuje waluta polska- POLSKI ZLOTY i banksterka w ogole zlamala prawo. Powinien sie tym zajac Trybunal ale to wymaga odwagi i niezaleznosci ktorej w Tusklandi- panstwie rezimowym bylo brak.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ZDROFE ZASADY BARANKUF WILCZYCH WOLNeg9 RYNKU CYURVY Iliber BONKSTERA

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 (gość)  •

ZASADY USTANAWIA WILK Z WAL STREET A JAK SZARAK SIE DAŁ ZRObić NA WNUCZKA TO MUSI WZIOŃŚĆ POrzYCZKE NA POpaGEYA.Z TRUBUKAŁU WOLNYCH LIBER ZŁODZIEJI zELIT.RUWNI I RUWNIEJSI A URODZONY W GHETTCIE ZDECHNIE Z SUKCESYM WE FAWELLI W BRAZYLI PO wygrany W TOTKA Z DONKIEM W UŁE.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »