Menu Region

"New York Times": W Polsce było jedno z najważniejszych...

"New York Times": W Polsce było jedno z najważniejszych tajnych więzień CIA

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Dziennik "New York Times" napisał, że w Polsce znajdowało się jedno z najważniejszych tajnych więzień CIA, w których przesłuchiwano członków Al-Kaidy. Nowojorska gazeta twierdzi, że polskie służby specjalne chętnie współpracowały z Amerykanami.

"New York Times" opublikował obszerny artykuł o tym jak CIA wydobywała zeznania od domniemanego architekta ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku Chalida Szejka Mohammeda. Został on schwytany 1 marca 2003 roku na przedmieściach Islamabadu. Stamtąd przewieziono go do Afganistanu, a następnie do Polski.

Według gazety, Mohammeda i innych podejrzanych o terroryzm przetrzymywano w prowizorycznym więzieniu niedaleko lotniska w Szymanach. Stosowano wobec nich kontrowersyjne metody przesłuchań takie jak pozbawianie snu czy podtapianie.

"New York Times" pisze, że Polskę wybrano z powodu braku kulturowych i religijnych związków z Al-Kaidą co minimalizowało ryzyko infiltracji czy ataku. "Najważniejsze była jednak ochocza pomoc ze strony oficerów polskiego wywiadu" - podkreśla gazeta. "New York Times" cytuje byłego dyrektora CIA do spraw tajnych operacji Jamesa Pavitta, który miał nawet określić Polskę mianem 51 stanu USA.

Swój artykuł dziennik "New York Times" oparł na relacjach ponad 20 obecnych i byłych oficerów amerykańskiego wywiadu. Większość z nich zastrzegła sobie anonimowość.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się