Menu Region

Beckenham - psychodeliczne przedmieścia Londynu. Tak rodził...

Beckenham - psychodeliczne przedmieścia Londynu. Tak rodził się wielki geniusz Davida Bowiego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jack Malvern

Prześlij Drukuj
Była partnerka Davida Bowiego Mary Finnigan opowiada o wspólnym życiu z wzrastającą gwiazdą brytyjskiej muzyki i magicznej części Londynu, gdzie spędziła swoje najlepsze lata.
1/7

David Bowie zmarł w niedzielę, 10 stycznia 2016 r. Miał 69 lat

(© Matt Dunham/AP)

  • David Bowie z żoną Iman
Droga Davida Bowiego na rockowy panteon stała się inspiracją dla dziesiątek biografii opisujących jego muzyczny geniusz, a także - nieskrywany apetyt na seks. Nikt jednak nie wspominał o wpływie, jaki na artystę wywarło położone na południu Londynu przedmieście Beckenham.

David Bowie nie żyje | David Bowie zmarł w wieku 69 latŹródło: Agencja TVN/x-news


To przeoczenie zostanie skorygowane właśnie teraz, gdy na rynku pojawi się książka byłej miłości muzyka i tak jak on uczestniczki ówczesnej rewolucji kontrkulturowej Mary Finnigan. Praca nosi tytuł „Psychodelic Suburbia: David Bowie and the Beckenham Arts Lab” (Psychodeliczne przedmieścia. David Bowie i Laboratorium Artystyczne Beckenham). Autorka wskazuje, że ta zupełnie wtedy niemodna okolica stała się prawdziwą odskocznią dla powstania drugiego, przełomowego dla jego kariery, albumu „Space Oddity” (1969) zawierającego nieprzemijający przebój balladę rockową pod tym samym tytułem.

"GDY WSPOMINAM GRĘ Z DAVIDEM BOWIE, MOJE SERCE SIĘ UŚMIECHA" [ZDJĘCIA+VIDEO]


W wypowiedzi dla „The Times” Finnigan mówiła o rozkwitającej w lecie 1969 roku twórczości Bowiego. Wtedy to oboje na krótko przekształcili „podmiejską sypialnię”, której mieszkańcy dojeżdżają do pracy w Londynie w miejsce „kipiące fascynacją i kreatywnością”.

Finnigan jest dziennikarką. Obecnie mieszka w Bristolu. Jej związek z Bowiem skończył się nagle, gdy dowiedziała się, że artysta widuje się także z Angie Barnett, która w 1970 została jego żoną.

Mary Finnigan mówi, że jej ówczesne poczucie przygnębiania dodatkowo pogłębiała to, że w czasie ich półrocznego związku wyszło na jaw, że Bowie jest osobą biseksualną i poliamoryczną.

Muzyka poznała w kwietniu 1969 roku. Pewnego dnia poszła opalać się w ogrodzie domu, w którym mieszkała.
Mary Finningan: Czułam się zdruzgotana. Równie rozbita poczułam się, gdy zrozumiałam, że David jest biseksem
- Leżąc sobie leniwie na leżaku wsłuchiwałam się w odgłosy rodzinnego życia. Nagle z okna nad moją głową dobiegła mnie jakaś bardzo intrygująca muzyka - mówiła Finningan w wywiadzie dla programu Today w BBC Radio 4.

DAVID BOWIE I JEGO ŚLĄSK. ARTYSTA ZACHWYCIŁ SIĘ ŚLĄSKĄ MUZYKĄ LUDOWĄ [VIDEO]


- Zawołałam z całych sił: „Hej, kto tam ta gra?” W tym momencie David wychylił głowę z okna i odpowiedział od razu: „Cześć. Jestem David”. Zapytałam czy nie zechciałby zejść na przykład na filiżankę herbaty i nalewkę z konopi indyjskich. Został u mnie aż do świtu. Gadaliśmy i w pewnej chwili zapytałam czy nie zechce zostać moim współlokatorem - wspominała Finningan.

Razem jakiś czas potem założyli Laboratorium Artystyczne Beckenham mające na celu promowanie idei kontrkultury lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Przypomnijmy, że od ponad dekady w Wielkiej Brytanii dominowała większość konserwatywna.
1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się