Menu Region

Nowoczesny samolot rozpoznawczy gościł na Okęciu

Nowoczesny samolot rozpoznawczy gościł na Okęciu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Na wojskowym lotnisku Okęcie gościł samolot dalekiego wykrywania i śledzenia E-3/A AWACS . Maszyna pełni rolę powietrznego radaru dla innych wojskowych samolotów. Od jutra przez kilka dni będzie trenować z polskimi myśliwcami F-16 i śmigłowcami w ramach ćwiczeń "Fruit Fly".
Dowódca Centrum Operacji Powietrznych generał Zbigniew Galec podkreślił skuteczność pracy samolotów AWACS. Dodał, że wykorzystując dane z AWACS-a samoloty F-16 będą ćwiczyć grupowe walki i niszczenie celów naziemnych, a śmigłowce - odszukiwanie obiektów w ramach pomocy medycznej. Generał Galec porównał AWACS do wzroku i słuchu myśliwców. Pomaga im szczególnie w walkach grupowych i precyzyjnym naprowadzaniu na cele.


Polska jako jeden z 16. krajów NATO współtworzy system samolotów AWACS. Nasi lotnicy służą na pokładzie tych maszyn. Dyrektor taktyczny pułkownik pilot Jacek Kotas dowodzi na AWACS-ie, który odwiedził Warszawę. Podkreśla, że samoloty te są wykorzystywane nie tylko do wykrywania obcych jednostek w naszej przestrzeni powietrznej. W ubiegłym miesiącu w Wielkiej Brytanii samolot AWACS bezpiecznie sprowadził do lądowania niesprawny samolot pasażerski.

W ćwiczeniach bierze udział pilot polskiego F-16 major Ireneusz Nowak. Podkreśla, że dzięki współpracy z AWACS-em można skuteczniej trenować użycie naszych nowych samolotów wielozadaniowych. Chodzi o ćwiczenia walk powietrznych z użyciem maksymalnie ośmiu samolotów poza zasięgiem widoczności wzrokowej.

Samoloty AWACS przekazują informacje o obiektach w przestrzeni powietrznej nawet w promieniu 600 kilometrów. Ostatnio AWACS zabezpieczał nieformalny szczyt NATO w Krakowie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się