Menu Region

Palestyńskie partie Fatah i Hamas negocjują w Egipcie

Palestyńskie partie Fatah i Hamas negocjują w Egipcie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Egipcie rozpoczęły się negocjacje dwóch rywalizujących ze sobą palestyńskich ugrupowań - radykalnego Hamasu i Fatahu prezydenta Mahmuda Abbasa. Rozmowy maja potrwać 10 dni i zakończyć się utworzeniem rządu jedności narodowej. Jest to jeden z warunków zawarcia przez Izrael rozejmu w Strefie Gazy.
Szef egipskiego wywiadu otwierając pierwsze spotkanie wyraził nadzieję, że negocjacje zakończą się szybko i w ciągu kilku dni będzie można świętować pojednanie między Fatahem i Hamasem. Wezwał też obie strony, aby gabinet tworzyli eksperci niekoniecznie związani z którymś z ugrupowań. Zdaniem Omara Suleimana, nowy rząd powinien być zdolny do prowadzenia rozmów się z Zachodem.

Prace rozpoczęło 5 specjalnie powołanych komisji, które zajmą się między innymi tworzeniem rządu, sprawami bezpieczeństwa, wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi, reformą Organizacji Wyzwolenia Palestyny oraz rozwiązaniem konfliktu między Fatahem i Hamasem.
Oba ugrupowania przez ponad 2 i pół roku prowadziły aresztowania swoich przeciwników. Hamas w Strefie Gazy stosował także przemoc wobec członków Fatahu. Wielu z nich zostało zabitych, zranionych, okaleczonych lub było przetrzymywanych w aresztach domowych.

W sobotę premier Autonomii Palestyńskiej Salam Fayyad, aby wesprzeć negocjacje, złożył dymisję swojego rządu. Ma ona wejść w życie po powołaniu nowego gabinetu, najpóźniej do końca marca.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się