Menu Region

Budka: Połączenie ministra sprawiedliwości i prokuratora...

Budka: Połączenie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego to upolitycznienie prokuratury

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Nałęcz AIP

43Komentarze Prześlij Drukuj
Borys Budka Borys Budka

Borys Budka (© Grzegorz Jakubowski)

Posłowie opozycji skrytykowali w Sejmie projekt ustawy o prokuraturze autorstwa PiS, który zakłada połączenie stanowiska prokuratora generalnego z funkcją ministra sprawiedliwości. Zdaniem byłego szefa resortu sprawiedliwości Borysa Budki to krok w kierunku upolitycznienia polskiej prokuratury.

TVN24/x-news


- Szykujecie narzędzia państwa totalnego – stwierdził podczas środowego posiedzenia Sejmu były minister sprawiedliwości Borys Budka.
Polityk PO skrytykował w ten sposób projekt ustawy o Prokuraturze, który zaproponowało PiS. Budka szczególnie negatywnie odniósł się do zapisu, który umożliwia przekazywanie informacji o postępowaniach karnych osobom różnym od organów władzy państwowej. - To jest legalizacja bezprawia, za które minister sprawiedliwości, sprawujący urząd w latach 2005-2007, miał postępowanie przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Chciał być jednocześnie sędzią, oskarżycielem, dobrze, że jeszcze wyroków nie wykonywał – ironizował polityk PO, nawiązując w ten sposób do okresu pełnienia urzędu ministra sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobrę - Nie będzie zgody na upolitycznienie prokuratury od samego dołu do góry – podkreślił Budka.

JAK WSTĄPIĆ DO PIS? CORAZ WIĘCEJ CHĘTNYCH BY STAĆ SIĘ CZŁONKIEM PARTII RZĄDZĄCEJ


- Ten projekt jest zły, bo likwiduje niezależność prokuratorów – wtórował mu poseł PO Robert Kropiwnicki. Z kolei klub Kukiz'15 przypomniał, że połączenie urzędów było już pomysłem koalicji PO-PSL, a wprowadzona przez nie wcześniej rozdzielność stanowisk została tak naprawdę zatrzymana w połowie reformy. - Andrzej Seremet jako pierwszy prokurator generalny niewiele mógł, i w związku z tym niewiele chciał - stwierdziła Barbara Chrobak z klubu Kukiz'15 i dodała, że jego możliwości były bardzo ograniczone. Poseł dodała, że budżet tej instytucji był „stale niedoszacowany”, a obecny model prokuratury - zbankrutował.

- Czy dzisiaj mamy przygotowaną prokuraturę, żeby walczyć z najpoważniejszymi przestępstwami? - pytał wcześniej podczas sejmowego wystąpienia poseł PiS Michał Wójcik, przedstawiciel wnioskodawców projektu nowej ustawy o Prokuraturze. Wśród najpoważniejszych zagrożeń, z którymi obecnie funkcjonująca jednostka sobie nie radzi, wymienił m.in. terroryzm, przestępczość internetową, gangi, które tworzą sieci pedofilskie. Podkreślił dysproporcję między zbyt dużą liczbą spraw, które przypadają na prokuratora w prokuraturze rejonowej i zbyt małą liczbą tych, które są podmiotem działań jednostki apelacyjnej.

- Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, kończymy z nieudanym eksperymentem na polskiej prokuraturze – powiedział Wójcik i dodał, że jego zdaniem rozdział stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości był jego zdaniem „błędem”, a wręcz „złamaniem polskiej konstytucji”, argumentując to tym, że to Rada Ministrów, zgodnie z ustawą zasadniczą, ma dbać o bezpieczeństwo obywateli. To, według Wójcika, jest utrudnione, kiedy prokuratura jest niezależna od rządu, co zresztą jego zdaniem nie jest obecnie zgodne z rzeczywistością, ponieważ omawiane stanowisko zostało upolitycznione.

TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY UMORZYŁ SKARGĘ NA UCHWAŁY SEJMU


Poseł przypomniał w tym kontekście pracę prokuratury przy rozwiązywaniu afer takich jak ta związana z Amber Gold oraz wejściem służb do tygodnika Wprost. - Kto jest za to winny? Przerzucanie się odpowiedzialnością - przecież to było nienormalne – skomentował Wójcik i podkreślił wagę zmiany. - Minister sprawiedliwości bierze za siebie całkowitą odpowiedzialność, jeśli chodzi o walkę z przestępczością w Polsce – zakończył poseł PiS.

Projekt nowego Prawa o prokuraturze został złożony w Sejmie 24 grudnia 2015 r. Jest realizacją propozycji, które PiS zapowiedział w trakcie kampanii wyborczej. Ustawa ma zastąpić tę uchwaloną w 1985 r., która wg wnioskodawców „nie spełnia potrzeb nowoczesnego państwa prawa oraz wyzwań związanych z rozwojem technologii i różnego rodzaju przestępczości, w szczególności o charakterze terrorystycznym czy zorganizowanej przestępczości finansowo-gospodarczej”. Główną zmianą, jaką wprowadza, jest połączenie stanowisk prokuratora generalnego oraz ministra sprawiedliwości, które rozdzielono w 2009 r.
Jak zaznaczyli wnioskodawcy nowego projektu, „model funkcjonowania prokuratury obowiązujący od 1.04.2010 roku w dość powszechnym odczuciu społecznym, ale także w opinii ekspertów nie zdał egzaminu”. Prokuratorem został wtedy Andrzej Seremet, który pełni tę funkcję w ramach sześcioletniej kadencji do 2016 r. Zdaniem wnioskodawców projektu zespolenie stanowisk „doprowadzi do odzyskania przez osobę kierującą prokuraturą silnej pozycji, zarówno wobec podległych prokuratorów jak i organów zewnętrznych”.
43

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

eU

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777że kupa ludzi na świecie nie ma wypasionego smartfona (gość)  •


eu

+3 / 0
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

anty (gość) • 14.01.16, 07:34:44

Do niektórych, nawet dostaną po łbie tą kupą kamieni, nie dociera do czego doprowadzili. Kapitaliści ze świata zrobili niewolniczy grajdołek w którym Państwa padają w kolejności zależnie od "zaangażowania" w "zbawienną" giełdę. Poprawnie polityczne feministycznodewianckie lewactwo zaś stworzyło w dużej części europy feministyczny dewiancki i afromuzułmański kołchoz. PO i reszta oświeconego towarzystwa usilnie pracuje by i w Polsce zagosciła na stałe przewodnia rola jedynej właściwej władzy z jedynym właściwym światopoglądem. Obywatele europejskich krajów chowają sie po domach, siedzą niczym w więzieniu. Po ulicach biegają, rozwydrzeni biedni uchodźcy napadając i grabiąc od czasu do czasu podkładając bombki pod choinkę a jedyna właściwa władza staje twardo w obronie zdobyczy demokracji, czyli ośmiorniczek i zabawia się nowymi procedurami, jak wynika z wypowiedzi bez zebranej wiedzy i demokratycznie, publicznie gnoi kraj, któremu nie odpowiadają wiernopoddańcze pokłony. Im wolno pohukiwać, wolno robić z Polski "kryminalistów" . My nie mamy żadnego prawa poza przytakiwaniem inaczej wprowadzą nowe, kolejne procedury. P...dolę taką władzę i taką praworządność !

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ziobro

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

miko (gość)  •

Ta szuja i zero lapkami przebiera by objac wladze nad prokuratura,Blida,Garlicki i inni,kto nastepny

skomentuj

Blida się pomyliła

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Blida się pomyliła. Nabój miał być ślepy, ale był, jaki był i zamiast awantury wyszło to, co wyszło. Wszystko przez ten nabój, o którym wszyscy zapomnieli.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do Budy

0 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polak (gość)  •

Budka czlowieku system prawny w Polsce to dno absolutne ty śmieszny czlowieczku bronisz układu,toksycznosc Wymiaru Sprawiedliwości przedstawia szereg programów tv należy też ciołku zastanowić się jaki jest powód wygranej pisu w wyborach.Trzeba było naprawić Wymiar Sprawiedliwości a nie dac mu swobodę niszczenia ludzi z brakiem odpowiedzialności za swoje czyny.

odpowiedzi (0)

skomentuj

trzeba było śliskiego

+5 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

postawić przed trybunałem stanu (gość)  •

Niestety to wina PO i PSL , że ten pisowski śliski gad funkcjonuje w polityce.

odpowiedzi (0)

skomentuj

POpapraniec

+7 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

filon (gość)  •

POpaprany Budko, czepiasz się jak rzep psiego ogona. PO to zdrajcy Narodu

odpowiedzi (0)

skomentuj

Budka i bzdury

+9 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aldona (gość)  •

Budka !!!! jesteś głupszy niż ustawa to przewiduje !!!!! dotychczas nie było Rządu,premiera i przezydenta !!!!! tylko banda skorumpowanych kukieł z trocinami w pustych łbach zamiast mózgów a faktycznie rządził k..wa i złodziej !!!! dzisiaj Kopaczowa mówi(nic nie wiedziałam i nie słyszałam tak zresztą jak reszta tej bandy z PO i wspólników z PSL !!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Człowieku ze zdjęcia.!

+12 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Adam z Zawiercia. (gość)  •

Człowieku ze zdjęcia ,swym wyglądem przypominasz Hienę atakująca CHOMIKA.!!! Wszyscy się wściekają bo tak dobrze im się żyło i doiło Polski naród . Przyzwyczajenie że tak będzie ciągle i
nadal bardzo boli jak tego co wypadł z okna , z 7 piętra.! Wystarczy jak setki Polaków zostało pokrzywdzonych przez zajadłych i chorych psychicznie wykonawców orzeczeń sądowych i prokuratorskich a chodzi tu o KOMORNIKÓW . ! Rozdrobnienie wszelkiego typu urzędów i tworzenie pod urzędów jest niczym innym jak szykowaniem posadki dla kolesiostwa. Prawdą również winno być że za czyny swych pracowników odpowiada głowa rządu jak do tej pory i tak na razie powinno pozostać. Bo to od tego który wybiera jest zależne kogo wybierze i komu zaufa. Tak przecież było
za poprzednich rządów PO-PSL A czy ktokolwiek został rozliczony za wszystkie machloje??? MAŁO PRAWDOPODOBNE że zostanie. Co do medium i wszelkiego typu PODSŁUCHÓW jestem ZA.!! To jedyny organ który potrafi wychwycić prawdę od strony kuchni.! Nie to co politycy klepią publicznie ale to co w ogóle myślą w temacie. Zatem prokurator winion być jeden i mieć pod sobą resorty mu podlegające a w tym i prokuratorów z wglądem do spraw i ponaglaniem rozwiązań. Oczywiście nie może być traktowany jak Bóg ale musi wywiązywać się ze swych zadań z brakiem PRZYMYKANIA OKA bo wówczas sam bierze na swe barki dany problem.!!!
Wszyscy robią wielkie LARUM bo do komisji Europejskiej ktoś naskarżył , przecież wiadomo wszystkim kto to taki, Ten który wypadł z 7 piętra.! Ale czego się bać , polityki jaką u nas niektórzy politycy chcą nakarmić? Nie , jest bardzo dużo w pozostałości po byłych rządach i aspektach w sprawach nie cierpiących zwłoki. Dlaczego następujący rząd ma się obawiać? I czego? Jeżeli zamierza rozliczyć z działalności swych poprzedników i to rzetelnie.!! Niechaj to w spokoju czyni.!
Społeczeństwu rozchodzić się będzie zawsze o PRAWDĘ, po co sprawy kierować do sądów w Sztrasburgu czy Hadze i to " inkognito " By się społeczeństwo nie dowiedziało i nie żądało podobnych rozwiązań spraw osobistych i krzywd wyrządzanych poprzez Polskie sądy i ustawodawstwo.!!!? Dobrze będzie jeżeli ktoś zewnątrz spojrzy swym okiem obiektywizmu na Życie Polaków w tym kraju. To nie jest pranie brudów ale objawienie prawdy ogółowi, dlaczego np. młodzież Polska ucieka za granicę , dlaczego ponosimy ciężar podatków taki a nie inny. Dlaczego poza tym wszystkim jesteśmy okradani poprzez struktury banków i rządów. Na jakiej to podstawie zarobki w kraju są tak zróżnicowane , ponadto dlaczego nasi emeryci stają się żebrakami a drudzy
opływają"tłuszczem" i wyjeżdżają na zagraniczne wojaże a drudzy gniją pod mostem.? A tak naprawdę dlaczego tak a nie inaczej nasz kraj jest zarządzany.??? Jeżeli jest wszystko w porządku względem obywatela tu mieszkającego to w czym rzecz i obawa ? Chyba jedynie w złodziejstwie bo takiego nigdzie na świecie drugiego nie ma.!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Budka?

+11 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

k (gość)  •

Budka z piwem? Twój czas minął -afer,złodziejstwa i bandytyzmu nad narodem polskim!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Boryś z czeladzi

+10 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jan 43 (gość)  •

Jego prawdziwe pochodzenie to Ruski Żyd bo w czeladzi to 70 procęt to żydy nie Borys

odpowiedzi (0)

skomentuj

Damokracja to obecnie pojęcie jak Ekologia

+11 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KK (gość)  •

... slogan reklamowy ... i dotyczyło tylko "wolnego" wyboru władz - a nie piastowanie władzy przez króli. A wszystkie państwowe instytucje od zawsze są upolitycznione i Polska nie jest tutaj jakaś inna.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 »