Menu Region

Coraz więcej Żydów emigruje z Europy do Izraela. Nie czują...

Coraz więcej Żydów emigruje z Europy do Izraela. Nie czują się bezpiecznie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Sylwia Arlak (AIP)

4Komentarze Prześlij Drukuj
Coraz więcej Żydów decyduje się opuścić Europę Zachodnią i osiedlają się w Izraelu. Spowodowane to jest wzrostem ataków antysemickich. Jak podaje agencja AP Żydzi nie czuli większego zagrożenia od czasów II wojny światowej.
1/2

(© Ariel Schalit)

W 2015 roku do Izraela wyemigrowało prawie 10 tys. Żydów. Najmniej bezpiecznie czują się oni we Francji – stąd wyjechało niemal 8 tys. osób. Liczba ta zwiększyła się w stosunku do poprzedniego roku o 10 procent i ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2013.

To właśnie we Francji miało miejsce najwięcej ataków o charakterze antysemickim. To trzeci kraj na świecie pod względem ilości ludności żydowskiej.
W tym tygodniu w Marsylii nastolatek zaatakował maczetą swojego nauczyciela żydowskiego pochodzenia. Po tym zdarzeniu – ze względów bezpieczeństwa – lokalna społeczność żydowska apelowała do obywateli o nienoszenie tradycyjnej jarmułki.

Antysemityzm we Francji nie jest rzeczą nową. Incydentów o tym charakterze jest jednak coraz więcej, od 2014 roku kraj opuszcza więc coraz więcej Żydów. Rok 2015 przyniósł jeszcze większe zmiany. Żydzi we Francji nie czują się bezpiecznie, mimo że ich szkoły i synagogi patrolują uzbrojeni żołnierze. Chociaż ludność żydowskeigo pochodzenia stanowi mniej niż jeden procent mieszkańców tego kraju, władze francuskie twierdzą, że więcej niż połowa odnotowanych ataków rasistowskich w 2014 roku była skierowana właśnie przeciwko nim.

Jak podaje „Daily Mail” w ubiegłym roku nawet 800 Żydów zdecydowało się opuścić również Wielką Brytanię. Następne na liście są Włochy i Belgia. - Rekordowa liczba europejskich Żydów nie uważa już Starego Kontynentu za swój dom. Fakt ten powinien alarmować europejskich przywódców i wszystkich, którzy troszczą się o przyszłość kontynentu - stwierdził Prezes Agencji Żydowskiej Natan Szaranski. - Jednocześnie fakt, że Izrael przyciąga europejskich Żydów świadczy o tym, że budzi się tu nowe życie – przyznał z zadowoleniem.

Eksperci przekonują, że Żydzi nie czuli się bardziej zagrożeni w Europie od czasu II wojny światowej. To zjawisko komentował w swoim dorocznym przemówieniu do dziennikarzy, premier Izraela Benjamin Netanjahu. - Wszyscy Żydzi powinni móc żyć bezpiecznie, korzystając z ochrony władz. Rządowi Francji i innym politycznym liderom w Europie zalecam podjęcie zdecydowanych działań w tej kwestii – mówił Netanjahu. Dodał on, że każdy Żyd powinien mieć prawo do noszenia jarmułki, każdy powinien też pamiętać, że ma swój dom w Izraelu.
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

USraEL MA BOMBY A I GHETTA POleSTYNY

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KOsherNY POlaK 777 (gość)  •

a SZALHOM ALLEYHEM=SALEM ALLEYKUM. POdoBIEŃSTWA & FUNaTYZOOMY PRzyCIONGAYOM..

odpowiedzi (0)

skomentuj

P.S.

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ja (gość)  •

I Jahwe im zaplac....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Iście szatański plan Sorosa

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Karoline (gość)  •

Wypędzić arabów do Europy,ci zmuszą żydów do zasiedlania Izraela. Potem wezmą się za bzykanie białych maczkis trzymając gojów za pysk kneblem poprawności.Aż pękną i zacznie się rzeź gojów. Będzie to słodka zemsta za holokaust z zajmowaniem opustoszałych krajów arabskich w tle.

skomentuj

a jak potem

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny  •

a jak potem ktoś zrobi film, cytując takie wypowiedzi,
że wśród Polaków jest antysemityzm, antyarabizm, antyniemieckość czy antyrosyjskość to będziesz protestować, że Polacy to tylko kulturalni rycerze w białych rękawiczkach i nigdy nikogo nie obrażają.
A może nie jesteś Polką? To wtedy wycofuję moją wypowiedź.

odpowiedzi (0)

skomentuj