Menu Region

Unijni komisarze zdecydują o wprowadzeniu nadzoru nad Polską

Unijni komisarze zdecydują o wprowadzeniu nadzoru nad Polską

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Deja AIP

56Komentarzy Prześlij Drukuj
Unijni komisarze zdecydują o wprowadzeniu nadzoru nad Polską Unijni komisarze zdecydują o wprowadzeniu nadzoru nad Polską

(© Vadim Ghirda/AP Photo)

Na zaplanowanym na środę posiedzeniu Komisji Europejskiej zapadnie decyzja o ewentualnym objęciu Polski unijnym nadzorem. – To się skończy na etapie rozmów – uważa dr Sławomir Klimkiewicz, politolog i były dyplomata.
O tym, że unijna debata na temat sytuacji politycznej w Polsce się odbędzie, mówiło się od dłuższego czasu. W połowie grudnia przewodniczący Paramentu Europejskiego Martin Schulz wyraził konieczność debaty o wydarzeniach w Polsce na forum europejskim. Taka debata, będąca wynikiem zaniepokojenia europarlamentarzystów doniesieniami medialnymi z Polski, była planowana na pierwszą połowę grudnia, ale wobec zapewnień polskich europosłów (a także przebywających w tym czasie w Brukseli liderów opozycji Grzegorza Schetyny z PO i Ryszarda Petru z .Nowoczesnej), że nie jest ona konieczna, odwołano ją. Jednak w zeszłym tygodniu rzecznik szefa Komisji Europejskiej Margaritis Schinas potwierdził, że 13 stycznia na zamkniętym posiedzeniu komisarze zdecydują, czy objąć Polskę nadzorem.

– Fakt, że taka debata się odbędzie, nie jest przyjemny dla Polski, przede wszystkim dla obywateli. Nie zastosowano tej procedury nawet wobec Węgier pod rządami Orbana. Jest to więc poważna rysa na wizerunku Polski, jako ważnym ogniwie UE. Reakcja jest jednak uzasadniona – mówi dr Sławomir Klimkiewicz, politolog i były dyplomata.

Rzecznik szefa KE podkreślał, że debata będzie mieć charakter rozpoznawczy i żadne decyzje o ewentualnych dalszych krokach nie są przesądzone. Do tego, aby objąć Polskę unijnym nadzorem, potrzebna jest zgoda wszystkich komisarzy. – To byłby nie tyle nadzór, co intensywny dialog, prośba o ustosunkowanie do kwestii, które budzą wątpliwości – mówi dr Klimkiewicz. W razie braku woli współpracy w tym zakresie Bruksela może zawiesić Polskę w niektórych prawa kraju członkowskiego. – To się skończy na tym etapie. Sama Komisja Europejska nie ma doświadczenia w stosowaniu tego przepisu, istniał on do tej pory tylko na papierze. Dotychczasowe działania rządu odbiegały od europejskich tradycji i standardów, więc nie należy się dziwić, że budzą w Europie zaniepokojenie. Z drugiej strony można się cieszyć, że wzbudzamy takie zainteresowanie – gdyby nie ta debata, wtorkowe spotkanie premier z liderami opozycji mogłoby się nie odbyć – wskazuje pozytywy dr Sławomir Klimkiewicz.

O sytuacji w naszym kraju będzie również debatować Parlament Europejski na sesji plenarnej w dniach 18-21 stycznia. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że Polskę będzie reprezentować minister ds. europejskich Konrad Szymański. – Jeśli premier Szydło nie pojawi się w Brukseli, będzie to sygnał, że nie chcemy bronić swojej polityki i swojej racji stanu – mówił w poniedziałek lider PO Grzegorz Schetyna. – W parlamencie powinna być najwyższa możliwa reprezentacja. Szymański niezbyt szczęśliwie zaczął, nie wydaje się wystarczająco doświadczonym. Udział Beaty Szydło byłby lepiej przyjęty – uważa dr Klimkiewicz. Na popołudniowej konferencji prasowej premier potwierdziła, że i ona wybiera się na obrady europarlamentu.

Jakie będą dalsze kroki Brukseli wobec Polski? – Opinia wydana przez Komisję Europejską będzie miała wpływ przyszłotygodniową debaty w PE. Nie sądzę, by komisja chciała piętnować Polskę, ma raczej nadzieję na bardziej ścisłą współpracę i lepszą komunikację z rządem – kończy dr Sławomir Klimkiewicz.
56

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

CDU

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kto chce zniszczyć Polskę (gość)  •

Za unijną debatą na temat praworządności w Polsce stoją ludzie powiązani z Radą Gospodarczą CDU – zespołem najpotężniejszych obecnie lobbystów w Europie, czerpiących gigantyczne zyski z inwestycji w mniej zamożnych państwach Unii. Dla ludzi, którzy kontrolują dziś kluczowe sektory gospodarcze w wielu krajach unijnych, m.in. w Grecji i Polsce, każdy narodowy rząd nierealizujący interesów niemieckich jest zagrożeniem - pisze w najnowszym numerze „Gazeta Polska”.

skomentuj

stamtad tez ryzy

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kasienka (gość)  •

bral kase na dzialanosc.. ciekawe z jakich pieniedzy teraz "instytut" analfabety?

odpowiedzi (0)

skomentuj

obawiam się, że UE przestała wierzyć mediom

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wróżka (gość)  •

w Polsce i wyśmieje każdy dowód, który PIS przedłoży na uderzanie w demokrację np. podsłuchiwanie dziennikarzy przez poprzednie rządy...nieprzyjaźni Polsce europosłowie powiązani z polskimi partiami stworzą wokół polskich mediów atmosferę niewiarygodności i propagandy....to co będzie wydawać się PISowi, że odkrywa zatajaną prawdę, zostanie nazwane przez Unię Europejską propagandowym kłamstwem i zostanie zignorowane...zobaczycie!

skomentuj

jeDYNE MENDIA PR aF DZIWE bo NIE POLSKIE

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 WIEKI POLACKIGO ROSSDUPCU ZWADY I TARGOWIc I i szLACHetNYCH ZDRAJCUF=WYBIELANIE (gość)  •

TO CZERSKIE mediA DONKA TIWAŁen GEYzETA wyPOrcza LISS I LISSOFCZYKI a CIEMNY LUT TO KURY W WOLNOSCI KURWNIKU.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ruda kanalia w Brukseli

+12 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kasienka (gość)  •

nie odpuszcza i nadal szkodzi Polsce, ktorej nienawidzi i Plakom.
PS. Posluchajcie swietnego przemowienia DZIS w Sejme posla Kukiz 15. Chyba powiedzial to wszystko o czym myslimy. Zalecil Trzaskoskiemu ( temu nieogolonemu szczylowi z PO co "robil" w msz za Kopacz) zwrocenie uwagi na to co Trzaskoski je , gdyz wczoraj gadal inaczej i dzis inaczej.. POparana banda macicieli, mataczy i oszustow!!!

skomentuj

Tuskowi i Bieńkowskiej

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marian Kowalski (gość)  •

Za okupacji takim partyzanci strzygli łby. Tyle w temacie. Sorry, taki mamy klimat.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kochamy cię Kasieńko

+2 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

: (gość)  •

Mówisz takim językiem miłości. Jesteś mądra i obiektywna.

odpowiedzi (0)

skomentuj

szczerze PO PEŁOFSSKU ?

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 JUNIA UŁE TO FRANCE I SZKOPY a reszta sie POdPOrzondkUJE (gość)  •

A BURACTWO TO ELITA POLACKO. i PATryjOTY CO KRAJ SPRZEDAJOM DO ZYSKU PRywaty. A KRULUF WYBIERALI OBCYCH BY NIKT ZA TYN SYF SZLACHECAKI niy POnosiŁ WINY.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ala

+11 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ala (gość)  •

Gdzie była unia jak okradziono ludzi z ich własnych składek emerytalnych ???? 150mld zł ukradli i cisza jak po śmierci organisty. Nikt nic nie słyszał nikt nic nie widział. A pieniędzy nie ma.

odpowiedzi (0)

skomentuj

NAJBARDZIEJ SIĘ CIESZĘ ŻE CHAMOM ZE WSI SKOŃCZĄ SIĘ TRAKTORY PO PÓŁ MILIONA ZŁOTYCH

+2 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ha,ha (gość)  •

i kilkadziesiąt tys. dopłat co roku za kilka hektarów ugoru.Jak przed Unią będą stali w kolejkach przed skupem żeby sprzedać tucznika czy przyczepę żyta.To skandal żeby cham ze wsi żył lepiej niż uczciwy człowiek w miescie!zwiń

skomentuj

Cieszy się cham, że komuś będzie gorzej

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

buractwo (gość)  •

Jakie to typowe.

odpowiedzi (0)

skomentuj

nie są w stanie upilnować

+14 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kroton  •

tyłków własnych kobiet a interesują i martwią się gdzie Kraśko z Tadlą będą żerować.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pogonić te zagraniczne korporacje!

+4 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny  •

Pogonić te zagraniczne korporacje! Precz z Mercedesem, przesiadamy się na nasze Syrenki. Nie będziemy nabijać kasy obcym bankom jako klienci – pieniądze będziemy trzymać w naszych polskich materacach. Patriotycznie wracam z pracy w Anglii na polskie bezrobocie. Nie jadę więcej na hiszpańską Majorkę – przy tym ociepleniu klimatu zasadzimy palmy na Bałtykiem. Mam dosyć portugalskiej Biedronki – kupuję tylko u wujka Józka, drożej i gorzej ale po naszymu. Nie wsiądę do włoskiego P(i)endolino, wystarczy mnie kolejka wąskotorowa, bo i grzybów w czasie jazdy zdążę nazbierać. I protestuję przeciwko wydawaniu pieniędzy na amerykańskie filmy – będę oglądał tylko Czterech Pancernych Krzyżaków i Psa Klosa albo inne wartościowe dokumenty. Damy radę, jabłek ci u nas dostatek!

skomentuj

Ale co tam jestem obywatelem świata dajcie mi spokój

+14 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Niech Kaczyński da mi spokój ,nie chce słuchać, że jest zle .Wole kłamstwa Tuska ,że jest dobrze (gość)  •

Unia wszystko nam da, za nic ,bo jest taka chętna do rozdawania pieniędzy i niczego nie będzie żądać .Niczego nie będzie narzucać ,żadnych limitów w produkcji czegokolwiek .Banki i korporacje okradające Polaków - kłamstwo ,przecież Petru mówił ,że kredyty są ok ,nie przesadzaj .Unia wspaniałomyślnie ubogaci nas kulturowo tolerancyjnymi muzułmanami .Otworzyła granice ,mogę jechać zimą na narty w Alpy ,a latem do Chorwacji i co z tego ,że spałem w hotelu trzeciej kategorii i jadłem chleb z mielonką turystyczną ,unia mi dała .Pojadę na zmywak do Anglii to zarobię .W Tvn-ie puszczają fajne filmy i prawdę całą dobe, ja chcę to oglądać .Niedługo święta obejrzę znowu Kevina czego chcieć więcej ? Wszędzie się z nami liczą Merkel ,Putin, Obama . Solidarnie omineli nas z gazociągiem na dnie bałtyku ,ale po co komu jakaś rura z gazem ,przecież gaz jest w kuchence . Polskie obozy śmierci ,nic się nie stało ,przecież my wiemy jak było na prawdę. Uczciwi ,praworządni, prawdomówni Tusk i Merkel poprowadzą nas za rączkę ku świetlanej przyszłości .A "sowa i przyjaciele" przecież to było na niby ,bo pierwszego kwietnia ,taki żart...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nikt nie atakuje współpracy gospodarczej czy o tym mowa??

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kroton  •

UE ma być jak EWG a nie roztaczać opiekę nad państwami i dbać o demokrację ,bądź spokojny korporacje nie wylezą z Polski za dobry tu klimat stworzony przez rodzimych kreoli ,ty to chyba kreol tak się łasisz do panów z metropolii,tak się łasisz i ironizujesz z Polaków.

odpowiedzi (0)

skomentuj

UE czuwa, Donald mniej

+12 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Foxtrot (gość)  •

A czy unijny urzędnik Donald T. jeszcze przebywa w Brukseli, czy tylko przyjeżdża tam po wypłatę? W polskiej sprawie nic dobrego nie zrobił. Pewnie nie dostał zgody od mocodawców.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niech się zajmą prostowaniem bananów i ogórków. To ich kompetencje.

+10 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sceptyk (gość)  •

Jednolita wtyczka do telefonów komórkowych już ich przerosła a tyle było szumu medialnego ;-)

odpowiedzi (0)

skomentuj

I bardzo dobrze się stalo, że UE zainteresowała się w końcu

+5 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

andrzeja (gość)  •

nie tylko rażącym łamaniem zasad demokracji ignorowaniem systemu prawnego i jawną próbą stworzenia dyktatury w Polsce. UE jest dobrowolnym zrzeszeniem państw demokratycznych, których rządy przestrzegają reguł demokracji. Przesłanie jest jasne i oczywiste a głosy przedmówców, ziejących nienawiścią półgłówków dowodzą, że jest to działanie słuszne.
Niemcy są największą potęgą gospodarczą Europy i największym płatnikiem UE zaś Polska jest jednym z największych jej beneficjentów. Do tych plujących się z nienawiści i wyżywających się na tym forum jest jedna uwaga: obrażasz się na Niemców, trzeba było się obrazić na ich pieniądze i ich nie wziąć. Zasady są jasne, jesteś w UE, korzystasz z dotacji unijnych na określonych zasadach to przestrzegaj ich a nie to out.

skomentuj

nie prowokuj

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zz (gość)  •


​Żenujące tłumaczenie Mateusza Kijowskiego. Nie protestował za rządów PO, bo… na to „nie wpadł”

odpowiedzi (0)

skomentuj

Raus mit allen klamotten !!!

+11 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

outlaw (gość)  •

Raus mit allen klamotten !!! Takie okrzyki słuchała od "Europejczyków" moja babcia, gdy wypędzano Ją i całą rodzinę z jej domu w 1939r. Polsce niepotrzebne są beneficja od państwa od Unii ale od ostateczne zadośćuczynienie za doznane krzywdy i przeprosiny od członka tej organizacji - Niemiec. Niech w końcu zapłacą Polsce reparacje wojenne za: zniszczenie kraju i mordy na jej obywatelach, a nie wtrącają się do spraw wewnętrznych sąsiadów. Zapłacili wszystkim narodom i państwom zachodu ale o Polsce jakoś zapomnieli i nie chcą pamiętać. Nienawiść to sieje niejaki Schulz kreujący się na fuhrera nr 2 w historii tego państwa. Schulz to pełny Europejczyk. W jednej ręce Euro a w drugiej pejczyk.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jest rok 2016 i przyjmij to do wiadomości

+2 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jerzy_D (gość)  •

zamiast żyć w latach 40-tych.

odpowiedzi (0)

skomentuj

masz alzheimera?

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jerzy Zajarzył (gość)  •

około 25 bln $ niemcy są nam winni

odpowiedzi (0)

skomentuj

krótka pamięć i żebractwo

+10 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

outlaw (gość)  •

Jeżeli ktoś ma krótką pamięć to chodzi na żebry. A może też i jest potomkiem kolaborantów i szmalcowników to niech się tam zgłosi. Takich w KOD-zie właśnie potrzebują. W przeciwieństwie do Żydów, którzy stale pamiętają o wyrządzonych przez Niemców krzywdach i ciągle się upominają o zwrot zagrabionego przez nich mienia (chociażby ostatnio - mityczny "Złoty Pociąg"). Moja rodzina też nie zamierza tego im zapomnieć. Przekazuje swoim dzieciom wiedzę o wyrządzonych przez Niemców krzywdach. Jeszcze przyjdzie czas, gdy powstaną warunki to upomnimy się o zadośćuczynienie za doznane upokorzenia i krzywdy.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 »