Menu Region

Nowy system paraliżuje urzędy. Na dokumenty czeka się...

Nowy system paraliżuje urzędy. Na dokumenty czeka się tygodniami

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Agnieszka Kamińska

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Nowy system paraliżuje urzędy. Na dokumenty czeka się tygodniami Nowy system paraliżuje urzędy. Na dokumenty czeka się tygodniami
Na niektóre odpisy aktów stanu cywilnego mieszkańcy czekają tygodniami. Pracę urzędów paraliżuje aplikacja „Źródło”, która jest częścią Systemu Rejestrów Państwowych. Urzędnicy tłumaczą, że system się zawiesza i za mało pracowników ma uprawnienia, aby potwierdzać przeniesienie danych do bazy.
Te dokumenty jeszcze jakiś czas temu otrzymywali od ręki. - Pilnie potrzebowałem odpisu aktu małżeństwa, bo staraliśmy się o kredyt. Zaproponowano nam preferencyjne warunki, jeśli zdecydujemy się w ciągu kilku dni. Odpis otrzymaliśmy dopiero po kilkunastu dniach i kredyt przepadł - denerwuje się Krzysztof, mieszkaniec Starogardu Gd.

- To chora sytuacja! Na odpis aktu zgonu mojego ojca czekałem miesiąc.
Musiałem go mieć, żeby otrzymać zasiłek pogrzebowy - przyznaje z kolei Tadeusz Ossowski. Na szczęście, brak aktu zgonu nie dezorganizuje samego pogrzebu. Wszelkie formalności związane z pochówkiem zmarłej osoby można załatwić z tzw. kartą zgonu, jaką wystawia lekarz.

Prace w urzędach opóźnia aplikacja „Źródło”. Urzędnicy nawet nie kryją wzburzenia. System ulega awarii. Dzień po świętach Bożego Narodzenia w ogóle nie działał.

Rzecznik praw obywatelskich interweniował w tej sprawie dwa razy. Ostatnio w grudniu 2015 r. „Obywatel poinformował nas, że czas oczekiwania na odpis aktu zgonu wynosi od 4 do 6 tygodni. Taki okres oczekiwania stanowi poważny problem dla normalnego, codziennego funkcjonowania. W sytuacji toczących się spraw przed sądami bardzo utrudnia i opóźnia prowadzenie postępowań” - twierdzi Adam Bodnar, RPO, w piśmie do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Prosił o wyjaśnienia. Mimo upływu ustawowego terminu nie otrzymał odpowiedzi z ministerstwa.

Czytaj też: System "Źródło" utopił urzędników w dodatkowej pracy

Jak działa system "Źródło"?Każdy odpis aktu stanu cywilnego, zanim zostanie wydany, musi najpierw trafić do elektronicznej, centralnej bazy. Udogodnieniem miała być m.in. możliwość ubiegania się o dokumenty w dowolnym mieście. Kłopot w tym, że czeka się na nie tygodniami.

Aplikacja „Źródło” jest częścią Systemu Rejestrów Państwowych. Gehenna mieszkańców i urzędników trwa od września 2015 r. Wtedy, po półrocznym okresie przejściowym, wprowadzanie aktów do bazy stało się obowiązkowe. Jeśli nasze dokumenty jeszcze się tam nie znalazły, urzędnik będzie musiał najpierw je przenieść, a dopiero później wyda nam odpis.

Procedurę wydłuża fakt, że przeniesienie danych za każdym razem musi potwierdzić kierownik USC lub jego zastępcy. Zdarza się, że wpisanych danych nie można usunąć albo są trudności z ich wydrukowaniem.

- Brakuje rozwiązań wspierających pracę dużych USC. Konieczne jest na przykład dopracowanie wewnętrznych wyszukiwarek i wprowadzenie do systemu aktów z okresu 80-100 lat wstecz - tłumaczy Marta Sowa z gdańskiego USC.

Do końca grudnia 2015 roku za system odpowiadał resort spraw wewnętrznych. Dziś ministerstwo nawet nie chce się wypowiadać na ten temat. Od stycznia systemem zawiaduje Ministerstwo Cyfryzacji.

- Wiemy, że nie wszystko z tym systemem jest tak, jak być powinno. Obecnie analizujemy, jak on działa - mówi Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji. - Zmiany legislacyjne powstają w resorcie spraw wewnętrznych, my będziemy przy nich współpracować.

agnieszka.kaminska@polskapress.pl
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

ustAFOione PRzetARGI KUruPOcji LIBER SZUJUF

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 POdnaRODY I NADludzie duPOkorytoKRACJI ELYT i WARHOŁUF SSRAMACKICH (gość)  •

A JAK TAM STRONY INTERNETOWE ZA MILIONY U ZBYCHA KRZYCHA I MIRA DO BEZROBOTNYCH BEZDOMNYCH I WY KL UCZONYCH PRZEZ POLACKIE BANDYCKIE CFANIAKI,

odpowiedzi (0)

skomentuj

Przecież to PO-wski system,

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polihistor (gość)  •

przyjęty przez urzędników ze zgrzytaniem zębów.
I nie naprawiony - pewnie się nie da.
Za PRL można było te rzeczy załatwić sprawniej i szybciej, choć urzędy nie były zinformatyzowane, a dokumenty papierowe trzeba było przesyłać fizycznie.
PO niczego sensownego nie zrobiła.
Ale z dwojga złego lepiej już było, gdy zachowywała się zupełnie biernie, niż gdy zaczynała przy czymkolwiek dłubać.
Skutki są takie, jak obecnie.
Na odpis aktu urodzenia trzeba w urzędzie, który go był wystawił (!), czekać 2 tygodnie (Gdynia).
Wspomniany niżej przez kogoś Gomułka w grobie się przewraca.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ignorancja, Infantylizm czy Olewactwo....

+1 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Cyklon (gość)  •

Może to urzędnicy sabotują działanie systemu, wydawali dawniej lipne poświadczenia, niepełnej wartości dokumenty akty, dowody, paszporty i teraz boją się że to wyjdzie w systemie. Sam chyba będę miał taki problem - mafia zzydowska w Łodzi raz wpisała mi do dowodu datę w kolejności amerykańskiej (urzędniczkę nielegalnie zastępowała siostra przyrodnia z USA) innym razem wpisali mi złośliwie tak nazwę ulicy że to nie jest ta sama ulica ale podobnie wygląda wpis, innym razem wydali mój dowód innej osobie i wyszło że pracuję i mam ubezpieczenie jako nieco kto inny. Koleżanka zaś do USA wyjechała jako inna osoba od urodzenia (całość lipa) zaś jej obecny mąż "jedzie" na trupa polskiego od czasu powrotu ze służby w Izsraelu gdzie zginął. Według mnie najpierw należało wymienić urzędników wyszkolonych przez NKWD i Nowojorski "wywiad" łącznie z ich dziećmi i wnukami znającymi tajemnice archiwów ewidencji ludności i USC a potem dostrajać system.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wredota !!!

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ibrahim (gość)  •

Jak za czasów Gomóły. Państwo i urzędy w niebywałej zgodzie działają i robią wszystko by dopieprzyć obywatelowi. Przepisy, sądy ,znaki ,drogowe, sądownictwo. Drobne i centralne urzędy uwzięły się aby zgnoić własne społeczeństwo. To wredne państwo i mamy już tego dosyć ! Coś z tym trzeba będzie zrobić albo przy urnach albo na ulicy !!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wiadomo,

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aaa (gość)  •

kolesie- fachowcy z PO "informatyzowali" urzędy - masakra

odpowiedzi (0)

skomentuj